Czy zastanawialiście się kiedyś na jaką emeryturę mogą liczyć duchowni? W końcu nie są oni zatrudniani w tak powszechny sposób jak reszta społeczeństwa, więc sprawa nie jest tak prosta. Wysokość ich emerytury zależy bowiem od kilku kwestii.

Z czego ksiądz ma emeryturę?

Wysokość emerytury księży opiera się głównie na Funduszu Kościelnym, który co roku sponsoruje budżet państwa i de facto - kwota na niego przeznaczana wzrasta z roku na rok. Dla przykładu w roku 2019 wynosiła ona 159 mln zł. Drugą składową emerytury księdza jest po prostu ZUS. Jako księża zatrudnieni w wojsku, policji, czy szkole podlegają konkretnym zapisom emerytalnym. 

Pies przychodził do kościoła każdego dnia. Powód chwyci za serce

Ile ksiądz dostaje emerytury?

Z racji tego, że w głównej mierze wysokość tego świadczenia zależy od Funduszu Kościelnego, konkretna kwota emerytury zależy od wielu kwestii takich jak np.: wielkość parafii, miejsce posługi, a także to, ile dany ksiądz zebrał pieniędzy z tzw. "tacy" czy z udzielania sakramentów. Można ogólnie więc powiedzieć, że emerytura księdza zależy od jego rangi - cokowiek to słowo w świecie kościelnym znaczy.

Według informacji podawanych przez Gazetę Krakowską, proboszczowie parafii otrzymują około 5 tysięcy złotych zwykłej pensji. Prawdopodopnie wysokość emerytury jest więc mniejsza, jednak o ile - nie wiadomo. Duchowni niechętnie udzielają na to pytanie odpowiedzi, mimo tego, że to z podatków wszystkich Polaków wypłacane są ich emerytury.

Popularne wiadomości teraz

Agnieszka Włodarczyk wzięła ślub przed samym porodem? W sieci opublikowała zmysłowe zdjęcie

Siedmioletni chłopiec bohatersko uratował ojca i siostrę, których porwała woda

Ewa Chodakowska przytyła. Fanki są zachwycone nowym wyglądem trenerki

"Buziaki": Izabella Krzan pokazała namiętny pocałunek ze swoim ukochanym

Jest przełom w sprawie zaginionej Madaleine Mccan! To najgłośniejsze zaginięcie dekady

Warto być biskupem?

W przypadku biskupów, wysokość emerytur oscyluje wokół kwoty 10 tys. zł. Taka kwota padła już kilka lat temu w kontekście emerytury arcybiskupa Sławoja Leszka-Głodzia. Jednak poza wybitnie wysokim świadczeniem ma on ziemię z budynkami i wyposażeniem warte 3 mln zł. Na pytanie więc, czy warto zostać biskupem odpowiedź sama chyba każdemu przychodzi do głowy ta sama.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na koleżanka.com

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Fabienne Wiśniewska odziedziczyła urodę po mamie. Dziś jest śliczną dziewczyną

  2. Celebrytki przed zrobieniem kariery. Jak dawniej wyglądały najpopularniejsze Polki?

  3. Pierwszy wywiad Ewy Krawczyk od odejścia Krzysztofa. Wdowa jest zdruzgotana

     

  4. Baby z „Dirty Dancing” przeszła w życiu serię zabiegów upiększających. Jak wygląda dziś?

  5. Kobiety o tych imionach działają na mężczyzn jak magnes. To mistrzynie uwodzenia