Aby dziecko nauczyło się radzić sobie z bullyingiem, ważne jest, aby wyjaśnić mu, na czym on polega. Bullying to umyślne regularne wyrządzanie krzywdy fizycznej lub psychicznej. Bullying może być stosowany przez dzieci na podwórku, nauczycieli w szkole, a nawet obcych w sieciach społecznościowych. Kiedy ktoś drażni dzieciaka, pycha go, bojkotuje lub wysyła mu obraźliwe zdjęcia, to wszystko jest bullying.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko jest ofiarą bullyingu, nie proś go natychmiast opowiedzieć Ci, co się z nim dzieje. Nacisk z twojej strony może go jeszcze bardziej przestraszyć, i dziecko całkowicie się zamknie w sobie. Zamiast tego okaż mu maksymalne wsparcie i chęć wysłuchania. Bardzo ważne jest, aby na początku budować z dzieckiem relacje oparte na zaufaniu, aby w razie nieprzyjemnych sytuacji samo chciało się z Tobą podzielić.

Kiedy dziecko się otworzy Ci, słuchaj go spokojnie i uważnie. Koniecznie pokaż, że mu wierzysz. Spróbujcie wspólnie znaleźć rozwiązanie. A jeśli dziecko jest przeciwne niektórym krokom (aby rodzic poszedł do szkoły, opowiedział nauczycielowi o wszystkim itp.), nie nalegaj. Lepiej zabrać go do psychologa i oczywiście zapewnić maksymalne wsparcie.

Psycholog opowiedział, jak rozmawiać z dzieckiem o bullyingu
Psycholog opowiedział, jak rozmawiać z dzieckiem o bullyingu

Jeśli dowiesz się, że twoje dziecko samo znęca się nad kimś – nie spiesz się z karą. Czy rozumiesz, dlaczego to zrobił? Najczęściej jest to chęć bycia członkiem zespołu („wszyscy znęcają się – i ja też”) lub próba pozbycia swojej agresji. Tak czy inaczej, musisz znaleźć pierwotną przyczynę takiego zachowania. W końcu banalna kara nie tylko nie rozwiąże problemu, ale może również wywołać niepożądaną reakcję.

Popularne wiadomości teraz

Jarosław Bieniuk ogląda mecz z Kazikiem, a na komodzie są zdjęcia Anny Przybylskiej

Ida Nowakowska pokazała, jak karmi synka piersią na planie: w sieci opublikowała uroczy kadr

Kasia Cichopek pochwaliła się efektami odchudzania. Aktorka schudła aż 6 kilogramów

Jak mieszka Olga Frycz? Jej dom wygląda jak z katalogu – po prostu boski

Jeśli dziecko nie doświadczyło bullyingu, nadal ważne jest ukształtowanie u niego postawy nieakceptacji tego zjawiska. Ważne jest, aby mówić o bullyingu, nauczyć go rozpoznawać oraz nie ignorować, gdy nawet dotyczy to innego dziecka. I oczywiście pielęgnować w dziecku poczucie własnej wartości i szacunek do samego siebie. Pokaż na przykładzie, jak należy traktować siebie i innych ludzi. I to będzie najlepsza prewencja bullyingu.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Fabienne Wiśniewska odziedziczyła urodę po mamie. Dziś jest śliczną dziewczyną

  2. Celebrytki przed zrobieniem kariery. Jak dawniej wyglądały najpopularniejsze Polki?

  3. Pierwszy wywiad Ewy Krawczyk od odejścia Krzysztofa. Wdowa jest zdruzgotana

     

  4. Baby z „Dirty Dancing” przeszła w życiu serię zabiegów upiększających. Jak wygląda dziś?

  5. Kobiety o tych imionach działają na mężczyzn jak magnes. To mistrzynie uwodzenia