Kto z nas nie chciałby żyć długo, zachowując zdrowie i kondycję? Ludzie od zalania dziejów zastanawiają się, jak osiągnąć długowieczność. Sposób jest jeden - naśladuj życie tych, którzy dożyli sędziwego wieku. Wśród największej ilości żyjących stulatków są mieszkańcy Okinawy, Sardynii, Ikarii, Kostaryki i miasta Loma Linda. Poznajmy więc ich receptę na zachowanie zdrowia.

1 - Zostań fleksitarianinem

Być może słyszysz tą nazwę pierwszy raz w swoim życiu. Nic w tym złego. Na zmianę nigdy nie jest za późno. Fleksitarianini to osoby, które ograniczają spożycie mięsa, jednocześnie z niego nie rezygnując. Co to znaczy? Zamiast codziennego spożywania soczystego schabowego, postaw na warzywa. Powszechne zdanie używane do dzieci w większości domów od zalania dziejów, które brzmi "zjedz chociaż mięso" przechodzi do lamusa. Teraz, liczy się surówka i jest to udowodnione naukowo.

fot. Getty Images

2 - Nie przejadaj się

Dietetycy są pewni, że dieta ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Dlaczego? W naszym organizmie mieści się ogromna liczba "dobrych bakterii", które wpływają na nasze samopoczucie. Nie wierzysz? A co, jeśli dowiesz się, że osiągają one większą masę w naszym ciele niż... mózg? Właśnie dlatego powinniśmy traktować je z szacunkiem i na przykład nie przejadać się. Okinawczycy mówią: Hara hachi bu, czyli brzuch pełen w 80 procentach i to jest klucz do sukcesu.

Popularne wiadomości teraz

Ciężarna Agnieszka Włodarczyk pokazała wyprawki dla maluszka: aktorka przygotowuje się do porodu

Daniel Martyniuk pokazał nowe zdjęcie córki: mała Laura oczarowuje swoim dziecięcym uśmiechem

Testy wytrzymałościowe. Kobiece znaki zodiaku, które niezłomnie znoszą wszystkie ciosy losu

4 znaki zodiaku, które potrafią uczynić każdy związek toksycznym

Oto 10 psów z najsłodszymi oczami na świecie. Nie można od nich oderwać wzroku

3 - Zapomnij o słodyczach

No dobrze, od czasu do czasu mały grzeszek nikomu nie zaszkodzi, ale zamiast czekolady, postaw na owoce. Są słodkie, ale oprócz fruktozy zawierają witaminy i błonnik, który przyspiesza metabolizm. Co więcej, udowodniono, że  zwiększenie spożycia błonnika w diecie skutkuje obniżeniem o 14 proc. ryzyka rozwoju chorób serca, które są najczęstszą przyczyną śmierci na świecie.

4 - Odpręż się

Spokój to domena Japończyków czy osób żyjących na Sardynii czy Kostaryce. Rób tyle, ile musisz, nie pędź za pieniędzmi bez celu, ciesz się tym, co masz, raduj się z małych rzeczy i doceniaj życie. To oklepane, ale zarazem sprawdzone rady. Nie bez powodu stres wymienia się jako jedną z najczęśtszych przyczyn wszelkich chorób.

5 - Ogranicz ludzi wokół siebie

Według naukowców osoby, które utrzymują silne relacje emocjonalne z innymi, mogą żyć od dwóch do czterech lat dłużej. Co to znaczy? Zamiast skupiać się na poznaniu coraz większej ilości osób, skup się na ludziach, którzy są wokół ciebie. Małe społeczności rządzą.

fot. Getty Images

6 - Rusz się!

Aktywność fizyczna jest ważna i wiadomo to już nie od dziś. Co to jednak oznacza? Że masz wylewać siódme poty na siłowni, które sa aktualnie..zamknięte? Nic podobnego. Wystarczy mały ruch.  Wiele dotychczasowych badań pokazało, że to właśnie spacer jest najlepszą formą aktywności, którą mogą uprawiać wszyscy bez wyjątku. Pozwala na regulację poziomu cukru we krwi, zmniejsza zachorowalność na schorzenia kardiologiczne i cukrzycę typu 2. Według badań, wiekowi seniorzy chętnie uprawiają ogródek, bawią się z wnukami czy jeżdzą na rowerze. O to własnie chodzi.

Maja Bohosiewicz pokazała jak wygląda bez doczepianych włosów. Różnica jest spora

7 - Zadbaj o przyprawy

W Polsce króluje sól, której zdecydowanie nadużywamy. Zamiast tego weźmy przykład z Włochów i postawmy na świeże zioła. To naprawdę lepiej wpłynie na nasz organizm.

A więc co, 100 lat, drodzy czytelnicy!

Dziękujemy Ci za przeczytanie artykułu do końca. Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na kolezanka.com

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Fabienne Wiśniewska odziedziczyła urodę po mamie. Dziś jest śliczną dziewczyną

  2. Celebrytki przed zrobieniem kariery. Jak dawniej wyglądały najpopularniejsze Polki?

  3. Pierwszy wywiad Ewy Krawczyk od odejścia Krzysztofa. Wdowa jest zdruzgotana

     

  4. Baby z „Dirty Dancing” przeszła w życiu serię zabiegów upiększających. Jak wygląda dziś?

  5. Kobiety o tych imionach działają na mężczyzn jak magnes. To mistrzynie uwodzenia