"Aż miło na duszy, jak świeży chleb puszy". Pewnie każdy z nas przynajmniej raz w życiu nie mógł odmówić sobie przyjemności odgryźć kąsek świeżo upieczonego chleba jeszcze po drodze z piekarni lub sklepu. Nie ma większej uczty niż ten pierwszy kęs! Okazało się jednak, że obecność pieczywa w diecie może zaszkodzić nie tylko sylwetce, ale także zdrowiu człowieka.

Według ekspertów najbardziej szkodliwym wyrobem piekarniczym jest białe pieczywo z mąki pszennej wyższego gatunku. Wynika to z faktu, że to pieczywo nie zawiera zbóż, błonnika pokarmowego ani witamin z grupy B.

Gastroenterolodzy zgadzają się z opinią, że białe pieczywo jest najmniej korzystnym wyrobem piekarniczym, twierdząc, że mąka pszenna wyższego gatunku nie zawiera „zarodków białkowych”, które zawierają dużą liczbę mikroelementów, przeciwutleniaczy i witamin. W rezultacie jedzenie białego chleba nie przynosi żadnych korzyści dla zdrowia.

Białe pieczywo najczęściej składa się wyłącznie z węglowodanów, cukru, soli i skrobi.

Popularne wiadomości teraz

"Tak bardzo mi pomagasz, jak mogę ci się odwdzięczyć: zostań matką mojej córki. To wystarczy"

"Płacić czesne, kupować rzeczy, mieć ślub, ale gdzie jest wdzięczność". Anna po raz pierwszy w życiu pomyślała o sobie i stała się samolubną matką

"Nie usiądę przy jednym stole z moją teściową, jest wyraźnie nie na miejscu: myśli tylko o sobie"

"Męża karmiła dobrze, ale dla mnie nie było nic poza kaszą gryczaną i herbatą". Włożyłam w nią tyle wysiłku, a ona zachowała się w ten sposób

Lekarze twierdzą, że jedzenie żytniego chleba jest o wiele bardziej korzystne, niż białego, ponieważ żytni chleb przynajmniej zawiera witaminy. Oprócz tego żytni chleb ma pozytywny wpływ na jelita – on poprawia trawienie. Istnieje jednak i szereg przeciwwskazań.

U niektórych ludzi żytni chleb może powodować problemy trawienne, dlatego nie poleca się go osobom cierpiącym na zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzody lub zapalenie trzustki.

Według lekarzy bardziej zdrowy od żytniego jest chleb z dwóch rodzajów mąki — pszennej i żytniej.