Historie tych niesamowicie silnych ludzi pomagają zrozumieć, że można poradzić sobie w każdej sytuacji i w każdych okolicznościach życiowych, najważniejsze jest wierzyć w siebie i swoje siły!

1. Nick Vujicic: człowiek bez rąk i nóg, który pokonał życiowe trudności i uczy temu innych ludzi

Nick urodził się w Melbourne (Australia) z bardzo rzadką chorobą: on nie miał obu rąk ani nóg, a jego malutka stopa z dwoma palcami wystawała prosto z lewego uda. Pomimo braku kończyn Nick surfuje i pływa, gra w golfa oraz piłkę nożną. On ukończył college i uzyskał dyplom na dwóch kierunkach – rachunkowość i planowanie finansowe. Dziś każdy może przyjść na wykłady Nicka, na których on motywuje innych ludzi (zwłaszcza nastolatków), by nigdy się nie poddawali i zawsze wierzyli w siebie, udowadniając własnym przykładem, że nawet niemożliwe jest możliwe.

2. Nando Parrado: przeżył katastrofę lotniczą, czekał na pomoc aż 72 dni

Nando oraz inni pasażerowie, którzy cudem przeżyli katastrofę samolotu, czekali na pomoc aż 72 dni. Przed lotem nad górami (który, jak na ironię, przypadł akurat na piątek 13), młodzi ludzie, którzy weszli na pokład samolotu czarterowego, żartowali z powodu tej pechowej daty, ale wcale nie spodziewali się, że tego, co przygotował dla nich los.

Tak się złożyło, że skrzydło samolotu zaczepiło się o zbocze góry, przez co on stracił równowagę i spadł. W wyniku uderzenia o ziemię 13 pasażerów zginęło od razu, natomiast 32 osoby przeżyły, ale zostały poważnie ranne. Ci, którzy przeżyli, musieli walczyć z niską temperaturą oraz brakiem wody i pożywienia. Pili topniejący śnieg i spali obok siebie, aby tylko nie zamarznąć. Było tak mało jedzenia, że każdy robił wszystko, co w jego mocy, aby znaleźć przynajmniej jakąś żywą istotę do obiadu.

Popularne wiadomości teraz

Małgorzata Rozenek-Majdan z płatkami pod oczami i z nieuczesaną fryzurą. Co za wygląd?

Magda Narożna opublikowała zdjęcie w stroją kąpielowym. Gwiazda nie wstydzi się pokazywać swoje fałdy na brzuchu

Aleksandra Kwaśniewska zamieściła zdjęcie z dzieckiem. Odpowiedź dla wszystkich hejterów

Potwierdzają się smutne wieści z zagranicy. Będzie drugi lockdown

Po 9 dniach w takich warunkach ofiary katastrofy zdecydowały się na oszałamiający krok: aby przeżyć, oni zaczęły jeść zwłoki swoich towarzyszy. W ten sposób oni przetrwali kolejne 2 tygodnie, ale nadzieja na ich uratowanie zupełnie zniknęła, a tranzystor radiowy (wysyłający sygnały pomocy) okazał się po prostu zepsuty.

Sześćdziesiątego dnia po wypadku Nando i jego dwaj przyjaciele zdecydowali się na spacer po lodowatej pustyni w poszukiwaniu pomocy. Na ten moment miejsce katastrofy wyglądało okropnie – ono było przesiąknięte moczem i śmiercią, było zaśmiecone ludzkimi kośćmi i chrząstkami. Nando i kilku jego przyjaciół założyli po 3 pary spodni i swetrów i pokonali ogromne odległości. Ich mały oddział ratunkowy był ostatnią nadzieją dla wszystkich, którzy jeszcze żyli. Mężczyźni dzielnie znieśli zmęczenie i zimno. Dziesiątego dnia swojej wędrówki oni w końcu znaleźli drogę do podnóża góry. Tam oni spotkali chilijskiego rolnika, pierwszą osobę na ich drodze, który natychmiast (po 72 dniach brutalnej walki ze śmiercią) przy życiu pozostało zaledwie 8 pasażerów.

W wyniku tej katastrofy Nando stracił połowę swojej rodziny i ponad 40 kg wagi. Obecnie, podobnie jak poprzedni bohater, on prowadzi wykłady na temat siły motywacji do osiągania celów.

