W sanskrycie słowo „karma” oznacza „działanie”. Jednak religia i filozofia od dawna wzbogaciły go o nowe znaczenie. Dlatego właśnie obecnie „karma” oznacza nie tylko działanie, ale także określone konsekwencje tego działania. Wiele osób postrzega karmę jako rodzaj mechanizmu boskiej odpłaty, karania niegodnych ludzi za ich grzechy.

Jednak w rzeczywistości, nawet jeśli akceptujemy „rozszerzoną” definicję karmy, przyglądając się jej uważnie, zrozumiemy, że w żaden sposób nie jest to kara. Jest to raczej lekcja życia, której musimy się nauczyć, aby nie powtarzać błędów, które kiedyś popełniliśmy.

Duchowa definicja karmy

Kiedy mówimy o karmie w odniesieniu do duchowej strony naszego życia, to mówimy głównie o konsekwencjach spowodowanych sumą naszych działań oraz decyzji podjętych zarówno w naszej teraźniejszości, jak i we wszystkich poprzednich żywotach.

Biorąc pod uwagę ten fakt, że każda osoba ma pewien bagaż przeszłych żywotów, wszyscy jesteśmy obciążeni karmą, którą w nich zarobiliśmy. Po śmierci nasza karma nie znika bez śladu i właśnie dlatego nasze dusze na nowo przychodzą do tego światu poprzez reinkarnację – rodzimy się na nowo, abyśmy mieli szansę stać się mądrzejsi i milsi oraz zrekompensować „zła» karmę minionych wcieleń.

Photo by Drew Colins on Unsplash

Popularne wiadomości teraz

Zmarła matka Sylvestra Stallone -Jackie Stallone

Polskie gwiazdy, które zmieniły nazwisko, a nawet imię. Mało kto o tym wie

Anna Lewandowska odsłoniła twarz Klary. Według internautów to wykapany Robert

Jakie są najpotężniejsze znaki zodiaku: są tylko cztery

Choroby karmiczne

Choroby karmiczne to pewne skutki, które występują na poziomie fizycznym, emocjonalnym oraz psychicznym. Są bezpośrednią konsekwencją tego, co przydarzyło się nam w poprzednich wcieleniach. Rozważmy je tak, jakby były powszechnymi chorobami.

Kiedy jesteśmy chorzy, najczęściej jest to spowodowane jakimś wirusem lub bakterią – krótko mówiąc, czynnikami zewnętrznymi. Z karmicznego punktu widzenia choroby są zwykle wywoływane przez czynniki wewnętrzne – często my możemy nawet nie być świadomi tych czynników. Na przykład w poprzednim życiu mógłbyś być biedakiem liczącym każdy grosz. To życie stworzyło pewną karmę, którą dusza przekazała następnemu. Dlatego teraz, nawet jeśli jesteś bogaty i niczego nie potrzebujesz, gospodarujesz pieniędzmi mądrze, oszczędnie i nie marnujesz ich.

Dzieje się tak, ponieważ na poziomie podświadomości wiesz, że marnotrawstwo i bezmyślne wydawanie pieniędzy może doprowadzić cię i twoją rodzinę do stanu, którego doświadczyliście w poprzednim życiu – stanu całkowitego, beznadziejnego ubóstwa. Jak widać, nawet jeśli w tym przypadku karma sprawiła, że stałeś się trochę skręcony, na ogol nie można tego nazwać negatywnym. Taka jest natura chorób karmicznych – mogą być zarówno negatywne, jak i pozytywne.

Negatywne choroby karmiczne

Jeżeli w twoich poprzednich wcieleniach wydarzyły się jakieś negatywne wydarzenia, może to doprowadzić do tego, że twoja dusza zostanie obciążona dużą ilością negatywnej karmy. Może to stać się bardzo poważną przeszkodą na drodze do oświecenia, ponieważ negatywna karma zakłóca twój rozwój duchowy. Staje się to dla ciebie niczym ciemne okulary, w których nie widzisz boskiego światła i dzięki którym mijasz pomocną rękę wyciągniętą do ciebie.

W większości przypadków negatywna karma jest dodawana do karmicznego obciążenia duszy, kiedy mamy złe relacje z niektórymi ludźmi. Mówiąc o negatywnej karmie, nigdy nie wolno pomijać czynnika ludzkiego.

Na przykład, jeśli w jednym z poprzednich wcieleń zrobiłeś coś złego w stosunku do ukochanej osoby i z tego powodu odczuwałeś poczucie winy do końca swoich dni, ale tak i nie przeprosiłeś, to w tym życiu możesz odczuwać nieodparte pragnienie ciągłego przepraszania przed innymi za wszystko, co się dzieje, nawet jeśli nie jest to twoja wina.

Dzieje się tak, ponieważ ta wina stała się częścią twojej duszy i, odpowiednio, weszła do twojej podświadomości. Co zaskakujące, choroby karmiczne niekoniecznie są spowodowane niektórymi z naszych złych działań w poprzednich wcieleniach – równie dobrze mogliśmy nie być złoczyńcami, ale ich ofiarami.

Tak więc, jeśli w jednym z naszych poprzednich wcieleń byliśmy ofiarami przemocy ze strony naszych bliskich, nawyk ukrywania własnych uczuć nabytych w tym życiu może równie dobrze przejść do następnego. To z kolei prowadzi do depresji i ataków paniki, a nawet może skutkować przewlekłymi chorobami układu nerwowego.

Photo by Blake Cheek on Unsplash

Karmiczne choroby bierności

Niektóre choroby karmiczne nie są spowodowane naszymi działaniami w poprzednich wcieleniach, ale czymś zupełnie przeciwnym – naszą biernością. Okazuje się, że niektóre przewlekłe choroby lub predyspozycje są spowodowane właśnie takimi wydarzeniami z poprzedniego życia.

Tak więc rola biernego obserwatora (na przykład, gdy widzieliśmy wyrządzane zło i mogliśmy nawet temu przeszkodzić, ale postanowiliśmy w to się nie wtrącać) może skutkować krótkowzrocznością w kolejnych wcieleniach.

Wynika to z faktu, że bierna obserwacja złych działań połączona z naszą bezczynnością doprowadziła do tego, że nasze oczy zgromadziły wiele negatywnych wibracji. Te negatywne wibracje zamieniły się w karmę niesprawiedliwości, która pozostała z wami w następnym życiu.

Choroby karmiczne mogą przytrafić się w każdym okresie twojego życia, a ich wpływ na twoje samopoczucie może być skrajnie negatywny. Jednak nie zawsze to, co uważasz za chorobę karmiczną, jest tą chorobą – często może to być tylko konsekwencją złych nawyków lub niezdrowego trybu życia.