Główną zasadą, którą każda dorosła osoba powinna kierować się w rozmowie z dzieckiem na temat nadwagi -- nie zawstydzić i nie naruszyć poczucia własnej wartości dziecka. Dzieci są bardzo wrażliwe i nawet niewinny żart o nadwadze może być dla nich bardzo traumatyczny. Zarowno jak i całkiem uczciwa uwaga na kształt „masz nadwagę i musisz schudnąć”. Jak więc rozmawiać z dziećmi na tak delikatny temat?

Od razu wskaż, że chodzi przede wszystkim o zdrowie. Żadnych „dzieci będą się śmiać”, „nie zmieścisz się w żadnych spodniach”, „przecież chcesz być piękna/pięknym”. Nie kojarz liczby kilogramów z pięknem, sukcesem lub popularnością. Po pierwsze, są to dość kontrowersyjne stwierdzenia. Po drugie, ta stwierdzenia niosą ze sobą wiele ograniczeń, których Twoje dziecko wcale nie potrzebuje. Jeśli w przyszłości dziecko będzie miało nadwagę, automatycznie przywiąże do niej wszystkie narzucone negatywne postawy („grubi ludzie nikomu się nie podobają, nie osiągają sukcesów, nie cieszą się popularnością”).

Nadwaga szkodzi zdrowiu, samopoczuciu, negatywnie wpływa na nasz nastrój. Powiedz dziecku, jak nadwaga wpływa na rozwój chorób serca i obciąża inne narządy. Wyjaśnij, że właśnie dlatego bieganie lub wchodzenie po schodach może być trudne. I że jeśli przywróci swoją wagę do normy, znacznie łatwiej będzie mu chodzić, oddychać oraz bawić się.

Psycholog opowiedział, jak rozmawiać z dzieckiem o otyłości i nadwadze

Naucz dziecko kontrolować swoją wagę. Często dzieci (a czasem tez dorośli) uważają, że aby schudnąć, trzeba zrezygnować z jedzenia. Wyjaśnij, że tak się nie robi. Że są pokarmy, które tuczą, ale są też bardzo potrzebne i korzystne. Dostosuj menu dziecka. Nie zapominaj, że za jego menu w domu zawsze odpowiada rodzic. Mówienie o nadwadze i zdrowiu oraz karmienie dziecka smażonymi ziemniakami jest co najmniej niespójne. Omów także ważną rolę sportu. Zaproponuj wspólne zajęcia. Zapytaj, do której sekcji sportowej chciałby się udać.

Popularne wiadomości teraz

Żołnierz dowiedział się, że jego żona miała aż 60 kochanków. Jego zemsta była słodka

Modne fryzury dla pań po 50-tce. Z takimi włosami elegancki wygląd jest gwarantowany

Fani oszaleli: Ola Szwed pokazała swoje piersi (FOTO)

7 cech kobiety, która zawsze wygląda drogo

I oczywiście wyjaśnij, że nadwaga nie jest powodem do kpin, że nikt nie powinien być drażniony z powodu jego wagi. Ze swojej strony zapewnij dziecku maksymalne wsparcie i akceptację, niezależnie od tego, czy ma zbędne kilogramy, czy nie.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Tego nikt się nie spodziewał. Martyna Wojciechowska i Przemek Kossakowski nie są już razem

  2. Edyta Pazura pokazała najstarszą córkę swojego męża. Dziewczyna ma już 33 lata

  3. Gabriel Seweryn wróci do "Królowych Życia"?Zaskakujące

  4. Astrologowie wyznaczyli znak zodiaku, który jest najbardziej nieprzyjazny. Trzymaj się od niego z daleka

  5. Luksusowe życie Grzegorza Krychowiaka. Piłkarz ma dom jak marzenie