3. Jessica Cox: pierwsza pilotka bez rąk

Jessica Cox cierpi na rzadką wadę genetyczną – ona urodziła się bez rąk. Żadne z badan (które jej matka robiła w czasie ciąży) nie wykazało, że z dzieckiem jest coś nie tak. Pomimo swojej rzadkiej choroby dziewczyna ma ogromną siłę woli. Dziś, jako młoda kobieta, Jessica potrafi pisać, prowadzić samochód, czesać włosy i rozmawiać przez telefon. I robi ona to wszystko za pomocą nóg. Ponadto, ona ukończyła Wydział Psychologii, chodziła na tańce i uzyskała podwójny czarny pas z Taekwondo. Oprócz tego Jessica ma prawo jazdy, lata samolotem i może wpisać 25 słów na minutę.

Samolot, którym lata dziewczyna, nazywa się „Ercoupe”. To jeden z nielicznych modeli samolotów bez pedałów. Zamiast standardowych sześciu miesięcy Jessica przeszła trzyletni kurs pilotażu, podczas którego uczyło ją trzech wysoko wykwalifikowanych instruktorów. Teraz Jessica ma za sobą ponad 89 godzin praktyki i została pierwszym w historii świata pilotem bez rąk.

4. Sean Swarner: pokonał raka płuc i wspiął się na 7 najwyższych szczytów na 7 kontynentach

Najwyższy szczyt Ziemi, Mount Everest, znany jest z bardzo niebezpiecznych warunków dla wspinaczy, wśród których są: porywiste podmuchy wiatru, brak tlenu, zamiecie śnieżne i śmiertelne lawiny. Każdy, kto zdecydował się „podbił” Everest, staje w obliczu niesamowitych niebezpieczeństw. Natomiast dla Seana Swarnera, jak pokazuje praktyka, nie istnieje żadnych przeszkód.

Swego czasu pokonał raka płuc i jego przypadek jest naprawdę uważany za cud medyczny. Sean jest jedyną osobą na świecie, która pokonała chłoniaka Hodgkina i guza Askina. W wieku trzynastu lat zdiagnozowano u niego ostatnią fazę raka i według prognoz lekarzy mu zostawało żyć nie więcej niż trzy miesięcy. Niemniej jednak Sean przezwyciężył tę chorobę, która niestety wkrótce powróciła – w jego prawym płucu zidentyfikowano guz wielkości piłki golfowej. Po drugiej operacji usunięcia guza lekarze zdecydowali, że pacjent przetrwa nie dłużej niż dwa tygodnie... Jednak dziesięć lat później Sean (którego płuca funkcjonują tylko częściowo) stał się znany na całym świecie jako pierwszy człowiek, który przeżył raka i wspiął się na Mount Everest.

Po zdobyciu najwyższego szczytu Ziemi Sean jest pełen chęci i siły, by iść dalej i swoim przykładem inspirować ludzi na całym świecie do walki z tą chorobą. O tym oraz innych jego wspinaczkach górskich, osobistych doświadczeniach i sposobach przezwyciężenia choroby można dowiedzieć się w jego książce „Keep Climbing: How I Beat Cancer and Reached the Top of the World”.

5. Randy Pausch i jego ostatni wykład

Frederick Randolph lub Randy Pausch ( 23 października 1960 - 25 lipca 2008) – amerykański profesor, który pracował na Wydziale Informatyki w Carnegie Mellon Universit (CMU) w Pittsburghu, Pensylwania. We wrześniu 2006 roku Pausch dowiedział się, że ma raka trzustki i że jego choroba jest nieuleczalna. 18 września 2007 w murach rodzimego uniwersytetu on przeczytał bardzo optymistyczny (biorąc pod uwagę jego stan zdrowia) wykład pt. „Ostatni wykład: spełnienie marzeń z dzieciństwa”, który wkrótce stał się bardzo popularny na YouTube, a jego zaczęli zapraszać na swoje audycje wiele znanych mediów...

W tym słynnym przemówieniu opowiedział o marzeniach ze swojego dzieciństwa i wyjaśnił, w jaki sposób spełnił każde z nich. Wśród jego marzeń były: odczuć stan nieważkości; wziąć udział w grze National Football League; napisać artykuł do encyklopedii „Book World”; zostać jednym z tych facetów, którzy „wygrają największą pluszową zabawkę w parku rozrywki”; pracować jako projektant-ideolog dla firmy Disney. On nawet zdążył zostać współautorem książki The Last Lecture (na ten sam temat), która wkrótce stała się prawdziwym bestsellerem. Pomimo tego, że po strasznej diagnozie lekarze dawali mu najdłużej trzy miesiące, on żył jeszcze 3 lata. Pausch zmarł 25 lipca 2008 roku.

