Czasami w metrze, tramwaju czy autobusie jesteśmy świadkami sytuacji, które długo nie dają o sobie zapomnieć. Takiej sytuacji doświadczyła ostatnio pewna nauczycielka, a dokładniej Agnieszka Kuźba. O tym co widziała, postanowiła opowiedzieć w mediach społecznościowych. Ta historia naprawdę daje do myślenia...

Zaczyna się niewinnie- mała dziewczynka ostentacyjnie przegląda swoje rysunki, szukając uwagi. Pani Agnieszka, jako osoba pracująca z dziećmi postanawia dać małej upragnioną uwagę i uważnie ogląda jej prace.

Jak wspierać córkę, kiedy zaczynają rosnąć jej piersi?

"- Mam dużo prac ! - mówi - A mój brat jeszcze nic nie umie!
Mały - chyba trzyletni , może czteroletni chłopczyk - chowa wzrok próbując ukryć swoją teczkę. Dziewczynka energicznie odbiera mu teczkę i wyciąga pomalowany niedokładnie farbą kontur dyni.
- O! - wskazuje dziewczynka - Wychodzi za linię i listek też ma pomarańczowy!"

Popularne wiadomości teraz

"Całe życie zdmuchiwałam z ciebie kurz, a ty poszedłeś do swojej kochanki: to twoja wina"

Rodzice Anny nie wzięli udziału w ślubie, mówiąc swojej jedynej córce, że to małżeństwo nie przetrwa

"Skąd masz takie drogie ubrania, mój kochanek mi je dał": krzyknął mężczyzna, gdy znalazł ubrania, które ukrywała jego żona

"Jeśli chcecie żyć szczęśliwie, nigdy nie dawajcie swoim mężczyznom drugiej szansy. Po rozwodzie nauczyłam się tej lekcji na zawsze"

Pani Agnieszka staje w obronie młodszego o rok, dwa braciszka.


"- Może nigdy nie widział listków przy dyni ? - tłumaczę działania plastyczne braciszka jego energicznej siostrze."

Chłopczyk sprawia wrażenie coraz bardziej niepewnego, a mama dzieciaków uśmiecha się znad telefonu tłumacząc, że córka lubi się przechwalać.

Wiemy, jakie będą najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2020 roku!

Nauczycielka postanawia nieco dowartościować chłopca- pyta, czy maluchy mają jakieś swoje prace. Dziewczynak nie do końca rozumie pytanie.

"- My nie rysujemy byle co, tylko co nam da Pani ! - nadąsana dziewczynka układa w teczce kolorowanki - A on to nawet nie umie kółka ! - wytyka bratu."

Pani Agnieszka proponuje dzieciom wspólne rysowanie. Dzieczynka reaguje bardzo entuzjastycznie, postanawia narysować królewnę. Chłopiec jest nieco zawstydzony, nauczycielka proponuje, żeby narysował chłopczyka.

"- On nic nie umie! - śmieje się jego siostra - Nie ma ani jednego słoneczka . A Ja się zawsze słucham Pani i nie wychodzę za linię i dostanę ciasteczko z sercem za 10 słoneczek a on nie"- informuje siostra.

Z pomocą pani Agnieszki maluch rysuje naprawdę pięknego chłopca grającego w piłkę.


"- Lubisz się bawić piłką. - stwierdzam, wskazując piłkę
- On ma pełno piłek! - plecie szybko dziewczynka - Nic się nie chce uczyć tylko bawić piłkami.
- Ale jako to ? - nie rozumiem.
- Pani nam zadaje do domu prace ale on nie chce tylko się chce bawić.
- Jakie prace?
- No takie ! - dziecko z dumą pokazuje kolorowanki - I wychodzi za linię a Ja się już umiem podpisać na inicjały i pokazuje dwie koślawe literki w rogu każdej kolorowanki.
- Co to znaczy? - pytam.
- Nie wiem, ale Pani mówi podpisujemy się inicjałami."

Pani Agnieszka nie daje za wygraną, i stara się ukazać wartość pracy braciszka.

"Twój brat potrafi świetnie rysować chłopczyków. a Ty królewny"- mówi, a chłopiec ewidentnie cieszy się jej słowami.

Jak polskie rodziny dzielą obowiązki domowe?


"- Ale to jest byle co. - kwituje dziewczynka - trzeba umieć takie. - wskazuje na kolorowanki jako miarę swojego przedszkolnego sukcesu.. On w życiu nie dostanie ciasteczka bo się nie stara.Oczy chłopca gasną.Mam ochotę go przytulić ale to koniec podróży i oczywiście nie przytula się dzieci ot tak."

Na koniec nauczycielka przypomina, że jest cała masa kompetencji- zarówno dziecięcych, jak i dorosłych. I za te kompetencje nikt nie stawia ocen, a jednak są w zyciu na wagę złota. Nie zapominajmy o takich wartościach jak empatia, uważność na drugiego człowieka czy  odpowiedzialność za sprawy związane z lokalną społecznością, grupą. Pamiętajmy o nich i doceniajmy je, to samo przekazując naszym dzieciom.

całą historię możecie przeczytać tutaj

Zobacz więcej na kolezanka.com