Pierwsze wzmianki o tym zwierzęciu pojawiły się w Chinach w XIII wieku, ale mieszkańcy europejskiej części kontynentu dowiedzieli się o nim dopiero w XIX wieku. Oficjalnie gatunek ten został „odkryty” przez angielskiego generała i przyrodnika Thomasa Hardwicke w 1821 roku. Zasugerował nazwanie tego zwierzęcia słowem „ya”, co wynikało z dźwięków wydawanych przez zwierzę.

Thomas Hardwicke wcale nie spieszył się, aby wrócić do Anglii, wiec francuski profesor i przyrodnik Frederic Couvier wykorzystał ta okazje. Szybko nadał zwierzęciu łacińską nazwę „Ailurus fulgens”, co tłumaczy się jako „lśniący kot”.

W każdym razie złożona nazwa łacińska, choć formalnie istnieje, nie zakorzeniła się w życiu codziennym. Ale chińska nazwa „poonya” (punya), czyli obecna „panda” przypadła wszystkim do gustu.

Długość ciała pandki rudej wynosi 50-65 cm, a długość ogona – 28-48 cm, waga samców wynosi 3,5-6,2 kg, a samic – 4,0-6,0 kg. Ich ciało jest wydłużone, ogon puszysty, głowa szeroka, z ostrym pyskiem i małymi okrągłymi uszami.

Popularne wiadomości teraz

Monika Miller pochwaliła się partnerem z Holandii. Co za przystojniak!

Agnieszka Włodarczyk wzięła ślub przed samym porodem? W sieci opublikowała zmysłowe zdjęcie

Majdanowie świętują roczek synka Henia: dumne rodzice pokazali, jak pogratulowali dziecku

Ewa Chodakowska przytyła. Fanki są zachwycone nowym wyglądem trenerki

Łapy sa czarne, ogon czerwony, głowa jasna, brzegi uszu i pyska prawie białe. W okolicach oczu pandka ruda ma wzór w kształcie maski. On jest indywidualny dla każdego osobnika.

Prowadzi głównie nocny, a raczej zmierzchowy tryb życia. Porusza się po ziemi dość wolno i niezgrabnie, ale doskonale wspina się po drzewach.

Pomimo tego, że zwierzę to jest przedstawicielem rzędu drapieżnych, główną część jego diety stanowią młode liście i pędy bambusa. I tylko 5% różne jagody, grzyby, ptasie jaja, a także małe gryzonie.

W związku z tym nasuwa się pytanie, dlaczego są klasyfikowane jako zwierzęta drapieżne? A wszystko dlatego, że drapieżniki są wyróżniane jako osobny rząd wcale nie dlatego, że jedzą pokarm zwierzęcy, ale dlatego, że mogą go spożywać. Oni maja 38 zębów, prosty żołądek zamiast wielokomorowego przeżuwacza i krótkie jelito. Przewód pokarmowy jest nieodłącznym narządem drapieżników.

Średnia długość życia pandki rudej wynosi 8-10 lat, ale zdarzają się przypadki, gdy niektóre osobniki żyją do 15 lat. Żyją tylko w parach lub całymi rodzinami.

Pandka ruda jest dalekim krewnym pandy wielkiej. Przypuszcza się, że ich wspólny przodek żył na początku trzeciorzędu kilka milionów lat temu i występował w całej Europie i Azji.

Obszar występowania pandki rudej jest dość duży. Co ciekawe, naturalnych wrogów ten gatunek praktycznie nie ma. Mimo tego gatunek ten jest wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych i ma status „zagrożonego”.

Zwierzęta te dobrze się rozmnażają w niewoli. Obecnie około 350 tych zwierząt znajduje się w 85 ogrodach zoologicznych na świecie, i tyle samo urodziło się w niewoli w ciągu ostatnich 20 lat.

Pandka ruda
Pandka ruda

W niektórych regionach krajów, takich jak Indie, a także Nepal, zwierzęta te są trzymane jako zwierzęta domowe, co jest absolutnie nie do przyjęcia dla tego zwierzęcia. Nawet w zoo jest bardzo trudno utrzymać takie zwierzę, ale w domowych warunkach jest to po prostu niemożliwe. Wymagają dość specyficznej diety, a jeśli nie są odpowiednio karmione, szybko umierają na różne choroby jelit.

Nazwa „Firefox”, według twórców przeglądarki, oznacza „pandka ruda”, a nie „ognisty lis”, jak wielu uważa. Według plotek projektant firmy uważał, że nie uda się zrobić z wizerunku małej pandki symbolu rozpoznawalnego na całym świecie.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Fabienne Wiśniewska odziedziczyła urodę po mamie. Dziś jest śliczną dziewczyną

  2. Celebrytki przed zrobieniem kariery. Jak dawniej wyglądały najpopularniejsze Polki?

  3. Pierwszy wywiad Ewy Krawczyk od odejścia Krzysztofa. Wdowa jest zdruzgotana

     

  4. Baby z „Dirty Dancing” przeszła w życiu serię zabiegów upiększających. Jak wygląda dziś?

  5. Kobiety o tych imionach działają na mężczyzn jak magnes. To mistrzynie uwodzenia