31 stycznia - jest 31. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostało 334  dni. W ten dzień imieniny obchodzą: Jan, Ludwika, Marcela oraz Cyrus, Emma, Euzebiusz, Franciszek Ksawery, Geminian, Ksawery, Melaniusz, Piotr, Rościgniew, Smysława, Spycigniew. 

31 stycznia Międzynarodowy Dzień Jubilera: kiedy pojawił się ten zawód i jak noszono pierwszą biżuterię. 

31 stycznia Międzynarodowy Dzień Jubilera

Małgorzata Rozenek postawiła na nowy zawód. Celebrytka rozpoczęła karierę aktorską

Ludzie z czasów starożytnych starali się ozdobić siebie. Stopniowo tworzenie biżuterii stało się odrębnym zawodem, wymagającym rozwiniętego smaku artystycznego, wprawnych rąk i bystrego oka. Pierwsza biżuteria, którą ludzie zaczęli tworzyć w erze paleolitu z kości i zębów zwierząt. Później - z gliny i kamieni.

Popularne wiadomości teraz

Dagmara Kaźmierska pozuje u boku przystojnego aktora. Jest między nimi duża różnica wieku

Córka Grzegorza Schetyny wyszła za mąż

Jasnowidz Wojciech Glanc wie, kto wygra w prezydenckich wyborach. Tego warto się było spodziewać

Nie wyłączono mikrofonu Agacie Dudzie po ogłoszeniu wyników. Wszyscy usłyszeli jej słowa

Dzień jubielara. Jak nosili biżuretię w starożytnych czasach?

W grobowcach egipskich faraonów znaleziono biżuterię inkrustowaną kamieniami, w szczególności korony i naszyjniki. Naszyjniki były masywnymi złotymi płytkami. Ponieważ ich waga była duża, osoba, która je nałożyła, przechyliła głowę do przodu. Często można to zobaczyć na obrazach starożytnych królów. Z czasem faraonowie zaczęli ozdabiać plecy biżuterią dla zachowania równowagi. W ten sposób postawa stała się równa.

Martyna Wojciechowska i Przemek Kossakowski nareszcie szczęśliwi. Pora na kolejne kroki

Słowo „jubiler” pochodzi z języka tureckiego i oznacza „w stanie grawerować”. Aby zostać jubilerem, osoba musi posiadać talent artysty, mieć umiejętne ręce z aktywnie rozwiniętymi zdolnościami motorycznymi i dobrym wzrokiem, posiadać wiedzę w dziedzinie chemii i matematyki.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na koleżanka.com