Poproś córkę o przeczytanie tego artykułu lub po prostu opowiedz go własnymi słowami.

Wniosek końcowy: rozmiar piersi zależy od kodu genetycznego, a nie od ćwiczeń, noszenia specjalnej bielizny lub sposobu odżywiania. To wszystko są mity. Zarówno, jak i stwierdzenie, że jedynie duża pierś może być uważana za piękna.

Więcej szczegółów poniżej.

Czy nastolatka może w jakiś sposób wpłynąć na rozmiar piersi?

- Gruczoł mleczny jest jednym z najbardziej zależnych od hormonów narządów kobiecego ciała. Wynika to ze zmiany jego wielkości w zależności od cyklu miesiączkowego, okresu ciąży i laktacji. Rozwój, a zatem rozmiar piersi zależy od poziomu hormonów płciowych w okresie dojrzewania. Na podstawie tych informacji powstają dwa pytania: jak podnieść poziom hormonów płciowych żeńskich w okresie dojrzewania i jakie mogą być negatywne konsekwencje tego? Poziom hormonów płciowych żeńskich w okresie dojrzewania jest regulowany przez ośrodki hormonalne w mózgu. Wywołać wzrost hormonów żeńskich we krwi można poprzez wprowadzenie ich do organizmu w postaci leków. Drugim warunkiem, który sprzyja zwiększeniu poziomu żeńskich hormonów, jest otyłość i nadwaga u osób w wieku nastolatkowym.

W tym ostatnim przypadku gruczoł mleczny zwiększa się zarówno w wyniku stymulacji hormonalnej, jak i poprzez zwiększenie warstwy tłuszczowej wokół gruczołu. Drugim, ważniejszym pytaniem jest kwestia potencjalnych negatywnych skutków takiego sposobu wpływu na powiększenie gruczołu sutkowego. Taka ingerencja w organizm zdecydowanie negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu nastolatka. Bardziej słuszne jest pytanie, czego nastolatek nie powinien robić, aby nie zakłócać rozwoju piersi w naturalny sposób? Po pierwsze, warto zrezygnować z surowych diet, które zmniejszają wagę. Wiadomo, że cykl menstruacyjny zależy od masy ciała. Jeśli ciało dziewczynki ma mniej niż 13% tkanki tłuszczowej, ona nie będzie miała regularnego cyklu miesiączkowego, a zatem stabilnego poziomu żeńskich hormonów we krwi. Może to prowadzić do niepełnego rozwoju kobiecej piersi. Najważniejsza kwestia, o której powinni rozmawiać rodzice z nastolatkami, powinna być psychiczna akceptacja własnego ciała i życie w harmonii ze sobą.

Popularne wiadomości teraz

Anna Lewandowska w sukience ze znanej sieciówki. Wyglądała obłędnie

Michał Wiśniewski opublikował zabawne zdjęcie z synkiem. Pola komentuje: "Moje Miśki"

Pies nie puszcza swojego zbawiciela, dopóki go nie zabierze

Wszystkie znaki zodiaku mają aniołów stróżów. Do czego są zdolni i jak prosić o pomoc

Czy spożywanie jakichś konkretnych produktów lub masaże mogą skorygować, lub wpłynąć na powiększenie piersi w przyszłości?

- Na podstawie powyższych informacji możemy powiedzieć, ze na powiększenie objętości gruczołów sutkowych także wpływa odżywianie i otyłość. Masa gruczołu mlekowego wzrasta zarówno ze względu na zwiększony poziom hormonów (wzrost objętości samej tkanki piersi), jak i na skutek wzrostu objętości warstwy tłuszczowej wokół gruczołu mlekowego (warstwa zewnętrzna, podskórna). Myślę, że jest mało prawdopodobne, aby nastolatka zdecydowała się na kilkanaście zbędnych kilogramów, aby tylko zwiększyć swój biust. Jeśli chodzi o stwierdzenia, ze masaże i konkretne produkty spożywcze pozornie mogą spowodować wzrost piersi, to oni nie mają żadnych podstaw naukowych.

