Jeśli przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o zawodzie farmaceuty wejdzie w życie, farmaceuci w Polsce zyskają prawo do odmowy sprzedaży leków i produktów medycznych. Czy w takim razie to oznacza, że farmaceuta będzie mógł odmówić na przykład sprzedaży prezerwatyw, jeśli według jego osobistych preferencji i poglądów, nie powinno się ich używać?

Na szczęście nie, jednak sprawa ta wywołała wiele kontrowersji, głównie za sprawą artykułu w Polityce, która taką informację podała w obieg.

Jednak skoro tak poważna prasa wysunęła taki wniosek, coś musi być na rzeczy. Co w takim razie zaniepokoiło redaktorów?

Zaniepokojenie polityków opozycji i wielu osób zaznajomionych z nowelizacją ustawy wynikał z zapisu, który brzmiał:„farmaceuta i technik farmaceutyczny mogą odmówić wykonania każdej usługi farmaceutycznej, jeżeli jej wykonanie może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta lub innych osób”.

Wątpliwości bowiem podlega fakt, czy czasem fanatyczni farmaceuci nie uważaliby na przykład używania antykoncepcji, a więc także jej kupno, jako zagrożenie życia "innych osób", czyli teoretycznie - "życia niepoczętego".

Popularne wiadomości teraz

Shannen Doherty jest w czwartym stadium raka

Klaudia El Dursi pokazała zdjęcie z dorosłym synem. Fani piszą: "Jesteś go siostrą, nie mamą"

Aleksandra Kwaśniewska pokazała fanom ogromny brzuch. Są powody do gratulacji?

Maryla Rodowicz pokazała swoją nową miłość. Teraz już wiemy z kim piosenkarka spędza zimne wieczory!

Usłyszawszy takie oskarżenia, Naczelna Izba Aptekarska wzięła głos w tej sprawie, która zaznacza, że prawo farmaceutyczne reguluje wydania jakich środków oraz w jakich sytuacjach może odmówić farmaceuta.

„Procedowany obecnie w Parlamencie RP projekt ustawy o zawodzie farmaceuty rozszerza prawo do odmowy wydania produktu o wyroby medyczne, jednak wyłącznie w szczególnych przypadkach, gdy mogą one zostać użyte w celach pozamedycznych” - pisze Izba w oświadczeniu.

W domyśle chodzi o sytuacje kiedy narkoman chciałby kupić igły czy strzykawki, a nastolatek kilka butelek syropu w przypadku podejrzenia, że chce on wykorzystać te substancję nie w celach medycznych.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Więcej ciekawych wpisów znajdziesz na kolezanka.com

Redaktorzy "Koleżanki" również zalecają przeczytać:

  1. Wejście do galerii płatne? Pomysł Bartosza Kownackiego jest bardzo kontrowersyjny
  2. Iza z Gogglebox przeżywa bardzo trudne chwile. Każdego z nas kiedyś to czeka
  3. Katarzyna Cichopek w lateksowej mini!W takim seksownym wydaniu jeszcze jej nie widzieliśmy
  4. Dlaczego Polska przegrała Eurowizję Junior? Muzyczny ekspert wylicza powody
  5. Aleksandra Kwaśniewska pokazała fanom ogromny brzuch. Są powody do gratulacji?