Rząd od dawna zapowiadał zmiany w kodeksie drogowym. W celu bezpieczeństwa obecnie przepisy nakazują kierowcom zbliżającym się do przejścia dla pieszych zachowanie szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Jednak po zmianach kierowaca będzie musiał zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wyjaśnił, że priorytetem dla rządu jest bezpieczeństwo.

Ustawa wprowadza szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans. Bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym niechronionych użytkowników dróg, musi się zwiększyć - jest to priorytet polskiego rządu .

Nowelizacja ma doprowadzić kierowców do dokładniejszej obserwacji przejścia dla pieszych i jego okolic. Przepis ten nie dotyczy jednak tramwajów gdyż droga hamowania przeciętnego tramwaju  jest  kilkukrotnie dłuższa niż jadącego z tą samą prędkością samochodu osobowego. To jednak nie wszystko. Zmiany dotyczą również samych pieszych. Dotychczas pieszych obowiązywało zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz wchodzącego na jezdnię lub torowisko.

Popularne wiadomości teraz

Dzieciak urodził się z wielkim guzkiem na nosie. Ale teraz po prostu nie można go rozpoznać

Żona Sławomira jest w ciąży? Magdalena "Kajra" opublikowała zdjęcie z brzuszkiem

Maja Bohosiewicz pokazała jak wygląda bez doczepianych włosów. Różnica jest spora

Wnuczka umalowała 80-letnią babcię, a teraz babcia jest gwiazdą internetu

Nowe wytyczne dotyczące zasłaniania nosa i ust

Teraz ma dojść zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu.

Pojawiają się również kolejne zmiany:

Różnica prędkości między 50 i 60 km/h ma istotne znaczenie, jeśli chodzi o długość drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń drogowych. W szczególności ma to znaczenie na obszarze zabudowanym, gdzie znajduje się więcej pieszych .

Dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym będzie wynosić 50 km/h – bez względu na porę doby.

Na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość między pojazdami wynosić będzie połowę aktualnej prędkości. Przykładowo kierowca jadący 100 km/h będzie musiał poruszać się 50 m za poprzedzającym samochodem.

Jerzy Owsiak ostro przemówił do policjanta

Obowiązek zachowywania bezpiecznej odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach nie ma dotyczyć przypadków, w których kierowca wykonuje manewr wyprzedzania.

Dodajmy, że przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com

 

 

 

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Kurdej-Szatan przeżywa trudny czas:„Zostałam sama z dwójką dzieci. To dla mnie nowość”
  2. Paulina Młynarska pokazała swoje ciało po mastektomii. Dziennikarka opublikowała odważne foto w sieci

  3. Modlitwa w sprawach beznadziejnych. Te słowa warto znać

  4. Znak zodiaku – Baran. Jakie naprawdę są osoby urodzone między 21.03 a 21.04?

  5. Co się dzieje z Waldusiem ze „Świata według Kiepskich”? Fani są wstrząśnięci jego stanem