Odpowiedź na to pytanie ma neuroestetyka. Jest to nauka o neurologicznych zasadach tworzenia i analizowania dzieł sztuki. W prostych słowach jest to dyscyplina, która bada powody, dla których nasz mózg postrzega niektóre dzieła sztuki w ten czy inny sposób. Jest to stosunkowo nowy obszar w estetyce empirycznej, która wykorzystuje naukowe podejście do badania percepcji estetycznej i oceny obiektów sztuki przez człowieka. Neuroestetyka powstała na podstawie neuronauki i ma na celu zrozumienie doznań estetycznych za pomocą układu nerwowego.

Powszechnie wiadomo, ze to nasz mózg kontroluje wszystkie procesy myślowe i to od niego zależy sposób postrzegania konkretnych obrazów. Ostatnie badania w dziedzinie neuroestetyki wykazały, ze oglądanie dzieł sztuki przyspiesza aktywność naszego mózgu.

Korzystając z metody rezonansu magnetycznego, naukowcy odkryli, że kiedy coś nam się podoba, sieci neuronowe w naszym mózgu się aktywują. W tym samym czasie aktywuje się ośrodek przyjemności, co powoduje uczucie satysfakcji i szczęścia.

Popularne wiadomości teraz

Daniel Martyniuk świętuje 32. urodziny: od swojej ukochanej mamy dostał niesamowity prezent

Asystent, nie lider: mąż Elżbiety II porównał kiedyś Kate Middleton do księżnej Diany

Michał Wiśniewski opublikował zabawne zdjęcie z synkiem. Pola komentuje: "Moje Miśki"

Pies nie puszcza swojego zbawiciela, dopóki go nie zabierze

Percepcja estetyczna jest bardzo dynamiczna. Dlatego po dłuższej kontemplacji zaczyna się zmieniać. Oglądając obraz znanego artysty, początkowo postrzegasz wszystko narysowane jako całość, i dopiero potem skupiasz się na szczegółach.

Jeśli Tobie podoba się jakiś obraz, mózg zaczyna przetwarzać bodźce estetyczne, uruchamiając sieci pasywnej pracy mózgu. Jeśli obraz jest Ci obojętny, te sieci milczą. „Taki stan mózgu występuje stosunkowo rzadko i prawdopodobnie jest oznaką dynamicznego doświadczenia estetycznego”, mówi Amy Belfi, badaczka z Missouri University of Science and Technology.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Tego nikt się nie spodziewał. Martyna Wojciechowska i Przemek Kossakowski nie są już razem

  2. Edyta Pazura pokazała najstarszą córkę swojego męża. Dziewczyna ma już 33 lata

  3. Gabriel Seweryn wróci do "Królowych Życia"?Zaskakujące

  4. Astrologowie wyznaczyli znak zodiaku, który jest najbardziej nieprzyjazny. Trzymaj się od niego z daleka

  5. Luksusowe życie Grzegorza Krychowiaka. Piłkarz ma dom jak marzenie