Święto obchodzono jeszcze w starożytnym Rzymie. Wolno urodzone zamężne kobiety, mężowie dawali prezenty i byli otoczeni troską i uwagą. Oto są ciekawe fakty o 8 marca:

Ciekawe fakty o 8 marca

  • W Nowym Jorku 8 marca 1857 r. była manifestacja robotników w szwalniach i fabrykach obuwia. Kobiety potrzebowali 10-godzinnego dnia pracy, domagali się suchych i jasnych pokoi oraz wynagrodzenia na równi z mężczyznami. Wcześniej kobiety pracowały 16 godzin dziennie i otrzymywały grosz. Protest przyniósł owoce: utworzono związek zawodowy, którego członkami stały się kobiety.

Co mówi o Tobie pozycja w jakiej siadasz. To może Cię zaciekawić

  • Już w 1908 r. tego samego dnia kobiety wystąpiły o zakaz pracy dzieci, poprawiły warunki pracy i zażądały prawa głosu.
  • W 1910 r. Clara Zetkin, przemawiając na Międzynarodowej Konferencji Kobiet w Kopenhadze, zaproponowała obchodzenie Międzynarodowego Dnia Kobiet 8 marca. Kobiety na świecie potraktowały to jako wezwanie do walki o równość. W 1911 roku święto zaczęto obchodzić w Danii, Niemczech, Szwajcarii i Austrii.
  • 8 marca stał się oficjalnym świętem w ZSRR. Ale nazwano to najpierw „dniem przeglądu sił bojowych robotników i chłopów w całym kraju”.

8 marca ciekawe fakty

Zmiana zimowego czasu na letni. Kiedy to sie odbędzie?

Popularne wiadomości teraz

Jakie są najpotężniejsze znaki zodiaku: są tylko cztery

Nie najlepsza pogoda dla grzybiarzy! Śnieg już niedługo

Anna Lewandowska w wersji blond. Po wielu latach wróciła się do jasnego koloru

Rodzina karłów dowiodła, że ​​wzrost nie jest przeszkodą w szczęściu i stali się gwiazdami Internetu

  • 8 marca stał wolnym dniem w 1965 roku, a w 1977 roku już nazywano międzynarodowym świętem. 

Wcześniej pisaliśmy o tym, jak szykują się kolejne zmiany w programie Dzień dobry TVN. Wraz z nadejściem wiosny szykują się wielkie zmiany w znanym i ulubionym przez większość polaków, programie. Czego oczekiwać? Wiosna przyjemna pora, kiedy wprowadzamy w nasze życie coś nowego. Tak, stacja telewizyjna TVN postanowiła prowadzić kolejne zmiany w ulubioną i znaną przez większość polaków sniadaniówkę Dzień dobry TVN. Już w marcu zobaczymy nowych prowadzących! Kto to będzie? Kontynuację czytaj w naszym artykule.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na koleżanka.com