Wyjechać z miasta na wieś, zdjąć garnitur i założyć samodziałowe ubrania, spożywać wyłącznie naturalne produkty z własnego ogrodu – akurat w ten sposób wielu z nas postrzega pojęcie „ekologiczny styl życia”, prawda? W rzeczywistości bez względu na to, gdzie mieszkasz, zawsze możesz zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko. Wystarczy zacząć od prostych kroków, które nie wymagają natychmiastowej rezygnacji z dóbr cywilizacji i są dostępne dla wszystkich: od segregacji odpadów po udziału w eko-wyzwaniach.

Sposób 1. Wspieranie inicjatyw proekologicznych

Nawet czas spędzony na skrolowaniu sieci społecznościowych i kręceniu zabawnych filmików na Instagram lub TikTok można wykorzystać z korzyścią dla środowiska! Na przykład, wesprzeć ekoprojekt i społeczność świadomych ludzi MyImpactPower, która podejmuje ekologiczne wyzwania. MyImpactPower sprawia, że ​​dobre uczynki zyskują popularność i motywują nie tylko słowami, ale także nagrodami.

Sposób 2. Świadomość

Od czego zacząć? Internet zawsze przyjdzie na ratunek! W sieci zawsze można znaleźć przydatne i, co najważniejsze, praktyczne porady, jak wejść na ścieżkę świadomej konsumpcji. Najważniejsze jest, aby mieć pewność co do wiarygodności źródła: na przykład wielu ludzi uwierzyło w fake-science artykuły i postanowili zrezygnować z plastikowych torb na rzecz papierowych. I wszystko byłoby w porządku, ale przy produkcji torby papierowej emituje się o 70% więcej CO2 w porównaniu z plastikową. Ponadto papier do torebek jest wytwarzany ze ściętych drzew i jest prawie niemożliwy do recyklingu, jeśli się zabrudzi lub zostanie namoczony. Aby uzasadnić koszt jej wytworzenia, papierową torbę należy zużyć co najmniej 12 razy. Więc lepiej jest używać biodegradowalnych torebek.

Popularne wiadomości teraz

Perfekcyjna przesadziła z retuszem. Ręka Małgosi wygląda bardzo nienaturalnie

Anna Lewandowska w sukience ze znanej sieciówki. Wyglądała obłędnie

Pies nie puszcza swojego zbawiciela, dopóki go nie zabierze

Wszystkie znaki zodiaku mają aniołów stróżów. Do czego są zdolni i jak prosić o pomoc

Sposób 3. Segregacja odpadów

W każdym domu powinno być kilka pojemników: na papier (czysty i suchy), plastik, szkło i odpady komunalne. Ale ze względu na to, że proces nie jest dobrze przemyślany przez państwo, prawie wszystkie odpady trafiają na wysypisko, a ludzie nie widzą sensu w segregacji. Natomiast obecnie prawie w każdym mieście można znaleźć kontenery na odpady, które można oddać do recyklingu lub w najgorszym przypadku punkty zbiórki surowców wtórnych. Minuta wyszukiwania w Google, a dowiesz się, gdzie oddać posortowane śmieci w swoim mieście. Podobnie będzie mniej śmieci na składowiskach odpadów z gospodarstw domowych i nie będą tworzyć nowych tworzyw sztucznych ani ścinać drzew, aby wytwarzać nowe towary.

Sposób 4. Zmniejszenie codziennego zużycia plastiku

Naklejanie metki z ceną bezpośrednio na kiść bananów, a nie na torbę foliową, nie zepsuje ich smaku. Zamiast codziennie kupować torby na zakupy, korzystaj z ekotorb, zrezygnuj z plastikowych słomek, oraz korzystaj z kubku termicznego, zamiast za każdym razem kupować napoje w jednorazowych kubkach. Tak więc, nie rezygnując z komfortu, możesz nie tylko zredukować swój niszczycielski ślad dla natury, ale także zaoszczędzić!

Sposób 5. Świadome zakupy

Świadome zakupy zaczynają się od zrozumienia, że dobra ​​jakość jest ważniejsza niż ilość. Tani sweter poliestrowy, który straci swój wygląd po drugim praniu, będzie zanieczyszczał środowisko przez setki lat, a stara lodówka zużywa trzy razy więcej prądu niż jej współczesny odpowiednik. Przemyślana szafa kapsułowa z dobrej jakości odzieży może zastąpić dziesiątki rzeczy na jeden sezon, co oznacza, że ​​uchroni Cię przed niepotrzebnymi wydatkami, a planetę przed zbędnymi śmieciami i nierozsądnym marnowaniem zasobów na tworzenie dóbr konsumpcyjnych.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Tego nikt się nie spodziewał. Martyna Wojciechowska i Przemek Kossakowski nie są już razem

  2. Edyta Pazura pokazała najstarszą córkę swojego męża. Dziewczyna ma już 33 lata

  3. Gabriel Seweryn wróci do "Królowych Życia"?Zaskakujące

  4. Astrologowie wyznaczyli znak zodiaku, który jest najbardziej nieprzyjazny. Trzymaj się od niego z daleka

  5. Luksusowe życie Grzegorza Krychowiaka. Piłkarz ma dom jak marzenie