Ciekawe, jak wielu z nas zastanawia się, czy poranne wstawanie lub późne chodzenie spać ma jakikolwiek związek z pojawieniem się depresji. Badacze z University of Colorado Boulder, we współpracy z innymi ośrodkami naukowymi postanowili to sprawdzić.

Mariusz Max Kolonko rozpoczął działalność polityczną. Fani i przyjaciele martwią się o jego zdrowie

Badania były bardzo obszerne. Objęto nimi ponad 800 tysięcy osób, z czego 250 tysięcy wypełniło ankiety, a 85 tysięcy przez 7 dni nosiło urządzenie monitorujące sen. Wyniki zaskakują.

Okazało się, że osoby, które wstają zaledwie o godzinę wcześniej, mają o 23 proc. mniejsze ryzyko depresji. Natomiast gdy dzień zaczynają dwie godziny wcześniej, zmniejszają ryzyko aż o 40 proc.

Popularne wiadomości teraz

Jak mieszka Olga Frycz? Jej dom wygląda jak z katalogu – po prostu boski

Iga Krefft w szczerym wyznaniu o depresji i załamaniu psychicznym

Joanna Moro zadziwiła swoim odważnym zdjęciem: aktorka pokazała sie bez odzieży (FOTO)

Anna Maruszeczko straciła cały dobytek swojego życia

Wiedzieliśmy już od jakiegoś czasu o relacji między czasem snu i nastrojem, ale lekarze często zadawali pytanie: o ile wcześniej trzeba by wstawać, żeby zauważyć różnicę? - mówiła prof. Celine Vetter z CU Boulder, współautorka pracy opublikowanej w piśmie „JAMA Psychiatry”. - Odkryliśmy, że nawet jedna godzina różnicy wiąże się silnie z obniżeniem ryzyka depresji

Prof. Vetter bardzo interesuje się zależnością depresji i chronotypem. W 2018 roku opublikował badania, z których jasno wynika, że "skowronki: są o 27% mniej narażone na rozwój depresji niż "sowy".

Choć oczywiście potrzebne są dalsze badania, jednak to daje podstawę by sądzić, że osoby, które dłużej korzystają ze światła dziennego, a tym samym wstają wcześniej są mniej narażone na epizody depresji i rozwój jej ciężkiej postaci. Profesor ma dla wszystkich bardzo cenną radę.

W ciągu dnia utrzymuj kontakt ze światłem. Wypij poranną kawę na werandzie. Do pracy pójdź spacerem lub pojedź rowerem, jeśli możesz, a wieczorem zmniejsz kontakt z elektroniką

A Ty lubisz wstawać rano, jak skowronek, czy raczej wolisz nocne życie niczym sowa?

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Fabienne Wiśniewska odziedziczyła urodę po mamie. Dziś jest śliczną dziewczyną

  2. Celebrytki przed zrobieniem kariery. Jak dawniej wyglądały najpopularniejsze Polki?

  3. Pierwszy wywiad Ewy Krawczyk od odejścia Krzysztofa. Wdowa jest zdruzgotana

     

  4. Baby z „Dirty Dancing” przeszła w życiu serię zabiegów upiększających. Jak wygląda dziś?

  5. Kobiety o tych imionach działają na mężczyzn jak magnes. To mistrzynie uwodzenia