Mijają właśnie cztery lata od wprowadzenia sztandarowego programu partii rządzącej. Chodzi oczywiście o świadczenie 500 plus. Przypomnijmy, że początkowo świadczenie przyznawane było wyłącznie na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, lub o pierwszego potomka jeśli finanse rodziny nie przekraczały pewnego progu.

Pożar szpitala w Szczecinie. Niestety nie wszystkich udało się uratować!

Od ponad roku zdecydowano jednak, aby wszystkie dzieci w Polsce do 18 roku życia lub 21 w przypadku dzieci z niepełnosprawnością dostawało świadczenie.

Niestety okazuje się, że z miesiąca na miesiąc za świadczenie można kupić coraz mniej...Wszystko dlatego, że ceny w Polsce rosną coraz szybciej. W związku z czym realna wartość 500 plus spada.

Ostatnie dane Europejskiego Urzędu Statystycznego, dotyczące inflacji nie są dla Polski zadowalające. Pokazują one, że ceny w Polsce rosną najszybciej w całej Europie - średnio o 3,8 proc. Inflacja u nas jest ponad 10 razy wyższa niż średnia w Unii Europejskiej (0,3 proc.).

Popularne wiadomości teraz

Agnieszka Kaczorowska pokazała pierwsze zdjęcie z ciążowym brzuszkiem: "RośnieMy"

Monika Mrozowska zamieściła pierwsze zdjęcie z synkiem i zdradziła szczegóły swojego porodu: "Nasza droga z Luckiem, nie była taka prosta"

Podczas imprezy z okazji 4 urodzin mojego wnuka synowa zasugerowała, żebym przepisała swoje mieszkanie na niego, jako jedynego spadkobiercę

Zapomnij o piekarniku: prosty przepis na przepyszne domowe ciasto z 3 składników

Bezpośredni wzrost cen przekłada się na zmniejszenie możliwości korzystajnia z programu 500+. w ciągu pierwszego roku od wprowadzenia świadczenia średni wzrost cen i usług wyniósł 2 procent. W kolejnym roku było to 1,6 procent. Niestety jednak w ostatnim czasie wzrost ten był jeszcze szybszy. W kwietniu tego roku inflacja osiągnęła poziom 3,4 procent i cały czas jest utrzymuje się powyżej poziomu 3 procent.

Świadczenie 500 plus wystartowało w lipcu 2016 roku. Jednak postęoująca inflacja zmienia wartość pomocową. Już w kwietniu 2017 r. jego realna wartość wynosiła 490 zł, w kwietniu 2019 r. było to ok. 471 zł, a obecnie, w październiku 2020 r., jest to około 454 zł. Wyliczenia specjalistów wskazują, że jeśli inflacja w Polsce będzie postępować tak szybko to za dekadę realna wartość świadczenia będzie wynosić tylko 338 złotych.

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com

Redaktorzy "Koleżanki" również zalecają przeczytać:

1. Justyna Żyła mówi o krzywdzie, jaką wyrządził jej były mąż. Tego jeszcze nie było

2.  Oto najseksowniejsza przyszła mama na świecie. Modelka o polskich korzeniach zachwyca wszystkich

3.  Barbara Kurdej-Szatan pochwaliła się synkiem.Henio ma już 4 miesiące

4.  Ile ważą i mierzą polskie gwiazdy? W niektóre liczby aż trudno uwierzyć

5.  Joanna Krupa pokazała nowe zdjęcie Ashy. Jej córeczka bardzo się zmieniła