6. Ben Underwood: chłopiec, który „widział” uszami

Ben Underwood był zwykłym aktywnym nastolatkiem z Kalifornii, który podobnie jak i jego rówieśnicy uwielbiał jeździć na deskorolce i rowerze, grać w piłkę nożną i koszykówkę. Można nawet powiedzieć, że ten 14-letni chłopiec był jak wszystkie dzieci w jego wieku. To, co robi historię Underwooda wyjątkową, to fakt, że chłopiec był całkowicie ślepy. W wieku dwóch lat u chłopaka zdiagnozowano raka siatkówki i usunięto oczy. Ku zaskoczeniu większości znajomych nastolatka oraz wbrew popularnym stereotypom o ślepocie jako „końcu życia”, on absolutnie nie przejmował się swoją ślepotą.

Jak więc udawało mu się prowadzić na tyle aktywny tryb życia? Odpowiedź jest prosta: dzięki echolokacji, czyli technice powszechnie używaną przez nietoperze, delfiny oraz niektóre inne ssaki i ptaki. Poruszając się, chłopak wydawał językiem dźwięki klikania, które odbijały się od powierzchni, „ukazując” najbliższe obiekty. Potrafił odróżnić hydrant przeciwpożarowy od kosza na śmieci i dosłownie „widział” różnicę między zaparkowanymi samochodami osobowymi a ciężarówkami. Wchodząc do domu, w którym on nigdy wcześniej nie był, Ben mógł powiedzieć, w którym rogu znajduje się kuchnia, a w którym są schody. Niezachwianie wierząc w Boga, chłopiec i jego matka walczyli o jego życie do końca, ale rak szybko rozprzestrzenił się na mózg i kręgosłup Bena, i w styczniu 2009 roku w wieku 16 lat chłopak zmarł.

7. Liz Murray: z ulicy do Harvardu

Elizabeth Murray urodziła się 23 września 1980 roku w Bronksie, w rodzinie nosicieli wirusa HIV, w okręgu Nowego Jorku, gdzie mieszkali głównie biedaki i narkomani. Po śmierci matki i zabraniu ojca do schroniska, w wieku zaledwie 15 lat dziewczyna stała się bezdomna. Dziewczyna musiała przejść przez wiele trudności, ale pewnego dnia życie Murray dramatycznie zmieniło, akurat wtedy, kiedy ona poszła na kurs humanitarny Akademii Przygotowawczej w Chelsea na Manhattanie. I chociaż dziewczynka poszła do liceum później niż jej rówieśnicy (bez mieszkania i mając pod opieką młodszą siostrę), Murray ukończyła go w zaledwie dwa lata (uwaga: w USA nauka w liceum zazwyczaj trwa 4 lata). Następnie otrzymała socjalne stypendium dla studentów od New York Times i jesienią 2000 roku została przyjęta na Uniwersytet Harvarda. Niedługo po tym Liz musiała rzucic te studia, aby zająć się chorym ojcem. Ona przeprowadziła się do ojca i kontynuowała naukę na Columbia University. Ona była obok ojca do samego końca, aż on zmarł na AIDS. W maju 2008 dziewczyna wróciła na Harvard i ukończyła psychologię.

Jej biografia, pełna tragedii i wiary, stała się podstawą filmu, który ukazał się na ekranach w 2003 roku. Dziś Liz pracuje jako profesjonalny mówca reprezentujący biuro Washington Speakers. Podczas każdego swojego wykładu dla studentów i innych słuchaczy ona stara się zaszczepić w nich siłę ducha i wolę, która wyciągnęła ją z ulicy i skierowała na właściwą drogę.

8. Patrick Henry Hughes: niewidomy kaleka, który brał udział w koncertach zespołu marszowego z Louisville

Patrick to wyjątkowy chłopak – on urodził się bez oczu i od samego urodzenia nie mógł w pełni wyprostować rąk i nóg, co uniemożliwiało mu ruch. Ponadto, w celu korekcji skoliozy do jego kręgosłupa zostały chirurgicznie przymocowane dwa stalowe pręty. Pomimo tych życiowych trudności chłopak pokonał wiele wyzwań i osiągnął sukces jako student i muzyk. Patrick nauczył się grać na pianinie i trąbce, a także zaczął śpiewać. Z pomocą swojego ojca on nawet wziął udział w koncertach orkiestr marszowych University of Louisville School of Music.

