Jeśli przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o zawodzie farmaceuty wejdzie w życie, farmaceuci w Polsce zyskają prawo do odmowy sprzedaży leków i produktów medycznych. Czy w takim razie to oznacza, że farmaceuta będzie mógł odmówić na przykład sprzedaży prezerwatyw, jeśli według jego osobistych preferencji i poglądów, nie powinno się ich używać?

Na szczęście nie, jednak sprawa ta wywołała wiele kontrowersji, głównie za sprawą artykułu w Polityce, która taką informację podała w obieg.

Jednak skoro tak poważna prasa wysunęła taki wniosek, coś musi być na rzeczy. Co w takim razie zaniepokoiło redaktorów?

Zaniepokojenie polityków opozycji i wielu osób zaznajomionych z nowelizacją ustawy wynikał z zapisu, który brzmiał:„farmaceuta i technik farmaceutyczny mogą odmówić wykonania każdej usługi farmaceutycznej, jeżeli jej wykonanie może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta lub innych osób”.

Wątpliwości bowiem podlega fakt, czy czasem fanatyczni farmaceuci nie uważaliby na przykład używania antykoncepcji, a więc także jej kupno, jako zagrożenie życia "innych osób", czyli teoretycznie - "życia niepoczętego".

Popularne wiadomości teraz

Jak mieszka Aneta Zając? W domu jest bardzo przytulnie i miło

Sekret został ujawniony! Kim jest ta dziewczynka obok Ewy Krawczyk

Znaki zodiaku, które bardzo kochają siebie nawzajem, ale rzadko pozostają razem

Twoja starość według znaku zodiaku: najciekawszy horoskop

Usłyszawszy takie oskarżenia, Naczelna Izba Aptekarska wzięła głos w tej sprawie, która zaznacza, że prawo farmaceutyczne reguluje wydania jakich środków oraz w jakich sytuacjach może odmówić farmaceuta.

„Procedowany obecnie w Parlamencie RP projekt ustawy o zawodzie farmaceuty rozszerza prawo do odmowy wydania produktu o wyroby medyczne, jednak wyłącznie w szczególnych przypadkach, gdy mogą one zostać użyte w celach pozamedycznych” - pisze Izba w oświadczeniu.

W domyśle chodzi o sytuacje kiedy narkoman chciałby kupić igły czy strzykawki, a nastolatek kilka butelek syropu w przypadku podejrzenia, że chce on wykorzystać te substancję nie w celach medycznych.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Więcej ciekawych wpisów znajdziesz na kolezanka.com

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Kurdej-Szatan przeżywa trudny czas:„Zostałam sama z dwójką dzieci. To dla mnie nowość”
  2. Paulina Młynarska pokazała swoje ciało po mastektomii. Dziennikarka opublikowała odważne foto w sieci

  3. Modlitwa w sprawach beznadziejnych. Te słowa warto znać

  4. Znak zodiaku – Baran. Jakie naprawdę są osoby urodzone między 21.03 a 21.04?

  5. Co się dzieje z Waldusiem ze „Świata według Kiepskich”? Fani są wstrząśnięci jego stanem