Hiszpańscy lekarze wyjaśnili, dlaczego ryż może być trujący. Szczegółowe wyjaśnienia specjalistów na ten temat zostały opublikowane w wydaniu La Vanguardia.

Okazuje się, że ugotowany ryż może stać się źródłem toksycznych substancji, o ile nie zostanie natychmiast po ugotowaniu chowany do lodówki.

Pozostawienie ugotowanego ryżu w temperaturze pokojowej może spowodować zatrucie pokarmowe. Według ekspertów surowe ziarna ryżu zawierają zarodniki bakterii Bacillus cereus, które po kontakcie z wodą mogą bardzo szybko się rozmnażać.

Większość z tych bakterii ginie podczas gotowania, lecz nie wszystkie. Nawet w ugotowanym ryżu te mikroorganizmy nadal pozostają aktywne i wydzielają toksyczne substancje.

Popularne wiadomości teraz

Małgorzata Rozenek-Majdan z płatkami pod oczami i z nieuczesaną fryzurą. Co za wygląd?

Magda Narożna opublikowała zdjęcie w stroją kąpielowym. Gwiazda nie wstydzi się pokazywać swoje fałdy na brzuchu

Pies udawał, że nie żyje tylko po to, by nie jechać do weterynarza. Nagranie rozbawia do łez

Aleksandra Kwaśniewska zamieściła zdjęcie z dzieckiem. Odpowiedź dla wszystkich hejterów

Spożywanie takiego ryżu może doprowadzić do zatrucia, które może spowodować wymioty oraz biegunkę.

„Nikt nie wkłada ugotowanego ryżu od razu do lodówki, wszyscy pozostawiają go w temperaturze pokojowej do ostygnięcia, lecz nike nie wie o tym, że akurat w tym czasie te szkodliwe bakterie nadal się rozmnażają” – mówią hiszpańscy lekarze.

Ryz

Natomiast lekarze również twierdzą, że te bakterie boją się zimna, dlatego od razu po ugotowaniu ryz należy szybko schować do lodówki i przechowywać go tam nie dłużej niż 2 dni.