Patrick, znakomity pianista, wokalista i trębacz, wygrał liczne konkursy i otrzymał zasłużone nagrody za swoją siłę woli i ducha, bo to wszystko kosztowało mu bardzo dużo wysiłku. O tym chłopaku dużo pisali oraz mówili w telewizji, ponieważ tak ogromnej siły woli trudno nie zauważyć i nie uszanować.

9. Mat Fraser: człowiek-foka, który mimo swojej choroby osiągnął wielki sukces w show biznesie

Anglik Mat urodził się z bardzo poważną chorobą – fokomelią obu rąk (niedorozwój lub brak kończyn). Ta choroba była ubocznym skutkiem leku „Talidomid” przepisanego jego matce w czasie ciąży. Niestety nie jest to jedyny przypadek, w którym niedoskonałość medycyny i błędy zawodowe lekarzy mogą zrujnować czyjeś życie.

Chociaż ręce Mata wyrastają prosto z tułowia i on w ogóle nie ma ramion i przedramion, niepełnosprawność fizyczna nie przeszkodziła mu w osiągnięciu sukcesu. Fraser wcale się nie wstydzi swojego wyglądu, co więcej, on często szokuje publiczność, występując nago. Mat to nie tylko muzyk rockowy, ale także dość znany aktor, któremu sławę przyniosła rola Foki w słynnym serialu „American Horror Story: Circus of Freaks”. Nawiasem mówiąc, Fraser nie jest jedynym aktorem w serialu, którego niezwykły wygląd nie został stworzony przy użyciu makijażu lub grafiki komputerowej. Prawdopodobnie, fokomelia pomogła Matowi Fraserowi tak wiarygodnie zagrać role stworzenia cierpiącego z powodu niesprawiedliwości natury. Fraser udowodnił, że aby odnieść sukces w show biznesie, wcale nie trzeba biegać do chirurgów plastycznych, niszcząc swoje ciało w imię modnych trendów. Najważniejsze to mieć siłę woli, ciężko pracować i oczywiście mieć talent!

10. Andrea Bocelli: niewidomy piosenkarz, który swoim głosem podbił serca milionów ludzi

Andrea Bocelli to znany na całym świecie piosenkarz z Włoch. Jego rzadki talent muzyczny został odkryty we wczesnym dzieciństwie, kiedy chłopak nauczył się grać na klawiszach, saksofonie oraz flecie. Niestety u chłopca zdiagnozowano jaskrę, lecz nawet prawie trzy tuziny operacji nie przyniosły pożądanego rezultatu. Powszechnie wiadomo, ze Włosi są jednym z narodów, które kochają piłkę nożną. To właśnie to hobby pozbawiło chłopca wzroku na całe życie, gdy podczas meczu on dostał piłka w głowę.

Ślepota nie stała dla niego przeszkoda w nauce: po ukończeniu studiów prawniczych chłopak kontynuował edukację muzyczną u Franco Corelli, jednego z najlepszych śpiewaków operowych we Włoszech. Jego talent nie mógł pozostać niezauważonym. Wkrótce jego kariera muzyczna szybko poszła w górę. Andrea stał się popularyzatorem muzyki operowej, z powodzeniem łącząc ją z nowoczesnym stylem pop. Anielski głos pomógł mu osiągnąć niesamowity sukces i otrzymać światową sławę.

11. Jillian Mercado: dziewczyna na wózku na okładce magazynu dla kobiet

Niewiele kobiet może pochwalić się spełnianiem najsurowszych wymagań świata mody. Aby dostać się to tego świata, dziewczyny meczą się dietami i ćwiczeniami. Jednak Jillian Mercado udowodniła, że każdy potrafi kochać swoje ciało, nawet jeśli jest ono dalekie od współczesnych ideałów piękna. We wczesnym dzieciństwie u Mercado zdiagnozowano dystrofię mięśniową – straszną chorobę, która spowodowała, że Jillian została przykuta do wózka inwalidzkiego do końca życia. Cóż, w takiej sytuacji każdy by pomyślał, że marzenia o świecie haute couture już nigdy się nie spełnią. Niemniej jednak naszej bohaterce udało się przyciągnąć uwagę założycieli marki Diesel. W 2015 roku jej zaproponowano kontrakt, ponadto ja zaczęli często zapraszać na różne sesje zdjęciowe. W 2016 roku dziewczyna została zaproszona do udziału w kampanii dla oficjalnej strony internetowej Beyoncé.