Owszem, od czasu do czasu w kręgach pseudonaukowych wypływają historie o wpływie jakichś produktów na rozmiar piersi, ale oni raczej przypominają baśnie ludowe. Niektórzy mówią, że regularny masaż piersi prowadzi do zwiększonego krążenia krwi w tym obszarze, a tym samym do większego przepływu żeńskich hormonów do piersi. To z kolei powoduje jego wzrost. Ale nawet ta informacja nie budzi we mnie zaufania. Rozmiar piersi w większości przypadków jest uwarunkowany genetycznie (wielkość piersi matki lub babci jest dziedziczona). Ponadto żeńskie hormony nie działają lokalnie na komórki piersi. Dlatego żadne masaże raczej nie pomogą. Bardzo kontrowersyjne jest również pytanie dotyczące wpływu określonych produktów na rozmiar piersi.

Powszechnie uważa się, że pokarmy bogate w ziołowe analogi żeńskich hormonów (fitoestrogeny) mogą powodować wzrost piersi. W szczególności soja jest bogata w fitoestrogeny. Ale nigdy nie spotkałem ani jednego artykułu naukowego o udowodnionym działaniu tych roślinnych hormonów na rozmiar piersi. Tak, zaobserwowano tymczasowy efekt, ale gdy tylko spożycie tych produktów zostało zmniejszone lub zaprzestane, natychmiast objętość piersi gwałtownie się zmniejszyła. Dlatego nie popieram stosowania fitoestrogenów do powiększania piersi. Należy pamiętać, że aktywne uprawianie sportu w okresie dojrzewania podnosi poziom męskich hormonów (testosteronu) i może prowadzić do opóźnienia naturalnego rozwoju piersi.

Czego nastolatki absolutnie nie powinny robić ze swoimi piersiami?

Jakiekolwiek oddziaływanie na klatkę piersiową może mieć bardzo negatywne skutki. Próba rozciągnięcia tkanki piersi w nadziei, że ona wypełni się objętościowo, nie ma żadnego rozsądnego wytłumaczenia. Wszelkie próby przyjmowania leków stymulujących wzrost piersi doprowadzą do zaburzeń hormonalnych w organizmie, które w przyszłości będą bardzo trudne do eliminowania. Opisano przypadki, w których nastolatki używały zwykłych słoików, aby odtworzyć efekt próżni w celu rozciągnięcia tkanki piersi. To jest kategorycznie zabronione. I oczywiście lepiej nie korzystać z usług chirurgii plastycznej do osiągnięcia wieku 22 lat.

Czy dobór bielizny w okresie dojrzewania wpływa na wielkość i stan biustu?

- Jak powiedziałem wcześniej, wielkość gruczołu mlekowego zależy od danych genetycznych. Najprawdopodobniej rozmiar piersi będzie taki sam jak u matki lub babci. Nie może na to wpłynąć rodzaj i kształt bielizny. Jednak udowodniono naukowo, że bielizna wpływa na jędrność i zwiotczenie piersi w przyszłości. Jeśli dziewczyna ma piersi średniej wielkości i nie nosi stanika, to piersi dłużej będą jędrne. Wynika to z faktu, że więzadła, które trzymają piersi, pozostają w dobrej kondycji i nie rozciągają się od „bezczynności”.

Jeśli chodzi o obcisłą bieliznę, to nikt z naukowców dotychczas nie udowodnił ani zaprzeczył negatywnego wpływu na rozmiar piersi w przyszłości. Moim zdaniem bielizna nie wpływa na kształtowanie się rozmiaru biustu u nastolatki. Ale wybór bielizny powinien być dokonany na korzyść wygodnego, bez najmniejszych oznak dyskomfortu stanika, który jest wykonany z naturalnych materiałów.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Tego nikt się nie spodziewał. Martyna Wojciechowska i Przemek Kossakowski nie są już razem

  2. Edyta Pazura pokazała najstarszą córkę swojego męża. Dziewczyna ma już 33 lata

  3. Gabriel Seweryn wróci do "Królowych Życia"?Zaskakujące

  4. Astrologowie wyznaczyli znak zodiaku, który jest najbardziej nieprzyjazny. Trzymaj się od niego z daleka

  5. Luksusowe życie Grzegorza Krychowiaka. Piłkarz ma dom jak marzenie