Mijają właśnie cztery lata od wprowadzenia sztandarowego programu partii rządzącej. Chodzi oczywiście o świadczenie 500 plus. Przypomnijmy, że początkowo świadczenie przyznawane było wyłącznie na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, lub o pierwszego potomka jeśli finanse rodziny nie przekraczały pewnego progu.

Pożar szpitala w Szczecinie. Niestety nie wszystkich udało się uratować!

Od ponad roku zdecydowano jednak, aby wszystkie dzieci w Polsce do 18 roku życia lub 21 w przypadku dzieci z niepełnosprawnością dostawało świadczenie.

Niestety okazuje się, że z miesiąca na miesiąc za świadczenie można kupić coraz mniej...Wszystko dlatego, że ceny w Polsce rosną coraz szybciej. W związku z czym realna wartość 500 plus spada.

Ostatnie dane Europejskiego Urzędu Statystycznego, dotyczące inflacji nie są dla Polski zadowalające. Pokazują one, że ceny w Polsce rosną najszybciej w całej Europie - średnio o 3,8 proc. Inflacja u nas jest ponad 10 razy wyższa niż średnia w Unii Europejskiej (0,3 proc.).

Popularne wiadomości teraz

Dzieciak urodził się z wielkim guzkiem na nosie. Ale teraz po prostu nie można go rozpoznać

Maja Bohosiewicz pokazała jak wygląda bez doczepianych włosów. Różnica jest spora

Nie do poznania: jak potoczył się los dziewczyny, która urodziła się z ogromnym naczyniakiem jamy nosowej (ZDJĘCIA)

Wnuczka umalowała 80-letnią babcię, a teraz babcia jest gwiazdą internetu

Bezpośredni wzrost cen przekłada się na zmniejszenie możliwości korzystajnia z programu 500+. w ciągu pierwszego roku od wprowadzenia świadczenia średni wzrost cen i usług wyniósł 2 procent. W kolejnym roku było to 1,6 procent. Niestety jednak w ostatnim czasie wzrost ten był jeszcze szybszy. W kwietniu tego roku inflacja osiągnęła poziom 3,4 procent i cały czas jest utrzymuje się powyżej poziomu 3 procent.

Świadczenie 500 plus wystartowało w lipcu 2016 roku. Jednak postęoująca inflacja zmienia wartość pomocową. Już w kwietniu 2017 r. jego realna wartość wynosiła 490 zł, w kwietniu 2019 r. było to ok. 471 zł, a obecnie, w październiku 2020 r., jest to około 454 zł. Wyliczenia specjalistów wskazują, że jeśli inflacja w Polsce będzie postępować tak szybko to za dekadę realna wartość świadczenia będzie wynosić tylko 338 złotych.

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Kurdej-Szatan przeżywa trudny czas:„Zostałam sama z dwójką dzieci. To dla mnie nowość”
  2. Paulina Młynarska pokazała swoje ciało po mastektomii. Dziennikarka opublikowała odważne foto w sieci

  3. Modlitwa w sprawach beznadziejnych. Te słowa warto znać

  4. Znak zodiaku – Baran. Jakie naprawdę są osoby urodzone między 21.03 a 21.04?

  5. Co się dzieje z Waldusiem ze „Świata według Kiepskich”? Fani są wstrząśnięci jego stanem