Oto wyjaśnienie zasady lustra.

Zasada lustra jest jedna z 12 uniwersalnych zasad, które czasami nazywane jest również prawem przyciągania, chociaż w rzeczywistości to są zupełnie różne pojęcia. Zasada lustra mówi, że my nie tylko przyciągamy pewne sytuacje do naszego życia, ale poprzez nasze postrzeganie innych ludzi także widzimy przebłyski tego, kim jesteśmy. Jednocześnie z tym ból i cierpienie pomagają nam zrozumieć, gdzie potrzebujemy uzdrowienia, a uczucie radości wskazuje nam na to, co przynosi nam szczęście.

Pamiętacie, że życie nie przydarza się wam, ale jest waszym odbiciem.

Istnieje pewien niesamowity sekret życia, o którym wiedzą tylko naprawdę potężni i odnoszący sukcesy ludzie. Ten sekret tkwi w informacji zwrotnej. Kiedy człowiek raz za razem ma nieudane związki, nie może zbudować zdrowych relacji z innymi ludźmi oraz ciągle traci pracę z powodu swojej nieefektywności, to może odreagować na to tylko na 2 sposoby.

Większość ludzi uważa świat za niesprawiedliwy, a siebie – za ofiary jego niesprawiedliwości. Myśli reszty idą w zupełnie innym kierunku – ci ludzie rozumieją, że świat wcale nie stara się ich karać, a jedynie udziela im informacji zwrotnych.

Popularne wiadomości teraz

Małgorzata Rozenek-Majdan z płatkami pod oczami i z nieuczesaną fryzurą. Co za wygląd?

Magda Narożna opublikowała zdjęcie w stroją kąpielowym. Gwiazda nie wstydzi się pokazywać swoje fałdy na brzuchu

Znaki zodiaku kobiet, które nie wyglądają na swój wiek. Wszyscy myślą, że są młodsze

Aleksandra Kwaśniewska zamieściła zdjęcie z dzieckiem. Odpowiedź dla wszystkich hejterów

Anais Nin kiedyś powiedziała:

“Widzimy świat nie takim, jakim on jest, ale takim, jakimi my jesteśmy”.

Natomiast Iyanla Vanzant mówi o tym cos takiego:

„Lubimy w innych ludziach to, co lubimy w sobie. A to, czego w nich nienawidzimy, pokazuje wszystko, czego w sobie nie zauważamy”.

Chodzi głównie o to, że stopień naszego postrzegania świata zależy od poziomu rozwoju naszego umysłu. Wniosek ten jest poparty wynikami jednego dużego badania naukowego: ludzie są niezdolni do współczucia, dopóki nie postawia się na miejscu innych ludzi. Natomiast gdy już postawia siebie na miejsce innej osoby (nawet jeśli chodzi o czymś w stylu „to jest matka taka jak ja” lub „ta osoba pochodzi z tego samego miasta co ja”), będą mieli zdolność odczuwania współczucia i zrozumienia.

Świadomy umysł osoby jest ograniczony od urodzenia. Większość pracy jest wykonywana przez mózg podświadomie. Według niektórych szacunków 95% wszystkich naszych procesów psychicznych i fizjologicznych zachodzi podświadomie. W tym samym czasie nasze oczy, uszy i wszystkie inne narządy zmysłów współpracują z mózgiem, filtrując wszystkie napływające informacje i wybierając tylko najbardziej istotne, aby przekazać je świadomej części umysłu. Dlatego właśnie martwić się o cos jest o wiele łatwiej niż być wdzięcznym – nasz mózg po prostu nadaje priorytet zagrożeniom.

Jednak wiele osób nawet nie wie o istnieniu pewnych wzorców zachowań, które odpowiadają za naszą rutynową interakcję ze światem, która zachodzi bez naszej wiedzy, czyli podświadomie. Na szczęście świat jest dla nas wszystkich swego rodzaju zwierciadłem: możemy zobaczyć, kim jesteśmy, po prostu patrząc na reakcje, które wywołujemy u innych.

Jeżeli naprawdę chcecie wiedzieć, jaki sukces odniosłyście w życiu, rozejrzyjcie się. Żadna pojedyncza sytuacja sama w sobie nie może dostarczyć wyczerpujących informacji o was, natomiast obecne wzorce, postawy i zachowania na pewno nie są przypadkowe.

Jeżeli wy raz za razem wpadacie w pułapkę toksycznych związków, jest to wyraźny znak niezagojonej rany psychicznej, na którą warto zwrócić uwagę. Natomiast jeżeli zawsze czujecie się radośnie i spokojnie, to oznacza, że prowadzicie zrównoważone życie oraz zachowujecie się zgodnie ze swoimi wartościami życiowymi, pragnieniami oraz potrzebami.

Ludziom o wiele łatwiej jest uwierzyć w chaos i niesprawiedliwość świata, a także w to, że każdy dostaje tylko to, co jest mu dane. Jest to łatwiejsze, ponieważ w ten sposób zrzekamy się odpowiedzialności, a tym samym kontroli. Kiedy stajemy się ofiarami, to głośno krzyczymy o tym w pustkę, błędnie wierząc, że z powodu braku naszej winy automatycznie nie jest to naszym problemem.Ludzie o ugruntowanej roli ofiary często narzekają, lecz nie tylko po to, by przyciągnąć uwagę i współczucie innych, ale także po to, aby przekonać innych do rozwiązania tego problemu, pokazując światu, jak poważny on jest. Natomiast życie wygląda zupełnie inaczej i dlatego tacy ludzie ciągle, w kółko okazują się w tej samej sytuacji.