Oczywiście nikt nie zazdrości losu Jillian, która co sekundy musi przezwyciężać niesamowity ból. Jednak popularność Mercado pomaga dziewczętom na całym świecie zaakceptować siebie i pokochać swoje ciało. Dzięki takim silnym duchem osobowościom każdy zaczyna uświadamiać, że warto być wdzięcznym za wszystko, co masz w życiu, i co często uważasz za oczywiste.

12. Esther Vergeer: wielokrotna mistrzyni ze sparaliżowanymi nogami

Esther urodziła się w Holandii w 1981 roku. Od dzieciństwa lubiła sport, zwłaszcza pływanie. Jednak podczas wysiłku fizycznego dziewczyna często odczuwała bol. Wbrew licznym analizom lekarze przez długi czas nie byli w stanie postawić dziewczynie trafnej diagnozy. Po kilku krwotokach mózgowych lekarze w końcu zidentyfikowali chorobe – okazało się, ze Esther cierpi na mielopatię naczyniową. W wieku 9 lat dziewczyna przeszła poważną operację, która trwała około 10 godzin. Niestety, operacja tylko pogorszyła stan dziecka, powodując paraliż obu nóg.

Wózek inwalidzki nie przeszkodził Esther w kontynuowaniu jej zajęć sportowych. Ona grała w koszykówkę i siatkówkę, a tenis w ogóle przyniósł jej światową sławę. Dziewczyna okazywała wśród zdobywców Wielkiego Szlema aż 42 razy. Setki zwycięstw Esther stały się źródłem inspiracji dla wielu osób z niepełnosprawnościami, które marzą o karierze sportowej.

Chociaż w 2013 roku dziewczyna ostatecznie zakończyła karierę zawodową, ona nadal odnosi wielkie sukcesy. Dziewczyna zdobyła wykształcenie z zakresu „Zarządzanie w sporcie” i obecnie jest dyrektorem międzynarodowego turnieju tenisa na wózkach inwalidzkich, konsultantem holenderskiej drużyny paraolimpijskiej oraz lektorka. Ponadto ona założyła fundację charytatywną, aby pomagać chorym dzieciom i dawać im możliwość uprawiać ich ulubiony sport.

13. Peter Dinklage: gwiazda ekranu o bardzo nietypowym wyglądzie

Peter jest wspaniałym przykładem osób, którzy potrafią osiągnąć sukces pomimo wszelkich życiowych przeszkód. Dinklage urodził się z achondroplazją – rzadką dziedziczną chorobą, która zaburza rozwój kości długich. Według lekarzy achondroplazja jest spowodowana mutacjami w genie wzrostu, co prowadzi do karłowatości. Dochody rodziny chłopca były raczej skromne: jego matka uczyła muzyki, a jego ojciec (niegdyś agent ubezpieczeniowy) w ogóle był bezrobotnym. Niemal jedyną radością w życiu chłopca były występy przed publicznością z jego starszym bratem, który był bardzo utalentowanym skrzypkiem.

Zwykle sława przychodzi do aktorów w dość młodym wieku, ale szczęśliwa gwiazda Petera została zapalona dopiero w 2003 roku (kiedy on miał już 34 lata) po premierze filmu „The Station Keeper”. Niezbyt bogaty dorobek we wczesnych latach jego kariery wynika z niechęci aktora do ról, w które zwykle zaangażowane są karły. On nie chciał grac krasnali ani krasnoludków. Od 2011 roku Dinklage gra Tyriona Lannistera, jednego z kluczowych bohaterów najpopularniejszego serialu telewizyjnego naszych czasów. Jego talent aktorski przyniósł mu wiele honorowych nagród, a nie tak dawno woskowa figurka Dinklage pojawiła się w Madame Tussauds w San Francisco.

