W Parku Safari w San Diego mieszka wiele egzotycznych zwierząt, w tym tamandua południowa, czyli mrówkojad czteropalczasty (Tamandua tetradactyla). W naturze występuje w Trynidadzie i całej Ameryce Południowej, preferując lasy i sawannę na wysokości do 1600 metrów. Jest to jeden z najstarszych mieszkańców Ziemi: skamieniałe szczątki Tamandua należą do plejstocenu, a wraz ze swoim najbliższym krewnym, mrówkojadem wielkim (Myrmecophaga tridactyla), rozwinął się ewolucyjnie około 12,9 mln lat temu.

San Diego Zoo Safari Park

Gatunek ten jest klasyfikowany jako „najmniej zagrożony”. Niemniej jednak utrata siedlisk i popularność handlu egzotycznymi zwierzętami jest poważnym zagrożeniem dla tamandua. Zoo w San Diego i wszystkie jego filie uczestniczą w programie rozmnażania wielu gatunków, między innymi tamandua. 21 lipca samica tamandua z tego zoo urodziła maluszka. Aby obniżyć ryzyko pojawienia się problemów zdrowotnych, rodzice maluszka zostali wybrani na podstawie zaleceń specjalistów.

Według przedstawicieli San Diego Zoo Safari Park samica Cora i jej nowo narodzona córka mają się dobrze. Ojciec o imieniu Fernando nie jest zaangażowany w wychowywanie dziecka. I choć to pierwsze dziecko dla pary tamandua, Cora opiekuje się dzieckiem nie gorzej niż doświadczona mama.

Popularne wiadomości teraz

Czy będzie trzecie dziecko w rodzinie Lewandowskich? Ania podała konkretną odpowiedź

"Jeśli nie da mi tego rozwodu, to ja po prostu skaczę z okna" : Doda opowiada o rozwodzie z Emilem Stępniem

"To było takie góralskie wesele, które trwało tydzień": Sławomir i Kajra wspominają swój ślub

Lubisz spać na brzuchu? Niewiarygodne, co to może oznaczać

Matka będzie karmić córkę mlekiem przez 5-6 miesięcy, a potem dziecko przejdzie na mrówki i termity. Dorosłe tamandua, które używają słuchu i węchu do poszukiwania pożywienia, mogą zjeść do 9000 mrówek dziennie, łapiąc je lepkimi językami o długości 40 centymetrów.

Ich gruba sierść doskonale chroni je przed ukąszeniami tych owadów. Co więcej, oni mają dwa poziomy ochrony przed drapieżnikami – nie tylko ostre pazury, ale także obrzydliwy zapach, który wydzielają z gruczołu u nasady ogona, podobnie jak skunksy.

San Diego Zoo Safari Park

Samice tamandua osiągają dojrzałość płciową w wieku jednego roku i chociaż są płodne przez cały rok, okres godowy zwykle przypada na jesień. Okres ciąży trwa od 130 do 150 dni. Nowo narodzony tamandua waży około 380 g. Na początku nie jest podobny do swoich rodziców, bo jego sierść jest monochromatyczna, ale od razu otwiera oczy, a od urodzenia ma pazury, które pozwalają mu przylgnąć do sierści matki. Rozstają się tylko na czas, kiedy ona idzie po jedzenie, kładąc dziecko na bezpiecznej gałęzi.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Jasnowidz Jackowski przekazuje ważne informacje "Coś przedostanie się do powietrza"

  2. Ania Wyszkoni nie przypomina już dawnej siebie. Internauci aż grzmią i pytają „Co Pani zrobiła ze swoją twarzą?”

  3. Afera jakich mało. Małgorzata Rozenek - Majdan nie dostała zaproszenia na ślub Miszczaka i Cieślak

  4. Magda Gessler miała wypadek.Restauratorka żyje, uratowała ją jedna rzecz

  5. Wstyd na całej linii. Internauci zażenowani kreacją Polki na wyborach Miss Supranational