Ile warte jest "Bóg zapłać"? Okazuje się, że ma to swoją kwotę i to wcale nie małą. Żyjemy w czasach kiedy kościół katolicki mocno kojarzy się z luksusem i przepychem. Starsze pokolenie nauczone jest tego, że duszpasterstwo to misja z dobroci serca, niestety rzeczywistość jest zupełnie inna.

Ogromne wsparcie dla artystów. Kwota zwala z nóg

Chociaż faktycznie duszpasterz powinien być skromny i pokorny to jednak bycie księdzem to zawód, za który otrzymywana jest wypłata. W Polsce kościół wspiera państwo, a kwoty jakie otrzymują księża z pewnością przydałyby się nie jednemu.

Fundusz kościelny, który według ostatnich danych, otrzymał z rządu wsparcie w postaci ponad 176 milionów złotych z przeszło 199 milionów przeznaczonych na wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne, jest jednak tylko niewielką częścią tego, z czego utrzymują się księża. Głównym źródłem dochodu kapłanów katolickich jest tzw. taca. Datki od wiernych, które ci dają na mszę, w kopertach podczas kolędy czy opłacając śluby w skali roku wynoszą ok. 6 mld złotych!

Popularne wiadomości teraz

Cleo wreszcie pokazała się w rozpuszczonych włosach! Wygląda w nich jak zupełnie inna osoba

Aleksandra Kwaśniewska pokazała fanom ogromny brzuch. Są powody do gratulacji?

Katarzyna Cichopek w lateksowej mini! W takim seksownym wydaniu jeszcze jej nie widzieliśmy

Dlaczego Polska przegrała Eurowizję Junior? Muzyczny ekspert wylicza powody

Oprócz tego, że trzeba opłacić plebanię i utrzymac kościół to imponująca kwota zostaje w "budżecie" parafii. Z tych środków nie ma obowiązku rozliczania się z państwem i podatnikami!

Ponadto trzeba dodać, że wielu księży zatrudnia się dodatkowo jako nauczyciele katechezy lub w administracji publicznej.

Oczywiście oprócz bogatych parafii i księży, którzy pracują na kilku etatach sa także biedne parafie i księża, którzy pełnią wyłącznie posługę kapłańską z dobra serca.

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com

Redaktorzy "Koleżanki" również zalecają przeczytać:

  1. Wejście do galerii płatne? Pomysł Bartosza Kownackiego jest bardzo kontrowersyjny
  2. Iza z Gogglebox przeżywa bardzo trudne chwile. Każdego z nas kiedyś to czeka
  3. Katarzyna Cichopek w lateksowej mini!W takim seksownym wydaniu jeszcze jej nie widzieliśmy
  4. Dlaczego Polska przegrała Eurowizję Junior? Muzyczny ekspert wylicza powody
  5. Aleksandra Kwaśniewska pokazała fanom ogromny brzuch. Są powody do gratulacji?