W maju w stolicy odnotowano dwa przypadki śmiertelnego zakażenia zwierząt. Chorzy na wściekliznę pies oraz kot ugryzły łącznie sześć osób.

Co więc należy zrobić, gdy ugryzie nas zwierzę? Oto opinia ekspertów:

 1. Natychmiast przemyj ranę wodą z mydłem. Ta pozornie prosta zasada może uratować ci życie!

 2. Powierzchnię rany należy zdezynfekować za pomocą środka antyseptycznego na bazie alkoholu lub jodu. Podkreślamy, że woda utleniona w tym przypadku nie pomoże.

 3. Udaj się do najbliższej placówki medycznej. Jeśli nie masz pewności, ze zwierzę było zdrowe, na pewno dostaniesz szczepionkę.

  Popularne wiadomości teraz

  Zagubiona suczka odnalazła swoją właścicielkę. Jej radość była nie do opanowania

  O jej ciąży mówił cały kraj. 14 letnia Daria została mamą

  41-letni aktor przegrał walkę z koronawirusem. Osierocił 11-miesięcznego synka

  Była serialową córką Zosi i Kuby w Leśnej Górze. Jak dziś wygląda Julka z „Na dobre i na złe”?

 4. Jeżeli wasza praca wiąże się z wysokim ryzykiem zakażenia chorobami zakaźnymi, zaleca się przyjecie szczepionki jako środka zapobiegawczego. To dotyczy głównie lekarzy weterynarii, myśliwych, leśniczych oraz innych zawodów, gdzie jest jakikolwiek kontakt ze zwierzętami.

 5. Należy także pamiętać o tym, ze szczepienie psów oraz kotów przeciwko wściekliźnie jest w Polsce obowiązkowe.

 6. Jeśli jest to możliwe, skontaktuj się z weterynarzem, aby zbadać zwierze, które cię ugryzło. Zawsze należy dążyć do poddania obserwacji weterynaryjnej tego zwierzęcia. Natomiast jeżeli zostanie potwierdzone to, że zwierzę nie jest zarażone wścieklizną, kwarantannę można zakończyć. Jeżeli jednak nie da się przetestować zwierzę, które cię ugryzło, konieczne należy przeprowadzić pełen cykl szczepień zapobiegawczych.

 7. Także zawsze pamiętaj o tym, że po ugryzieniu przez zwierze istnieje ryzyko zakażenia laseczką tężca. Szczepionka przeciw tężcowi jest zazwyczaj dostępna w dowolnej państwowej placówce medycznej.