Ile warte jest "Bóg zapłać"? Okazuje się, że ma to swoją kwotę i to wcale nie małą. Żyjemy w czasach kiedy kościół katolicki mocno kojarzy się z luksusem i przepychem. Starsze pokolenie nauczone jest tego, że duszpasterstwo to misja z dobroci serca, niestety rzeczywistość jest zupełnie inna.

Ogromne wsparcie dla artystów. Kwota zwala z nóg

Chociaż faktycznie duszpasterz powinien być skromny i pokorny to jednak bycie księdzem to zawód, za który otrzymywana jest wypłata. W Polsce kościół wspiera państwo, a kwoty jakie otrzymują księża z pewnością przydałyby się nie jednemu.

Fundusz kościelny, który według ostatnich danych, otrzymał z rządu wsparcie w postaci ponad 176 milionów złotych z przeszło 199 milionów przeznaczonych na wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne, jest jednak tylko niewielką częścią tego, z czego utrzymują się księża. Głównym źródłem dochodu kapłanów katolickich jest tzw. taca. Datki od wiernych, które ci dają na mszę, w kopertach podczas kolędy czy opłacając śluby w skali roku wynoszą ok. 6 mld złotych!

Popularne wiadomości teraz

Prokop do córki Agaty Mróz: „Piszą, że gdyby nie ty, to mama wciąż by żyła”. Jej odpowiedź wzrusza do łez

Sekret został ujawniony! Kim jest ta dziewczynka obok Ewy Krawczyk

Znaki zodiaku, które bardzo kochają siebie nawzajem, ale rzadko pozostają razem

Ojciec jest Niemcem, matka Tatarką: jak wyglądają dzieci od rodziców różnych narodowości (FOTO)

Oprócz tego, że trzeba opłacić plebanię i utrzymac kościół to imponująca kwota zostaje w "budżecie" parafii. Z tych środków nie ma obowiązku rozliczania się z państwem i podatnikami!

Ponadto trzeba dodać, że wielu księży zatrudnia się dodatkowo jako nauczyciele katechezy lub w administracji publicznej.

Oczywiście oprócz bogatych parafii i księży, którzy pracują na kilku etatach sa także biedne parafie i księża, którzy pełnią wyłącznie posługę kapłańską z dobra serca.

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Kurdej-Szatan przeżywa trudny czas:„Zostałam sama z dwójką dzieci. To dla mnie nowość”
  2. Paulina Młynarska pokazała swoje ciało po mastektomii. Dziennikarka opublikowała odważne foto w sieci

  3. Modlitwa w sprawach beznadziejnych. Te słowa warto znać

  4. Znak zodiaku – Baran. Jakie naprawdę są osoby urodzone między 21.03 a 21.04?

  5. Co się dzieje z Waldusiem ze „Świata według Kiepskich”? Fani są wstrząśnięci jego stanem