Na swoim profile w sieci społecznościowej Nia często dzieli się ważnymi informacjami i wskazówkami, które pomagają rodzicom, które znalazły się w podobnej sytuacji.

W nowym poście młoda matka podzieliła się z publicznością 5 zasadami, które mogą pomoc dziecku z niepełnosprawnością (tak naprawdę nie tylko dziecku, ale i wszystkim Twoim bliskim, i przede wszystkim Tobie jako rodzicowi). Oto są wspomniane zasady:

1. Uspokój się. W żadnej sytuacji nie panikuj, nie wpadaj w histerię, nie płacz przy dziecku/partnerze (uwolnij emocji podczas wizyty do psychologa, on jest na to gotowy jak nikt inny). Pamiętaj o tym, że jesteś silna i zawsze znasz drogę (naprawdę znasz, wiec podążaj za nią). Im bardziej nerwówy jest rodzic, tym bardziej wszyscy wokół odczuwają ten niepokój i tez zaczynają się martwic. Taka atmosfera nie wróży nic dobrego – stres może przerodzić się w zaburzenia lękowe itp.

Nia Nickel z mężem i córką

2. Zarządzaj swoim czasem oraz przestrzegaj rodzinnych tradycji. To jest bardzo korzystne dla zdrowia psychicznego, szczególnie w takich sytuacjach życiowych, jak nasza. Zaplanuj dzień, tydzień, miesiąc: co będziecie robić w czasie wolnym, do jakich ulubionych miejsc pójdziecie, jakie zabawki zabierzecie ze sobą. Planowanie naprawdę ułatwia życie. Ponadto to jest niczym legalny narkotyk. Wszyscy czekają na wspólny obiad, w sobotę wychodzą na miasto i raz w miesiącu odświeżają garderobę.

Popularne wiadomości teraz

Aneta Zając błyszczy na ramówce Polsatu. Tak szczupła chyba jeszcze nie była

Jak dziś wygląda Jola Rutowicz? Głośna uczestniczka „Big Brothera” przeszła wielką przemianę

Wróżba z kart Tarota: wybierz kartę i dowiedz się, co myśli o tobie pewna osoba

Trzy niezwykłe znaki zodiaku: różnią się od wszystkich innych unikalnymi umiejętnościami

3. Pracuj mądrze, a nie ciężko. Tak, możliwe jest, że dziś metoda Domana nie zadziałała, jutro też nie, za rok – tak samo, ale za rok i 1 dzień twoja praca w końcu może przynieść efekty. W pierwszym roku życia Ewa nie potrafiła nawet skupić wzroku w jednym punkcie, a teraz patrzy mi prosto w oczy – ten wzrok jest taki głęboki, chyba nawet wyraźniejszy, niż u większości świadomych ludzi.

4. Szukaj i czytaj. Codziennie pojawia się wiele nowych badań: neuroplastyczność, genetyka, rehabilitacja, cięcie genów, rozpad DNA. W moim przypadku czytam naprawdę dużo artykułów oraz badan, ponieważ padaczka to nie tylko uszkodzenie mózgu – to zjawisko jest powiązane także z chemią/fizyką/ psychiatrią i innymi magicznymi naukami:). W przypadku ludzi zdrowych psychologia/ fizjologia oraz inne nauki pozwalają zrozumieć przyczyny pewnych zjawisk lub działań. Chodzi wcale nie o to, że dzięki uzyskaniu nowej wiedzy otrzymasz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania, a raczej o to, że to otworzy przed tobą nowe możliwości i przybliży cię do twoich marzeń. Przecież wiadomo, że marzenia zawsze są głównym motorem napędowym sukcesu w dowolnej sprawie.

Nia Nickel z córką Ewą

5. Komunikuj. Nawet jeśli wydaje ci się, że dziecko w ogóle nie rozumie tego, co ty do niego mówisz, jak np. “A teraz, kochanie, zmienimy ci pieluchę. Będzie świeżo i przyjemnie!", wiec w ogóle nie ma sensu z nim komunikować. Natomiast tak nie jest. Za każdym razem, gdy mówię do mojego malutkiego szczęścia, ona patrzy mi prosto w oczy i słucha mnie, jak najbardziej oddana studentka. Tak, zmieniamy pieluchę, kapitanie mamo! Siedzimy cicho w umywalce i czekamy na świeżość! Będziemy oglądać teledyski Tupaca? Okej, więc zrobię gangsterską minę! Bawimy się z kotem? Dobrze, wtedy moim celem jest ogon!

Wiem, jak trudno jest znaleźć wspólny język z ludźmi, którzy na nic nie reagują, nikogo nie słyszą, nie widzą, a nawet nie pamiętają (chodzi nie o Ewę), chodzi o ludzi, którzy są całkiem zdrowe. Natomiast te 5 zasad zawsze działają i dają znacznie lepsze efekty, niż można się spodziewać na początku.

A na tym zdjęciu my z Ewą oglądamy film gangsterski, ono było zrobione jeszcze przed postawieniem diagnozy. Gdybym ja mila taka możliwość, ja bym umieściła to zdjęcie na okładce płyty rapowej.