Photo by Noah Buscher on Unsplash

Istnieje wiele sposobów interpretacji tego zjawiska. Jednak najpopularniejszym z nich jest zasad lustra. Jest to jedna z 12 uniwersalnych zasad, która opiera się na przekonaniu, że skoro samo istnienie jest matrycą energetyczną wypełnioną tym, co człowiek wytwarza, to wszystko, co dzieje się w naszym życiu, nie jest przypadkowe: jest sposobem na sprawdzenie siebie.

„Jeśli chcemy coś zmienić w dziecku, najpierw musimy się zastanowić, czy nie lepiej byłoby najpierw zmienić coś w sobie” - Carl Gustav Jung

Spójrzmy na to, co mówi o tym Beverly Blankard:

„Zasada lustra opiera się na fakcie, że wszystko, co widzimy wokół siebie, jest lustrzanym odbiciem naszego wewnętrznego świata. Jest to jedna z najtrudniejszych zasad dla ludzkiego zrozumienia i akceptacji, ponieważ mamy skłonność do myślenia, że nasze uczucie szczęścia i złości jest spowodowane wyłącznie przez innych ludzi lub okoliczności. Ponieważ wszystko wokół jest wibracjami, człowiek sam przyciąga te zewnętrzne sytuacje. W związku z tym osoba, która cię denerwuje, pojawiła się w twoim życiu tylko dlatego, że teraz jest to twoja aktywna wewnętrzna wibracja, a on sam jest lustrzanym odbiciem wszystkich składników twojego wewnętrznego świata".

To jest główny powód istnienia zasady lustra: jeśli nie zdajemy sobie sprawy, że trzymamy w sobie i utrzymujemy częstotliwość pewnej wibracji, to nigdy się z tym nie pogodzimy i nie zmienimy tej częstotliwości, aby uzyskać od życia to, czego chcemy. Uświadomienie sobie, że my sami jesteśmy odpowiedzialni za nasze trudności życiowe, jest ogromnym darem, który niesie ze sobą wielki potencjał zmian.

Rozumiejąc, że całe twoje doświadczenie życiowe jest kwestią twojego osobistego wyboru (czy będzie to podświadome przywiązanie, nieświadome zachowanie, świadome przekonania, czy ta sama wibracja), dajesz sobie możliwość ponownego wyboru. To właśnie mają na myśli ludzie, kiedy mówią, że życie to w 10% to, co człowiekowi się przydarza, a w 90% to, jak on na to reaguję: dlatego właśnie ostateczna jakość twojego życia zależy wyłącznie od ciebie. Sposób, w jaki myślisz, jak się czujesz i co robisz każdego dnia, są znacznie ściślej związane z twoją zdolnością do kontrolowania swojego życia, niż mogłoby się wydawać wcześniej.

Jednym ze sposobów wykorzystania zasady lustra na swoją korzyść jest długoterminowe planowanie swojego życia. Zdecyduj, gdzie chcesz być za rok lub pięć, a następnie podziel swój ostateczny cel na dzienne, tygodniowe i miesięczne cele podrzędne. Pomoże ci to stać się bardziej świadomym tego, co robisz każdego dnia i jaki ma to związek z twoimi planami na całe życie.

Różnica między ludźmi, którzy wzięli odpowiedzialność i kontrolę nad swoim życiem we własne ręce, a tymi, którzy nieustannie odczuwają niepokój, bezradność i uważają się za ofiarę okoliczności, tkwi w równowadze wewnętrznego i zewnętrznego umiejscowienia kontroli.

Gillian Fornier wyjaśnia umiejscowienie kontroli „poziomem zaufania danej osoby do swojej władzy nad wydarzeniami w swoim życiu”. Ludzie z wewnętrznym umiejscowieniem wierzą, że są osobiście odpowiedzialni za swój sukces i dlatego są całkowicie skoncentrowani na jego osiągnięciu. Natomiast osoba z zewnętrznym umiejscowieniem jest pewna, że wszystko, co się dzieje, znajduje się poza jego strefą kontroli, a zatem nie ma sensu nawet próbować cos kontrolować.

Wyniki badań niezmiennie pokazują to samo: ludzie z wewnętrznym umiejscowieniem kontroli mają znacznie wyższy poziom komfortu psychicznego.

Zrozumienie faktu, że ty kontrolujesz swoje życie w większym stopniu, niż myślisz, opiera się na uświadomieniu sobie, że to, co dzieje się wokół ciebie, nie jest przypadkowe. To, jak wchodzisz w interakcje z innymi ludźmi, jak szybko wspinasz się po szczeblach kariery, jak dobre jest twoje zdrowie, z kim spędzasz większość czasu itp. To wszystko, na co masz bezpośredni wpływ. Oczywiście istnieją pewne czynniki zewnętrzne, które mogą utrudniać lub przeciwnie, przyczyniać się do twoich postępów. Natomiast ostatecznie to ty wykonujesz całą pracę...

Zrozumienie zasady lustra pomaga ci stac kapitanem swojego życia. Przypomina ci, że wszystko, co cię denerwuje, przeszkadza ci lub powoduje pewny dyskomfort, jednocześnie otwiera ci nowe możliwości wzrostu, zmiany i rozwoju, przybliżając cię do życia, do którego dążysz.