Do ostatnich dni swojego życia Uglov miał jasny umysł, doskonałą pamięć i całkiem dobrze się czuł. A w przeddzień stulecia trafił nawet do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarszy chirurg operacyjny...

Wśród lekarzy powinno być najwięcej stulatków – przecież wiedzą wszystko o tym, co jest dobre dla naszego organizmu, a co nie, jak dobrze się odżywiać oraz odpoczywać. Ale dane statystyczne nie potwierdzają tej hipotezy… Niemniej jednak wśród lekarzy są geniusze, z których warto brać przykład. Jednym z nich jest znakomity chirurg, wybitny naukowiec Fyodor Uglov.

Fyodor Uglov urodził się w 1904 roku, przeżył 2 wojny światowe, zachorował na tyfus, służył jako starszy chirurg w batalionie medycznym podczas wojny radziecko-fińskiej, przez wszystkie 900 dni ratował życia w oblężonym Leningradzie... i nie dożył 104 lat 3,5 miesiąca!

W tym przypadku nie można odwołać się do genetyki – ojciec profesora zmarł w wieku 57 lat, a matka – 75. Najważniejsze jest to, że w wieku 103 lat Uglov miał jasny umysł, doskonałą pamięć i całkiem dobrze się czuł. A w przeddzień stulecia trafił nawet do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarszy chirurg operacyjny. Robił to nie dla sławy – po prostu nikt inny nie chciał podjąć się najbardziej skomplikowanej operacji usunięcia oplecionego naczyniami krwionośnymi guza z szyi pacjenta.

Jaki wiec jest sekret długowieczności lekarza, którego osiągnięcia w dziedzinie chirurgii światowej sławy eksperci utożsamiają z lotem kosmicznym?

Popularne wiadomości teraz

Anna Maruszeczko straciła cały dobytek swojego życia

Izabella Scorupco pozuje w bikini na wakacjach. Co ona robi, że tak pięknie wygląda?

Kasia Skrzynecka pokazała swój głęboki dekolt: odważne zdjęcie aktorki trafiło do sieci

Majdanowie świętują roczek synka Henia: dumne rodzice pokazali, jak pogratulowali dziecku

Uglov miał własną teorię długowieczności. Oto jej zasady:

 • stale zapewniaj pracę umysłowi i ciału: regularna aktywność fizyczna i intelektualna pomoże Ci zachować szybki umysł i dobre samopoczucie na długie lata;

 • wzmacniaj odporność organizmu poprzez hartowanie;

 • zrezygnuj z alkoholu i palenia na zawsze;

 • dbaj o zbilansowana dietę: nadwaga i zdrowie są wrogami;

 • zadbaj o zdrowy sen: noc jest dana ludziom do snu, a nie imprezowania;

 • dobrze i regularnie odpoczywaj;

 • kochaj i chroń swoja Ojczyznę;

 • wykonuj swoją pracę z miłością i szanuj pracę innych;

 • naucz się kontrolować swoje emocje i nigdy się nie poddawaj;

 • dbaj o osobiste zasoby, które dała nam natura;

 • nie bój się odwiedzać lekarzy;

 • rób dobro.

Utrzymanie prawidłowej masy ciała Uglov uważał za najważniejsze zadanie osoby, która chce żyć długo i szczęśliwie. Według żony on zawsze miał tę samą wagę: 70 kg przy wzroście 170 cm, jadł wszystko, ale w małych porcjach, i głównie produkty naturalne, jak również unikał cukru.

Fedor Uglov jest autorem książek, monografii i publikacji naukowych. Ten artykuł jest oparty na jego pracy: „Rady stuletniego chirurga”. Książka ta porusza kwestie nieśmiertelności, zwycięstwa nad głównymi chorobami: chorobami układu krążenia, rakiem i innymi. Poświęcona jest temu, jak żyć długie i szczęśliwe życie pełne dobrych i pożytecznych uczynków. Akademik Uglov porusza tematy: jak przezwyciężyć gwałtowną śmierć i przedwczesną, bolesną starość. Można powiedzieć, że poświęcił część swojego życia na poszukiwanie „kamienia filozoficznego” i to mu się udało. Doktor Uglov dokładnie znał sekrety długowieczności i zdrowia z pierwszej ręki i podzielił się z nami swoją wiedzą w książce...

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

 1. Fabienne Wiśniewska odziedziczyła urodę po mamie. Dziś jest śliczną dziewczyną

 2. Celebrytki przed zrobieniem kariery. Jak dawniej wyglądały najpopularniejsze Polki?

 3. Pierwszy wywiad Ewy Krawczyk od odejścia Krzysztofa. Wdowa jest zdruzgotana

   

 4. Baby z „Dirty Dancing” przeszła w życiu serię zabiegów upiększających. Jak wygląda dziś?

 5. Kobiety o tych imionach działają na mężczyzn jak magnes. To mistrzynie uwodzenia