Boże Narodzenie to czas magiczny. Dla wielu jest to tradycja i każdego roku pielegnujemy ją i dokładamy kolejne piękne wspomnienia. Część wynosimy z domu, kolejne dokładamy kiedy my tworzymy nasze rodziny.

Smaczny i prosty przepis na roladę szpinakową z łososiem

Jest wiele pięknych tradycji, ciekawe czy i Ty pielęgnujesz jakąś z nich? Pzredstawiamy 5 najważniejszych.

12 potraw wigilijnych

Popularne wiadomości teraz

Top 3 najbardziej uczciwe znaki zodiaku. Są zawsze szczere i prawdomówne

Monika Mrozowska zamieściła pierwsze zdjęcie z synkiem i zdradziła szczegóły swojego porodu: "Nasza droga z Luckiem, nie była taka prosta"

52-letnia Beata Ścibakówna zachwyca swoją figurą. W bikini prezentuje się jak nastolatka

Tuja - do samotności, wiśnia - do bogactwa. Jakich drzew nie warto sadzić w pobliżu domu?

Najczęściej przygotowujemy ich 12, co symbolizuje liczbę apostołów oraz miesięcy. Na przestrzeni dziejów zdarzało się jednak różnie. Zgodnie ze starym obyczajem, liczba obrzędowych dań wigilijnych powinna być nieparzysta (co zapewniało urodzaj w nadchodzącym roku), 5 lub 7 (w zależności od zamożności) podawano w domach chłopskich, 9 – w szlacheckich, natomiast u arystokracji 11, a nawet 13. Jak to tłumaczono? – 7 to liczba dni tygodnia, a 9 – pamiątka dziewięciu chórów anielskich.

Świeca na stole

Troska o domowy ogień to bardzo stara tradycja. Dawniej palono światła i podtrzymywano płomienie w piecu przez całą wigilijną noc. Postaw więc w ten wieczór na stole choćby nastrojowe świece. Jest to nie tylko wigilijna, lecz także bożonarodzeniowa tradycja. W pierwszy i w drugi dzień świąt też o tym pamiętaj.

Dodatkowe nakrycie

Na stole ustawiamy dodatkowe nakrycie, przeznaczone dla zbłąkanego wędrowca. Pusty talerz to także wyraz pamięci o bliskich, którzy już odeszli i nie mogą usiąść z nami przy wigilijnym stole.

Całowanie pod jemiołą

Jemioła to symbol płodności i życia, a całowanie pod nią to także tradycja świąt Bożego Narodzenia. Wróży miłość i szczęście na lata, a po świętach należy jemiołę zasuszyć i przechować przez kolejny rok.

Dzielenie się opłatkiem

Po modlitwie, na znak pojednania, miłości, przyjaźni i pokoju następuje dzielenie się opłatkiem – świętym chlebem (skłóceni nie zasiadają razem do stołu). Towarzyszy temu wzajemne składanie życzeń. Zwyczaj łamania się nim, jest powtórzeniem dzielenia się chlebem podczas ostatniej wieczerzy.

A dla Ciebie, która tradycja jest najwazniejsza?

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com

Redaktorzy "Koleżanki" również zalecają przeczytać:

1. Justyna Żyła mówi o krzywdzie, jaką wyrządził jej były mąż. Tego jeszcze nie było

2.  Oto najseksowniejsza przyszła mama na świecie. Modelka o polskich korzeniach zachwyca wszystkich

3.  Barbara Kurdej-Szatan pochwaliła się synkiem.Henio ma już 4 miesiące

4.  Ile ważą i mierzą polskie gwiazdy? W niektóre liczby aż trudno uwierzyć

5.  Joanna Krupa pokazała nowe zdjęcie Ashy. Jej córeczka bardzo się zmieniła