Kiedyś kolej dokonała prawdziwej rewolucji w branży transportowej. Podobnych rewolucji było w historii kilka, jednak to właśnie transport kolejowy można zaliczyć do pierwszej trójki absolutnych liderów pod względem liczby zmian, jakie zaszły w życiu ludzkości. Ale już u zarania powstania tego rodzaju transportu ludzie stworzyli bardzo śmiałe egzemplarzy pociągów i wagonów.

 1. Pociąg pancerny

Jeden pancerny i lotnictwo

Pierwsze pociągi pancerne pojawiły się podczas wojny secesyjnej w latach 1861-1865. Pierwszy taki pociąg został wyprodukowany z inicjatywy generała Josepha Hookera. Hooker chciał przewozić żołnierzy takimi pociągami. Pociąg był osłonięty pancerzem chroniącym pasażerów przed ogniem. W tym samym czasie próbowali umieścić broń w pociągach.

Pociągi pancerne były niezwykle popularne w czasie I wojny światowej. Byli odporni na czołgi, nie mówiąc już o piechocie i kawalerii. Jednak takie pociągi okazały się bezbronne wobec lotnictwa. A szybki rozwój transportu lotniczego w czasie II wojny światowej całkowicie położył kres idei pociągu pancernego, chociaż niektóre z nich były używane az do lat 60. XX wieku.

Popularne wiadomości teraz

Iga Krefft w szczerym wyznaniu o depresji i załamaniu psychicznym

Agnieszka Włodarczyk pokazuje swój pobyt w szpitalu. Polskie porodówki nie zachęcają do rodzenia

Kasia Skrzynecka pokazała swój głęboki dekolt: odważne zdjęcie aktorki trafiło do sieci

Natalia Kukulska w gniewie: piosenkarka niezadowolona nową płytą Anny Jantar

 1. Schienenzeppelin

Eksperymentalny wagon

W przedhitlerowskich Niemczech, w latach 1929-1931, grupa niemieckich inżynierów próbowała stworzyć najszybszy pociąg na świecie. Efektem ich twórczych „poszukiwań” była niesamowity wagon „Schienenzeppelin”. W 1931 roku ten niesamowicie lekki pociąg ważący zaledwie 20 ton był w stanie ustanowić rekord prędkości na torach kolejowych wynoszący 225 km/h. Schienenzeppelin był najszybszym pociągiem na świecie przez kolejne 23 lata! Projekt był eksperymentalny, wiec zbudowano tylko jeden egzemplarz tego wagonu.

 1. Pociągi konne

Wio koniku

Czy wiesz, że szyny (podobnie jak w zasadzie kolej) istniały na długo przed pojawieniem się pierwszych parowozów? Co więcej, w momencie stworzenia lokomotywy parowej w 1804 r. istniała już dość duża liczba, choć niezbyt długich, linii kolejowych na świecie. Ale nie można było postawić na nich lokomotywy, ponieważ pierwsze lokomotywy były bardzo ciężkie, a żeliwne szyny po prostu ich nie wytrzymałyby. W tamtych ciekawych czasach pociągi konne były znacznie bardziej popularne. Takie drogi były z reguły jednokierunkowe, a prędkość poruszania się po nich wynosiła około 10 km/h.

 1. Aerotrain (GM)

Śmiały pomysł

Ten niesamowity pociąg został zaprojektowany przez inżynierów General Motors w połowie ubiegłego wieku. Ten model został stworzony, aby dać rynkowi zupełnie nowy, niesamowicie szybki zestaw pociągowy, który pomógłby wypchnąć konkurentów z rynku. Co więcej, GM wymyślił Aerotrain jako budżetową alternatywę dla szybko rozwijającego się w tamtych latach lotnictwa pasażerskiego. Stworzony model okazał się dwa razy lżejszy niż którakolwiek z ówczesnych zestawów! Jednak projekt zakończył się niepowodzeniem. Testy wykazały, że Aerotrain ma zbyt słaby silnik.

 1. M-497 Black Beetle

Czas start!

Eksperymentalny pociąg o nazwie M-497 lub po prostu „Black Beetle” miał silnik odrzutowy, podobnie jak samolot. Pociąg ten został zaprojektowany w 1966 roku w Stanach. To była odważna próba, aby zestawy pociągowe były jeszcze szybsze. Pociąg był napędzany przez dwie turbiny z bombowca B-36. Ówczesny rekord prędkości dla pociągów z prędkością 295 km/h pozostawał nieosiągalny przez kolejne 40 lat. Na nieszczęście dla twórców ich pomysł okazał się zbyt kosztowny do masowego wykorzystania przez kolej.

 1. Pociąg ER-22

Próba sowietów

Związek Radziecki również próbował stworzyć własny pociąg odrzutowy. Jeden z nich został zbudowany w Fabryce wagonów w mieście Kalinin w 1970 roku. Pociąg powstał na bazie pociągu ER-22 i otrzymał, podobnie jak jego amerykański odpowiednik, dwie turbiny odrzutowe. Nad tym zestawem pracował dosłownie cały Związek Radziecki.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

 1. Fabienne Wiśniewska odziedziczyła urodę po mamie. Dziś jest śliczną dziewczyną

 2. Celebrytki przed zrobieniem kariery. Jak dawniej wyglądały najpopularniejsze Polki?

 3. Pierwszy wywiad Ewy Krawczyk od odejścia Krzysztofa. Wdowa jest zdruzgotana

   

 4. Baby z „Dirty Dancing” przeszła w życiu serię zabiegów upiększających. Jak wygląda dziś?

 5. Kobiety o tych imionach działają na mężczyzn jak magnes. To mistrzynie uwodzenia