Przez długi czas ludzie doceniali jedynie elegancję stroju i piękno uśmiechu. Teraz nadzorują fundacje charytatywne, uczestniczą w międzynarodowych szczytach, stają się ważnymi uczestnikami kampanii wyborczych swoich mężów. First Ladies to częsty temat na pierwszych stronach czołowych publikacji w każdym kraju.

1. Danuta Wałęsa

Pierwsza dama Polski 1990-1995, żona legendarnego przywódcy Solidarności Lecha Wałęsy. Pomimo trudnego życia Danuta urodziła i wychowała ośmioro dzieci. Kiedy Lech Wałęsa trafił do więzienia po demonstracjach Solidarności w sierpniu 1980 roku, Danuta poleciała z nim do Oslo w 1983 roku, aby odebrać Pokojową Nagrodę Nobla. Gotowała, myła, sprzątała, płakała samotnie w ciemności, podczas gdy jej mąż przemawiał do wiece i walczyli o prawa pracowników.

2. Jolanta Kwaśniewska

Głośno, jasno, niezależnie. I mocnym głosem w sprawach męża. W roli pierwszej polskiej damy grała przez 10 lat, od 1995 do 2005 roku. Była przez kilka lat była ekspertką i prowadzącą program „Lekcja stylu” w popularnym kanale TVN. W 2009 roku Kwaśniewska wydała nawet książkę „Lekcja stylu”, w której doradzała, jak odpowiednio się ubrać na przyjęcie, urządzić salon, zjeść kurczaka i bezy.

Popularne wiadomości teraz

Aneta Zając błyszczy na ramówce Polsatu. Tak szczupła chyba jeszcze nie była

Tygodniowy horoskop dla wszystkich znaków zodiaku. To może być przełomowy tydzień

Kalendarz księżycowy: w jakie dni będą się śnic prorocze sny?

Wróżba z kart Tarota: wybierz kartę i dowiedz się, co myśli o tobie pewna osoba

Małgorzata Socha ma koronawirusa? Reżyser „Przyjaciółek” jest przerażony

3. Maria Kaczyńska

zawsze bardziej żona męża niż pierwsza dama. Dla Polaków Maria jest ideałem kobiety, która zawsze i wszędzie była obok męża i dzieliła z nim wszystko, nawet śmierć.

4. Anna Komarowska

Dlaczego ją kochają? Za wesoły charakter, za wizerunek uśmiechniętej mamy wielodzietnej rodziny, za wkład w promocję polskiej kultury w kraju i za granicą.

Michał Koterski i Małgorzata Kożuchowska w rolach życia. Ten film może być hitem

5. Agata Duda

Jest pierwszą damą z 2015 roku i nadal ją pozostaje. Zawsze pięknie ubrana, zawsze uśmiechnięta lekko, zawsze doskonale reprezentująca Polskę podczas zagranicznych wyjazdów męża. 

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na koleżanka.com