Z każdej strony bombardują Cię informacjami o suplementacji, profilaktyce przeciwwirusowej, zdrowej diecie. W czeluściach informacji można się pogubić, co jej zdrowe, a co nie. Czego unikać, a co bezwzględnie spożywać. Dlatego przygotowaliśmy zebranie popularnych mitów na temat witamin, by poddać je ocenie.

Witaminy można przedawkować - FAKT

Żadna substancja nie jest dla nas zupełnie obojętna i choć może trudno w to uwierzyć, nawet wodę można przedawkować, a więc witaminy także. Istnieją bowiem normy witamin i jeśli je przekroczymy, możemy wyrządzić sobie krzywdę. Zwłaszcza warto zwracać uwagę na witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli witaminy A, D, E i K, bowiem ich nie wydalimy wraz z moczem. Dlatego tak ważne jest, by każdą suplementację skonsultować ze specjalistą.

Najlepszym źródłem witaminy C jest cytryna - MIT

Głównym źródłem tej witaminy są rzeczywiście warzywa i owoce, ale nie tylko cytrusowe. Na pierwszym miejscu pod względem zawartości są owoce dzikiej róży, dalej czarne porzeczki i kiwi. Wśród warzyw dużą zawartością witaminy C charakteryzują się czerwona papryka, natka pietruszki i brokuły. 

Popularne wiadomości teraz

Dariusz Gnatowski nie żyje. Znany polski aktor miał 59 lat

Dagmara Kaźmierska ma więcej niż jedno dziecko? To zdjęcie daje do myślenia

Brytyjski astrolog powiedział, kiedy skończy się pandemia. Pocieszająca prognoza

Anna Mucha w trudnej sytuacji finansowej. Dostała wielką porażkę

Niedobory witaminy B12 to problem tylko wegetarian - MIT

Witamina B12 jest niezwykle ważna dla naszego organizmu, bowiem jej niedobór powoduje zaburzenia ze strony układu nerwowego. I faktycznie, najwięcej dostarczamy tej witaminy jedząc mięso, więc wegetarianie i osoby stosujące dietę wegańską muszą bezwględnie tę witaminę suplementować. Jednak osoby stosujące restrykcyjne diety, czy nadużywające alkohol także narażone są na jej niedobór.

Witamina C leczy przeziębienie - MIT

To chyba jeden z najwiekszych mitów, który powielany jest bardzo często. Co prawda w badaniach naukowych na zwierzętach wykazano, że witamina ta może łagodzić infekcje, zwłaszcza u osób uprawiających sport, jednak ich nie leczy.  Większą wartość witamina C ma w procesie gojenia się ran i zapewnieniu ciągłąści naczyń krwionośnych. Jej niedobór prowadzi do krwawienia i owrzodzenia dziąseł połączonymi z wypadaniem zębów. Choroba ta nazywana jest szkorbutem.

Witaminę D trzeba suplementować w okresie jesienno-zimowym - FAKT

Witamina D to jedna z tych witamin, której naprawdę może Ci brakować. Dlaczego? Ta witamina tworzy się głównie za sprawą przenikania promieni słonecznych przez gołą skórę. Jednak nie oszukujmy się, w okresie jesienno-zimowym tych promieni słonecznych w naszym klimacie jest mało, dlatego musimy ją suplementować od października do marca. To ważna witamina, która wpływa nie tylko na nasze kości, ale też na odporność czy układ nerwowy. Co więcej, w badaniu opublikowanym przez naukowców z kliniki Mayo stwierdzono, że niedobór witaminy D zwiększa ryzyko depresji, zwłaszcza u osób z nawracającą depresją kliniczną.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Więcej ciekawych wpisów znajdziesz na kolezanka.com

 

Jeszcze redakcja "Koleżanki" zaleca przeczytać:

1. Wyjątkowy prezent na urodziny Oliwii Bieniuk od Anny Przybylskiej. Aktorka pomyślała o tym przed śmiercią.

2. Jennifer Lopez na okładce gazety. Gwiazda odsłoniła dużo ciała. Fani są zachwyceni.

3. Astrolodzy nazwali znaki zodiaku, którego życie w listopadzie zamieni się w białą passę szczęścia. W tym miesiący ich życie znacznie się zmieni. 

4. Jest to jest nie do pomyslenia! Polska piosenkarka mieszka w domu bez ogrzewania i internetu. Fani są zaniepokojeni.

5. Gwiazdy, które na co dzień walczą z ciężką chorobą. Tylko na pozór ich życie jest idealne.