Ruch antyszczepionkowy ma się na całym świecie bardzo dobrze. Ludzie rezygnują z obowiązkowych szczepień dzieci, także w Polsce, myśląc że skoro dane choroby już nie występują, lub występują bardzo rzadko, ich dzieci nie muszą się już szczepić. Niestety, jest to mylne spostrzeżenie. Skutkiem tego jest ryzyko wybuchu kolejnej epidemii, w tym odry.

By mówić o odporności zbiorowej w przypadku odry, społeczeństwo musi być zaszczepione w 95%. Niestety, w 2017 roku straciliśmy ten wynik, a z roku na rok jest coraz gorzej. W ciągu ostatnich 10 lat liczba przypadków, w których rodzice zrezygnowali z zaszczepienia dzieci, zwiększyła się w Polsce czternastokrotnie. Konsekwecją tego jest coraz więcej przypadków odry. Dla porównania w 2019 r. na odrę zachorowały w Polsce 1 tys. 502 osoby. To czterokrotnie więcej niż rok wcześniej i 24 razy(!) więcej niż w 2017 r. 

fot. Getty Images

Wirus odry - czy powinniśmy się go obawiać?

Niestety tak. Odra to choroba wielokrotnie bardziej zaraźliwa niż sławny COVID-19. Jedna chora osoba może zainfekować nawet 18 innych. Dla porównania - to trzykrotnie więcej niż w przypadku grypy czy SARS-CoV-2, którego epidemia przecież całkowicie zmianiła nasze dotychczasowe życie.

Objawy i powikłania

Objawy odry występujące na początku choroby to gorączka i nieżyt górnych dróg oddechowych. Trwają one około tygodnia i postępują. W międzyczasie rozwija się też charakterystyczny światłowstręt, kaszel, aż w końcu pojawiają się małe plamki wewnątrz jamy ustnej. Wysypka pojawia się około 8-13 dnia od zakażenia wirusem.

Popularne wiadomości teraz

W wieku 7 lat zostali uznani za najpiękniejsze bliźniaki na świecie. Jak wyglądają po trzech latach

Makijaż spłynął z twarzy: Anna Mucha pokazała się w złym świetle

Kobieta dowiedziała się, że jest w ciąży 9 dni przed narodzinami dziecka

Joanna Koroniewska pochwaliła się słodkim zdjęciem swoich córek: Janina i Helenka razem pozują na plaży

Odra niestety daje bardzo groźne powikłania.  Najczęstsze to zapalenie ucha środkowego, które prowadzi do utraty słuchu, biegunka, zapalenie płuc, ostre zapalenie mózgu prowadzące do obrzęku mózgu, zaburzenia wzroku prowadzące do ślepoty oraz rzadkie ciężkie uszkodzenia mózgu znane jako podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE), które może pojawić się nawet kilka lat po chorobie.

Dane te nie powinny wywoływać u nas paniki, ale mają na celu nas przestrzec. Szczepienia są dobrem medycyny i tak powinniśmy je traktować. W końcu przecież nikt z nas nie chciałby wrócić do czasów, gdy każda gorączka u dziecka była dla niego zagrożeniem życia, tak jak to było w czasach bez leków i szczepionek. 

Dziękujemy Ci za przeczytanie artykułu do końca. Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na kolezanka.com

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Fabienne Wiśniewska odziedziczyła urodę po mamie. Dziś jest śliczną dziewczyną

  2. Celebrytki przed zrobieniem kariery. Jak dawniej wyglądały najpopularniejsze Polki?

  3. Pierwszy wywiad Ewy Krawczyk od odejścia Krzysztofa. Wdowa jest zdruzgotana

     

  4. Baby z „Dirty Dancing” przeszła w życiu serię zabiegów upiększających. Jak wygląda dziś?

  5. Kobiety o tych imionach działają na mężczyzn jak magnes. To mistrzynie uwodzenia