Większość przesądów numerologicznych jest wspólna dla wielu narodów, więc ludzie z całego świata starają się unikać tych samych „złych” liczb. Ale są też ciekawe różnice i osobliwości.

13

Na prawie wszystkich kontynentach ludzie nie lubią liczby 13. Uważają ją za diabelski tuzin, jakby nakładała się na „dobrą” liczbę 12. 12 - liczba apostołów Jezusa, a także liczba naładowana pozytywną energią. Wszystko poza nią narusza harmonię, niesie negatywną energię zniszczenia. A to już wiąże się ze złymi duchami. W wielu krajach w wieżowcach nie ma 13. piętra, aby nie przyciągać negatywnej energii. Wszystkie wielokrotności liczby 13 również są uważane za pechowe: 26, 39 itd.

40

W naszych tradycjach liczba 40 również jest uważana za pechową. Akurat przez tyle dni dusza zmarłego wędruje wśród żywych. Dopiero po czterdziestym dniu przechodzi na tamten świat – do piekła lub raju. Przez cały ten czas bliscy czują niewidzialną obecność duszy zmarłego i pamiętają, że czeka na nią Sąd Najwyższy. Stąd niechęć do liczby 40.

666

Trzy szóstki to „Liczba Bestii” znana na całym świecie. Wszelkie wzmianki o niej lub znaki podobne do tej liczby są uważane za interwencję najwyższego władcy piekła. W średniowieczu bez długiego postępowania palono na stosie osób z pieprzykami na ciele, przypominającymi Liczbę Bestii. Oczywiście po tak smutnej historii liczba 666 ma najgorszą reputację.

Japońskie „złe” liczby

4

Liczba 4 jest uważana za bardzo zła tylko wśród mieszkańców Dalekiego Wschodu. Japończycy traktują czwórkę w taki sam sposób, jak Europejczycy trzynastek. W budynkach Kraju Kwitnącej Wiśni nie znajdziecie ani czwartego mieszkania, ani czwartego piętra. Wszystko to są złe znaki, przynoszące choroby, porażki i śmierć.

Popularne wiadomości teraz

Anna Lewandowska w sukience ze znanej sieciówki. Wyglądała obłędnie

Zosia Zborowska przygotowuje się do porodu. Będzie rodzić sama?

Pies nie puszcza swojego zbawiciela, dopóki go nie zabierze

Kamery filmowały, jak inteligentny pies wszedł do apteki i poprosił o pomoc medyczną

9

Podobne znaczenie ma liczba 9. Treść semantyczna liczb w japońskim światopoglądzie jest wyjaśniona bardzo prosto: każda liczba odpowiada hieroglifowi. Dziewięć odpowiada hieroglifowi „cierpienie”, „ból”. Podobne znaczenie mają hieroglify odpowiadające numerom 24, 33, 42 i 49. Niezwykle przesądni Japończycy wolą unikać ich na wszelkie możliwe sposoby.

17 we Włoszech

Liczba 17 uważana jest we Włoszech za złą, co wiąże się z bardzo starożytną tradycją, której korzenie sięgają czasów Cesarstwa Rzymskiego. Na wielu grobach rzymskich patrycjuszy wypisano symbole „VIXI”, które przetłumaczono jako „Żyłem”. W zarysie łatwo dostrzec kombinację VI (6) i XI (11), co w sumie daje „pechową” liczbę 17.

Znaczenie wszystkich tych liczb i liczb może być różnie interpretowane przez różne narody. Dla Żydów na przykład 13 to bardzo dobra liczba, bo tyle istnieje podstawowych zasad judaizmu. Natomiast w Chinach, „zła” po japońsku dziewiątka jest uważana za symbol szczęścia i długowieczności.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Tego nikt się nie spodziewał. Martyna Wojciechowska i Przemek Kossakowski nie są już razem

  2. Edyta Pazura pokazała najstarszą córkę swojego męża. Dziewczyna ma już 33 lata

  3. Gabriel Seweryn wróci do "Królowych Życia"?Zaskakujące

  4. Astrologowie wyznaczyli znak zodiaku, który jest najbardziej nieprzyjazny. Trzymaj się od niego z daleka

  5. Luksusowe życie Grzegorza Krychowiaka. Piłkarz ma dom jak marzenie