„Kiedy mówię cokolwiek do mojej czteroletniej córki, mi się wydaje, że każde wypowiadane przeze mnie słowo jest cegiełką, z których kształtuje się jej osobowość” – mówi ojciec pewnej dziewczynki. I to jest prawda. Nasze zachowanie, słowa i sposób, w jaki komunikujemy się z dzieckiem, pozostawiają ślad w całym życiu tego małego człowieka. Dlatego świadomość rodziców w tej kwestii jest kluczowym elementem w harmonijnym rozwoju młodego pokolenia.

Oto są najważniejsze słowa, które należy mówić dziecku każdego dnia.

Kocham cie

Zarówno w wieku trzech miesięcy, jak i piętnastu lat ważne jest, aby dziecko codziennie słyszało te słowa od bliskiej mu osoby dorosłej. To jest podstawa wszystkiego. Słowa powinny być poparte działaniami: częściej patrz w oczy dziecka, spędzaj z nim czas, baw się, wygłupiajcie się razem, przecież dzieciństwo tak szybko się kończy. Dzieci czują się spokojnie i są bardziej pewne siebie, gdy wiedzą, że są kochane.

Bardzo się cieszę, że jesteś moim dzieckiem

Mów dziecku, że jest wyjątkowe, przecież to jest prawda! Powiedz mu, jak się cieszysz, że masz takiego dzieciaka. Rodzice często są zdenerwowane przez codzienne kłopoty, czasem się kłócą. Dzieci to widza i czują i często biorą to do siebie. Ważne jest, aby oni wiedziały, że są na swoim miejscu i są bardzo ważną częścią życia rodziców. Zwłaszcza gdy w rodzinie jest kilkoro dzieci – każde z nich chce mieć pewność, że w sercach rodziców starczy miejsca dla wszystkich.

Wierzę w ciebie, wszystko się uda!

Czasami dzieciom trudno jest zrobić coś nowego, nauczyć się czegoś, ponieważ nie mają wystarczającego doświadczenia w pokonywaniu trudności. Dlatego wsparcie rodziców jest dla nich najważniejszym narzędziem. Ponadto często zdarza się, że traktujemy małe sukcesy naszych dzieci jako coś oczywistego, lecz zawsze wskazujemy na ich błędy. Dla dziecka jest ważne, aby rodzice docenili każde jego osiągnięcie, nawet najbardziej nieznaczące. Wiara rodziców zaszczepi w dziecku poczucie pewności siebie i ułatwi mu pokonanie trudności życiowych w przyszłości.

Popularne wiadomości teraz

"Nie ufaj Lisie, to zła osoba. Znam ją od 20 lat". To nie powstrzymuje jej przed korzystaniem z usług twojego męża

"Całe życie zdmuchiwałam z ciebie kurz, a ty poszedłeś do swojej kochanki: to twoja wina"

"Skąd masz takie drogie ubrania, mój kochanek mi je dał": krzyknął mężczyzna, gdy znalazł ubrania, które ukrywała jego żona

Żaden z gości na weselu nie miał pojęcia, że para młoda ledwo się zna, ale Anna nie spodziewała się, że będzie to znak od losu

Jak ci minął dzień?

Jeśli chcesz utrzymać kontakt ze swoim dzieckiem, kiedy ono osiągnie wiek nastolatka, warto zadbać o fundament waszych relacji od samego dzieciństwa. Ważne jest, aby nie tylko pytać dziecko o cos, ale także uważnie słuchać jego odpowiedz, nawet jeśli ona jest zbyt długa oraz zagmatwana, a wy macie na głowie sporo innych „niedziecięcych” problemów. Jeśli dziecko przyzwyczai się do rozmawiania z tobą o swoich radościach i smutkach od samego dzieciństwa, będzie mu łatwiej się otworzyć ci i opowiedzieć o poważniejszych doświadczeniach w przyszłości.

Photo by Paige Cody on Unsplash

Nigdy się nie poddawaj

My, dorośli, często kierujemy się zasadą „dla chcącego nic trudnego”, ale dzieci jeszcze tego nie wiedzą, więc każdy, nawet najmniejszy kłopot, może skończyć się dla nich prawdziwą katastrofą. „Nigdy się nie poddawaj” – te słowa są bardzo ważne dla każdego dziecka, zwłaszcza w trudnych chwilach.

Jestem z ciebie dumna

Samodzielnie zawiązał sznurówki, wyrecytował pierwszy wierszyk, pierwszy raz wystąpił w przedszkolu – dla dorosłych to może wydawać się drobiazgiem, ale dla dziecka to ogromny krok oraz wielkie osiągnięcie. Pokaż dziecku, że jego zwycięstwa są naprawdę ważne dla ciebie –  to da mu pewność śmiało dążyć do nowych osiągnięć.

Przytulmy się

Dla niemowląt ręce mamy są nie tylko ważne, ale po prostu niezbędne do harmonijnego rozwoju. W przypadku starszych dzieci codzienne przytulanie jest przejawem troski o nich, które zapewnia poczucie bezpieczeństwa oraz stabilność psychoemocjonalną. Brak przytulania w relacji rodzic-dziecko może prowadzić do niemożności kochania w wieku dorosłym.

Zawsze będę z tobą

Warto zawsze zostawać dla dziecka towarzyszem, nawet w trudnych sytuacjach. Postarajcie się wskazywać na jego błędy i pomyłki delikatnie, bez żadnej agresji i przejawu autorytaryzmu. Świadomość tego, że ktoś jest zawsze z tobą, daje dziecku siłę i pewność siebie.

Jesteś bardzo mądry

Dziecko może mieć niską samoocenę. Przez osiągnięcia rówieśników dziecko może zacząć wątpić we własne talenty oraz bać się błędów, oraz niepowodzeń. Pamiętaj, aby doceniać swoje dziecko oraz jego pomysły.

Dziękuję ci

Wdzięczność nie tylko łączy ludzi i motywuje do nowych osiągnięć, ale także uczy grzeczności.