Ruch antyszczepionkowy ma się na całym świecie bardzo dobrze. Ludzie rezygnują z obowiązkowych szczepień dzieci, także w Polsce, myśląc że skoro dane choroby już nie występują, lub występują bardzo rzadko, ich dzieci nie muszą się już szczepić. Niestety, jest to mylne spostrzeżenie. Skutkiem tego jest ryzyko wybuchu kolejnej epidemii, w tym odry.

By mówić o odporności zbiorowej w przypadku odry, społeczeństwo musi być zaszczepione w 95%. Niestety, w 2017 roku straciliśmy ten wynik, a z roku na rok jest coraz gorzej. W ciągu ostatnich 10 lat liczba przypadków, w których rodzice zrezygnowali z zaszczepienia dzieci, zwiększyła się w Polsce czternastokrotnie. Konsekwecją tego jest coraz więcej przypadków odry. Dla porównania w 2019 r. na odrę zachorowały w Polsce 1 tys. 502 osoby. To czterokrotnie więcej niż rok wcześniej i 24 razy(!) więcej niż w 2017 r. 

fot. Getty Images

Wirus odry - czy powinniśmy się go obawiać?

Niestety tak. Odra to choroba wielokrotnie bardziej zaraźliwa niż sławny COVID-19. Jedna chora osoba może zainfekować nawet 18 innych. Dla porównania - to trzykrotnie więcej niż w przypadku grypy czy SARS-CoV-2, którego epidemia przecież całkowicie zmianiła nasze dotychczasowe życie.

Objawy i powikłania

Objawy odry występujące na początku choroby to gorączka i nieżyt górnych dróg oddechowych. Trwają one około tygodnia i postępują. W międzyczasie rozwija się też charakterystyczny światłowstręt, kaszel, aż w końcu pojawiają się małe plamki wewnątrz jamy ustnej. Wysypka pojawia się około 8-13 dnia od zakażenia wirusem.

Popularne wiadomości teraz

Fani są zmartwieni zdrowiem Pauliny Sykut-Jeżyny. Co dolega polskiej prezenterce?

Na sobie miała tylko majtki: Blanka Lipińska pokazała swoje piękne ciało w bikini

Barbara Kurdej-Szatan świetuje roczek synka Henia: w sieci opublikowała słodkie zdjęcia malucha

Makijażystka o niezwykłym talencie, która odmładza swoje klientki o kilkadziesiąt lat. Jej prace zachwycają

Odra niestety daje bardzo groźne powikłania.  Najczęstsze to zapalenie ucha środkowego, które prowadzi do utraty słuchu, biegunka, zapalenie płuc, ostre zapalenie mózgu prowadzące do obrzęku mózgu, zaburzenia wzroku prowadzące do ślepoty oraz rzadkie ciężkie uszkodzenia mózgu znane jako podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE), które może pojawić się nawet kilka lat po chorobie.

Dane te nie powinny wywoływać u nas paniki, ale mają na celu nas przestrzec. Szczepienia są dobrem medycyny i tak powinniśmy je traktować. W końcu przecież nikt z nas nie chciałby wrócić do czasów, gdy każda gorączka u dziecka była dla niego zagrożeniem życia, tak jak to było w czasach bez leków i szczepionek. 

Dziękujemy Ci za przeczytanie artykułu do końca. Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na kolezanka.com

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Jasnowidz Jackowski przekazuje ważne informacje "Coś przedostanie się do powietrza"

  2. Ania Wyszkoni nie przypomina już dawnej siebie. Internauci aż grzmią i pytają „Co Pani zrobiła ze swoją twarzą?”

  3. Afera jakich mało. Małgorzata Rozenek - Majdan nie dostała zaproszenia na ślub Miszczaka i Cieślak

  4. Magda Gessler miała wypadek.Restauratorka żyje, uratowała ją jedna rzecz

  5. Wstyd na całej linii. Internauci zażenowani kreacją Polki na wyborach Miss Supranational