Bazyl, a właściwie Eguro o nr 14958 bo tak brzmi jego pełna urzędowa nazwa to owczarek niemiecki 15 listopada 2009 roku. Początkowo trafił do Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Tam został wyszkolony do wyszukiwania zapachów narkotyków. Następnie trafił do Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy. 

Świąteczna reklama Coca-Coli, która zachwyciła cały świat. Nawet twardziel się na niej wzruszy

Bazyl stał się pogromcą dealerów narkotykowych. Nie było dla niego miejsca, gdzie przestępca mógłby ukryć narkotyki. Był wzywany wraz z przewodnikiem przez kryminalnych do przeszukań mieszkań, domów, posesji czy samochodów.

Jego początki w służbie nie były jednak najłatwiejsze. Cztery razy zmieniał właściciela, a wiadomo, że w tej pracy zaufanie i przywiązanie to nieodłączny element służby.

Asp. sztab. Radosław Kwiatkowski służył z Bazylem, więź jaka się między nimi zawiązała pozwalała uzyskać jeszcze lepsze efekty pracy. policjant wspomina wiele sytuacji, gdzie Bazyl pomógł złapać przestępców. Kiedyś była sytuacja, że do jednostkiw Bydgoszczy o pomoc zgłosili się funkcjonariusze z Chełmna. Mieli pewność, że podejrzany mężczyzna ma narkotyki jednak niczego, ani w mieszkaniu, ani w piwnicy nie znaleźli...

Popularne wiadomości teraz

Ida Nowakowska pokazała się w prześlicznej ciążowej sesji zdjęciowej. Prezenterka odlicza dni do porodu

Barbara Kurdej-Szatan wspomina swoją ciążę. Zdjęcie wywołało sporo kontrowersji

Ogromny apel Ewy Krawczyk do Mariana Lichtmana

Nie do poznania: jak potoczył się los dziewczyny, która urodziła się z ogromnym naczyniakiem jamy nosowej (ZDJĘCIA)

Niestety niczego nie znaleźli. Wtedy my weszliśmy. Faktycznie w mieszkaniu i jego piwnicy nic nie było. Natomiast będąc jeszcze w piwnicy Bazyl z głową podniesioną lekko do góry szedł w innym kierunku. Puściłem go i dałem mu pełną swobodę. Okazało się, że zaznaczył piwnicę należącą do schorowanej starszej kobiety, która z niej nie korzystała. Natomiast podejrzewany zrobił sobie tam magazyn z amfetaminą

Można przytoczyć wiele historii, w których pomoc Bazyla była nieoceniona. Niestety i on musi kiedyś przejść na emeryturę.

Niestety policjant-pies podlega „procedurze wycofywania” z uwagi na swój wiek. Przez 8–10 lat pies pełni służbę. Tak się to określa – „pełni służbę”, tak samo jak policjant-człowiek. Z dniem 31 października 2020 roku Bazyl został wycofany ze służby i przechodzi na zasłużoną emeryturę.

Po latach służby najczęścniej psa adoptuje jego przewodnik. Tak stało się i w tym wypadku. Bazyl trafi pod opiekę policjanta, z którym łączy go nie tylko służba, ale przedse wszystkim przyjaźń.

Powodzenia!

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Kurdej-Szatan przeżywa trudny czas:„Zostałam sama z dwójką dzieci. To dla mnie nowość”
  2. Paulina Młynarska pokazała swoje ciało po mastektomii. Dziennikarka opublikowała odważne foto w sieci

  3. Modlitwa w sprawach beznadziejnych. Te słowa warto znać

  4. Znak zodiaku – Baran. Jakie naprawdę są osoby urodzone między 21.03 a 21.04?

  5. Co się dzieje z Waldusiem ze „Świata według Kiepskich”? Fani są wstrząśnięci jego stanem