Welu z nas bardzo obawia się choroby nowotworowej. Oczywiście, nowotwory to jedna z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci w naszym społeczeństwie, ale najważniejsze to odpowiednia profilaktyka, czujność i zdrowy rozsądek.

Jest to szczególnie ważne dlatego, że często ludzie tak bardzo obawiają się o to, że zachorują na raka, że każdy nietypowy symptom jest dla nich niebezpieczny, a zbyt duży lęk jest także szkodliwy, ponieważ od naszego nastawienia w dużym stopniu zależy nasze samopoczucie.

Oczywiście, jeśli boisz się o swoje zdrowie - pędź do lekarza! My tylko ustrzegamy przed paniką.

1. Jeśli włosy wyrastają ze znamienia, najprawdopodobniej nie jest to czerniak

Popularne wiadomości teraz

Nie tylko bracia Mroczek. Oto polskie gwiazdy, które mają swojego bliźniaka

Znaki zodiaku, którym grozi ubóstwo i samotna starość: nie ma czego zazdrościć

Najbardziej urzekające kobiety według znaku zodiaku: mężczyźni za nimi szaleją

Córka Agaty Mróz skończyła już 12 lat. Dziewczynka planuje karierę modelki

Na szczęście - zazwyczaj, kiedy wyrastają włoski z naszych pieprzyków, nie należą one do zmian groźnych. Powinniśmy się obawiać, kiedy na naszym ciele powstanie "nowy" pieprzyk. Powinny nas też nie pokoić znamiona, które zwiększają swoją powierzchnię, czy jest wokół nich czerwona obwódka.

2. Łagodne nowotwory w większości przypadków takie pozostają 

Często kiedy nasz lekarz informuje nas o tłuszczaku, czy tobieli w piersi często naszą pierwszą myślą jest: "MAM RAKA?!" Na szczęście zmiany łagodne często takie zostają, zwłaszcza jeśli są to zmiany w obrębie piersi. 

Czy nadwaga może być winą genów?

3. Jeśli masz bolesny guz, najprawdopodobniej nie jest to rak

Jeśli w naszym ciele pojawi się guz, który nas boli, to znak, że prawdopodobnie - nie jest to rak. Dolegliwości bólowe związane sa ze stanem zapalnym, którego nowotwory raczej nie powodują (dlatego często trudno je wykryć). Natomiast taki guzek powinien doprowadzić Cię do lekarza, to może być infekcja.

4. Objawy trwające od lat prawdopodobnie nie są rakiem

Jeśli już od dzieciństwa masz problemy z żołądkiem, a nagle przeczytałaś gdzieś w Internecie, że ból brzucha może być objawem raka żołądka czy jelita - powinnaś zacząć od dogłębnej analizy. Zwróć uwagę na to co jesz, jak często się wypróżniasz. To prawdopodobnie nie będzie rak, bo on "lubi zaskakiwać", jednak wszelkie częste bóle głowy, czy brzucha powinnaś skonsultować z lekarzem.

5. Objawy, które pojawiają się i znikają, mówią, że chorobą nie jest rak

Rak nas zaskakuje, ale jak już się pojawi - nie zniknie. Dlatego jeśli na przykład zauważyłaś u siebie raz wysypkę, która zniknęła i nie powtórzyła się, albo guzek, który nagle wyrósł, ale zaraz się schował - nie martw się, to prawdopodobnie nie jest rak.

6. Rak staje się młodszy - to mit

Coraz częściej słyszysz o dzieciach chorujących na nowotwory i wydaje Ci się, że rak zaczyna atakować młodsze osoby? To tylko złudzenie. Są bowiem nowotwory, np. białaczka czy nowotwory mózgu, czy kości, które występują szczególnie u dzieci czy młodzieży, jednak nowotwory wciąż głównie dotykają osób starszych, co jest związane po prostu ze starością i coraz słabszym organizmem. Nowotwory u młodych są często dziedziczne, co na szczęście można szybko wykryć kierując się do poradni genetycznej (każdy lekarz rodzinny może dać Ci skierowanie do takiej poradni, jeśli chcesz się przebadać). Często jest też tak, że ludzie umierający w podeszłym wieku, często mają już jakąś chorobę nowotworową, a nawet o tym nie wiedzą. Tak jest w przypadku raka prostaty. Większość panów ok. 80 lat umiera z rakiem stercza.

Aktorki, które wygrały walkę z rakiem piersi. Jak tego dokonały? Wystarczy pamiętać o jednej zasadzie

7.30–50% przypadków raka można zapobiec

Według WHO około 50% Twojego zdrowia zależy od stylu zycia, czyli tego jak się odżywiasz, jak pracujesz, jaka jest Twoja aktywność fizyczna itd. To aż 50%! Dlatego tak ważne jest to, by przestrzegać kilku prostych zasad:

  • -Nie pal, ani nie przebywaj w miejscu, w którym się pali
  • -Wybierz zdrową, zbilansowaną dietę, z dużą ilością warzyw
  • -Unikaj produktów bogatych w arsen 
  • -Ruszaj się więcej, unikaj siedzącego trybu życia
  • -Ogranicz picie alkoholu
  • -Nie korzystaj z solarium, unikaj opalania
  • -Zaczszep swoją córkę przeciw HPV, nie unikaj obowiązkowych szczepień na wirusy atakujące wątrobę

Dla kobiet:

  • -Postaraj się karmić dziecko piersią
  • -Jeśli możesz, ogranicz stosowanie hormonalnej terapii zastępczej

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na koleżanka.com