14. Michael J. Fox: słynny aktor, pisarz i działacz społeczny, cierpiący na chorobe Parkinsona

Kanadyjczyk z urodzenia, Michael zyskał sławę w Hollywood od najmłodszych lat. Widzowie polubili go za rolę Marty'ego McFly'ego w kultowej serii filmów o podróżach w czasie. Światowa sława oraz miłość fanów, niezłe zarobki (ponad kilkadziesiąt milionów dolarów) – są dość poważnymi powodami do zazdrości, zgadza się? Natomiast życie aktora tylko na pierwszy rzut oka jest bezchmurne. Aktor miał około 30 lat, kiedy u niego zaczęły się pojawiać objawy choroby Parkinsona, chociaż choroba ta zwykle atakuje starszych ludzi. Michael przez długi czas nie mógł pogodzić się z tą diagnozą: gwałtowne zaprzeczenie choroby niemal stało się przyczyną nowego problemu – alkoholizmu. Na szczęście wsparcie bliskich pomogło Foxowi wrócić do normalnego życia.

Fox (pomimo wszystkich fizycznych trudności spowodowanych drżeniem) do dziś gra w filmach, zachwycając widza swoim talentem aktorskim. Warto również wspomnieć o jego roli w serialu Boston Lawyers, w którym Michael wcielił się w Daniela Posta, bogatego człowieka, który złamał prawo, aby zachować zdrowie. Obecnie Michael (poza karierą filmową i pisarską) również aktywnie wspiera osoby cierpiące na chorobę Parkinsona. Pod koniec lat 90. On nawet założył organizację publiczną, której zadaniem jest badanie aspektów choroby i sposobów walki z nią.

15. Stephen Hawking: sparaliżowany geniusz inspirujący miliony ludzi do studiowania nauki

Mówiąc o ludziach, którzy dokonali niemożliwego, nie sposób nie wspomnieć o luminarzu współczesnej nauki – Stephenie Hawkingu. Stephen urodził się w 1942 roku w Oksfordzie, brytyjskim mieście znanym na całym świecie z jednego z najstarszych uniwersytetów. Akurat w tym uniwersytecie nasz geniusz i studiował. Chęć do nauki Stephen prawdopodobnie odziedziczył po rodzicach, którzy pracowali w Centrum Medycznym.

W trakcie studiów (kiedy Stephen miał zaledwie 20 lat) u niego pojawiły się poważne problemy zdrowotne związane z rozwojem stwardnienia zanikowego bocznego. Ta choroba powoduje uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego i prowadzi do atrofii mięśni, a następnie może prowadzić do całkowitego paraliżu. Niestety istniejące obecnie leki tylko spowalniają chorobę, a nie leczą jej. Pomimo licznych prób lekarzy Hawking powoli tracił zdolność panowania nad własnym ciałem. Na szczęście dla Stephena, dzięki osiągnięciom jego kolegów naukowców, przez jakiś czas on był w stanie poruszać się i komunikować za pomocą zaawansowanego wózka inwalidzkiego i syntezatora mowy.

Dla wielu osób wózek inwalidzki staje się prawdziwym przekleństwem, które całkowicie niszczy osobowość i tłumi chęć robienia tego, co ci ludzie szczerze kochają. Jednak Hawking wyraźnie pokazał nam, że nawet całkowicie sparaliżowana osoba jest w stanie zarabiać imponujące sumy, trafiać na nagłówki gazet i budować udane związki. Głównym osiągnięciem Stephena był jego kolosalny wkład we współczesną fizykę oraz promowanie nauki. Poważne problemy zdrowotne nie pozbawiły Stephena Hawkinga poczucia humoru: uwielbiał stawiać na żartobliwe zakłady naukowe, a nawet zagrał samego siebie w serialu komediowym „The Big Bang Theory”.

Te niesamowite osobowości udowodniły na własnym przykładzie, że każdy z nas ma niesamowitą siłę ducha. Człowiek jest w stanie przetrwać w najtrudniejszych warunkach. Siła woli i wytrwałość pomagają zwalczać nawet najbardziej poważne choroby i osiągnąć wielki sukces. Nauka, sport, kino, muzyka, świat mody – w każdej tych dziedzin znajdzie miejsce dla każdego, kto naprawdę kocha życie oraz to, co robi. Nigdy nie przeklinaj własnego losu. Znajdź motywację, by wygrać i nigdy się nie poddawaj. Być może pewnego dnia Twoja droga do sukcesu nawet zmotywuje innych ludzi!