Oprócz obrzęku w miejscu ugryzienia, u użądlonej osoby także mogą pojawić się takie objawy jak:

Co więc należy zrobić, gdy użądli nas osa lub pszczoła? Oto zalecenia lekarzy:

 • Dokładnie obejrzyj ranę. Jeżeli zobaczysz, że w skórze zostało żądło, ostrożnie wyciągnij go za pomocą pincety. Wiadomo, że ręce i pinceta powinny być czyste. Przypominamy, że tylko pszczoła zostawia żądła w ciele ofiary, natomiast jeśli ugryzła cię osa, zaleca się w ogóle nie dotykać rany;

 • Jeżeli nie uda ci się wyciągnąć żądło, w żadnym wypadku nie próbuj go wyciskać. To na odwrót przyspieszy proces penetracji toksyn i zwiększy ryzyko zakażenia infekcją;

 • Ranę należy niezwłocznie umyć środkiem dezynfekującym, (spirytusem medycznym lub wodą utlenioną). To pomaga zapobiec rozwojowi infekcji.

 • Następnie na ranę należy nałożyć jałową gazę i zabandażować. W ten sposób nie damy truciźnie rozprzestrzeniać się po organizmie.

 • Aby złagodzić bol, przyłóż do rany kostki lody;

 • Następnie wypij jakikolwiek lek przeciwhistaminowy, nawet jeśli wcześniej nigdy nie miałeś żadnych reakcji alergicznych;

 • Pij dużo wody. Podczas oddawania moczu tracimy najwięcej wody, a woda, jak wiadomo, doskonale wypłukuje toksyny z organizmu.

Jeśli osa ugryzła cię 2 lub więcej razy, należy natychmiast zgłosić się do lekarza po pomoc medyczną. Do najbardziej niebezpiecznych użądleń należą te w okolicy szyi, podniebienia oraz ust. To dlatego, że ugryzienia w tych miejscach mogą spowodować problemy z oddechem i uduszenie się. W takiej sytuacji należy NATYCHMIAST wezwać pogotowie ratunkowe.

Pszczoła lub osa najczęściej żądli tylko wtedy, gdy jest atakowana lub myśli, że jest atakowana. Dlatego, jeżeli oni latają wokół ciebie – postaraj się nie machać rękami. Jeśli naprawdę boisz się tych owadów, to po prostu kup specjalny aerozol, który ich odstrasza.

Pszczoła

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

 1. Fabienne Wiśniewska odziedziczyła urodę po mamie. Dziś jest śliczną dziewczyną

 2. Celebrytki przed zrobieniem kariery. Jak dawniej wyglądały najpopularniejsze Polki?

 3. Pierwszy wywiad Ewy Krawczyk od odejścia Krzysztofa. Wdowa jest zdruzgotana

   

 4. Baby z „Dirty Dancing” przeszła w życiu serię zabiegów upiększających. Jak wygląda dziś?

 5. Kobiety o tych imionach działają na mężczyzn jak magnes. To mistrzynie uwodzenia