Jak wiadomo zmieniły się restrykcje w związku z epidemią koronawirusa. Pisalismy o tym w poprzednich artykułach. W okresie świątecznym zostało ograniczone gromadzenie się ludzi. Wiadomo, że w tym czasie każdy chce spędzić je wśród najbliższych, jednak możliwość zakażenia jest duża. Co zatem z kościołami? Wielu z nas chodzi do świątyni w tym wyjątowym czasie.

Obecnie obowiązujący limit wiernych w kościołach to 1 osoba na 15 m2. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o zmniejszenie limitu wiernych w świątyniach do jednej osoby na 7 mkw.

Należy więc zrobić wszystko, aby – przy zachowaniu norm bezpieczeństwa – jak największa liczba osób miała możliwość uczestnictwa w świątecznej liturgii, w tym we mszy świętej pasterskiej

Szybka , ale pyszna warstwowa sałatka na Święta Bożego Narodzenia

Podtrzymując surowe obostrzenia w kościołach, redukujemy cały okres świąteczny do kwestii dokonywania zakupów, dla robienia których rezygnuje się nawet z wolnej niedzieli

Popularne wiadomości teraz

Znaki zodiaku, które założą rodzinę w 2021 roku

Historia dziewczynki, która poszła do pierwszej klasy w wieku 4 lat. Jak potoczyło się życie tego cudownego dziecka?

10 cech charakteru każdego ze znaków zodiaku

Jak ułożył się los jedynego syna Anny German?

Minister Niedzielski na konferencji prasowej powiedział, że limit wiernych w kościołach, pozostają bez zmian. Jednak trzeba dodać, że żadne nowe obostrzenia się nie pojawiły.  Konferencja Episkopatu Polski poinformowała zatem , że duchowni w okresie świątecznym będą mogli odprawiać więcej mszy świętych.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w dekrecie z dnia 16.12.2020 udzieliła zgody Biskupom diecezjalnym (ordynariuszom miejsca) na zezwalanie swoim prezbiterom na celebrowanie czterech Mszy świętych w następujące dni: 25 grudnia (Narodzenie Pańskie), 1 stycznia (Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi) i 6 stycznia (Objawienie Pańskie)

Prawo kanoniczne mówi ,że duchowny może odprawić tylko jedną mszę świętą dziennie. Natomiast kolejne dwie może  wtedy, gdy uzyska zgodę od ordynariusza danego miejsca. Wyjątek stanowią uroczystości Narodzenia Pańskiego i Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych. W takich sytuacjach kapłan może odprawic trzy msze.

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com

 

Redaktorzy "Koleżanki" również zalecają przeczytać:

1. Szczegółowy horoskop dla każdego znaku zodiaku na rok 2021. Nowy rok, nowe wyzwania

2. Te sławne kobiety są z o wiele młodszymi od nich partnerami. Rekordowa różnica to 32 lata

3.  Zenek Martyniuk stracił nadzieję.Przekazał smutną wiadomość

4.  Kasia Skrzynecka pokazuje rodzinne zdjęcie. Fani zwrócili uwagę na ważny szczegół

5.  Pamiętacie ojca filmowego Kevina?Mało kto o tym wie, że aktor zmarł w bardzo dziwnych okolicznościach