Aby już w pierwszych miesiącach wiosny cieszyć się pięknym, jaskrawym ogrodem, warto posadzić w nim kilka niezwykle atrakcyjnych krzewów, które jako pierwsze budzą się z uśpienia.

Kwitnące krzewy zawsze wyglądają pięknie i imponująco. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się jednak wiosną, kiedy krajobraz jeszcze nie rozpieszcza oczu szmaragdowozielonymi trawnikami i jaskrawymi kolorami kwitnących ogrodów. Wiosenny sezon odkrywają krzewy, które zaczynają kwitnąć, zanim zrobią to ich liście.

Oczar wirginijski

Jaskrawożółte kwiaty oczaru wirginijskiego zaczynają kwitnąć jeszcze w marcu. Charakterystyczną cechą kwiatów tej rośliny jest ich reakcja na zmiany temperatury powietrza. Przy ciepłej i słonecznej pogodzie płatki są prostowane, ale gdy tylko temperatura spada poniżej zera, zaczynają się zwijać i zginać w różnych kierunkach.

Oczar wirginijski może jednak pochwalić się nie tylko niezwykłymi kwiatami, ale także intensywnym kwiatowym aromatem. Ten krzew lubi wilgotną glebę, ale potrzebuje również dobrej cyrkulacji powietrza. Ponadto oczar absolutnie nie toleruje niedoboru wilgoci w glebie, dlatego w suche lato może wymagać dodatkowego podlewania.

Jaśmin nagokwiatowy

Opadające gałązki nagokwiatowego jaśminu doskonałe nadają się do ozdabiania ogrodzenia lub ściany domu. Latem krzew służy jako tło dla innych roślin, a zimą i wczesną wiosną zamienia się w jaskrawą plamę, która przyciąga wzrok ogrodników.

Popularne wiadomości teraz

Ciężarna Agnieszka Włodarczyk pokazała wyprawki dla maluszka: aktorka przygotowuje się do porodu

Jadzia z "Sanatorium miłości" przerywa milczenie

Ile naprawdę lat mają polskie gwiazdy? Niektóre z nich wyglądają na o wiele starsze

Testy wytrzymałościowe. Kobiece znaki zodiaku, które niezłomnie znoszą wszystkie ciosy losu

Uprawa jaśminu wcale nie jest trudna, ale on może wymagać dodatkowego schronienia w okresie zimowym. Dlatego jeśli mieszkacie w miejscowości o mroźnych zimach, zalecamy zrezygnować z uprawy tej rośliny na rzecz mniej kapryśnego krzewu, np. forsycji.

Wierzba iwa

Kudłate kotki wierzby są obowiązkowym atrybutem Wielkanocy i Niedzieli Palmowej. I choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wierzba jest zauważalnie gorsza od innych roślin kwitnących, w rzeczywistości może stać się prawdziwą ozdobą waszego wiosennego ogrodu. Ten krzew będzie wyglądać szczególnie dobrze w ogrodzie w stylu wiejskim.

Należy jednak pamiętać o tym, że w przeciwieństwie do wielu krzewów, które są łatwo rozmnażane przez sadzonki, wierzba iwa jest najczęściej rozmnażana przez pędy korzeniowe. Uprawa wierzby jest dość prosta, najważniejsze jest nie zapominać o cieciu formującym. Ten zabieg przeprowadza się w maju: należy przyciąć pędy do wysokości 20 cm i pozostawić na każdym po 3-4 pąki. Z jednej strony pobudzi to wzrost pędów bocznych, z drugiej – ograniczy wysokość wierzby.

Kalina bodnanteńska 'Dawn'

W pierwszych latach gałęzie tego krzewu rosną pionowo, jednak im starsza jest roślina, tym bardziej jej pędy zaczynają wyginać się do ziemi. Podobnie jak inne wczesne rośliny kwitnące, kwiaty kaliny bodnanteńska 'Dawn' zaczynają kwitnąć przed wypuszczeniem liśćmi. Dzieje się to w marcu lub kwietniu, jednak zdarzają się przypadki, gdy podczas ciepłej jesieni lub zimy krzew ponownie kwitnie w listopadzie, lub lutym.

W przeciwieństwie do bardziej znanych odmian kaliny, ta odmiana zawiązuje owoce bardzo rzadko. Ale jeśli na krzaku pojawią się jaskrawoczerwone lub ciemnoniebieskie (w zależności od odmiany) jagody 8-10 mm, będą ozdabiać roślinę przez całą zimę.

Dereń jadalny

Kwitnący dereń zwiastuje zakończenie zimy. Małe kwiaty tej rośliny najczęściej zaczynają kwitnąć w kwietniu, kiedy średnia temperatura dzienna wzrasta do 8-13 stopni.

Niektórzy ogrodnicy uprawiają dereń ze względu na jagody, ale nie wszyscy otrzymują bogate zbiory. Faktem jest, że przy uprawie wczesnych odmian roślin kwitnących istnieje duże prawdopodobieństwo, że powracające mrozy zniszczą kwiaty i pozostawią was bez jagód. Aby temu zapobiec, wybierajcie te odmiany derenia, których kwitnienie przypada na drugą dekadę kwietnia. W takim przypadku owoce można uzyskać późną jesienią lub wczesnym latem.

Jeśli natomiast zależy wam głównie na atrakcyjności drzewa i jego wczesnym kwitnieniu, odmiana derenia nie ma dużego znaczenia, najważniejsze jest to, że on powinien być odpowiedni dla waszej miejscowości i klimatu.

Leszczyna pospolita 'Contorta'

Jeśli od dawna marzyliście o posadzeniu w swoim ogrodzie jakiejś wdzięcznej i niezwykłej rośliny, ale niezbyt kapryśnej, zwróćcie uwagę na leszczynę pospolitą 'Contorta'. Ta dobrze nam znana odmiana leszczyny wyróżnia się silnie zakrzywionym pniem i gałęziami.

Ten wysoki krzew, podobnie jak wszyscy jego krewniacy, kwitnie wczesną wiosną żółtobrązowymi „kolczykami”. Leszczyna pospolita toleruje półcień, a nawet cień, lecz nie lubi gleb silnie kwaśnych. Leszczyna jest rozmnażana przez szczepienie lub odrosty korzeni, ponadto ten krzew rzadko owocuje.

Mahonia pospolita

Mahonia należy do grupy rzadkich odmian roślin, które zachowują swoja atrakcyjność przez cały rok. W kwietniu na krzakach pojawiają się kwiaty zebrane w wiechowate kwiatostany. Kiedy płatki opadają, na roślinie zaczynają zawiązywać się owoce – ciemnoniebieskie podłużne jagody. Jesienią błyszczące liście mahonii przybierają czerwonawy odcień, pozostając prawie do początku następnego sezonu.

Tę roślinę wyróżnia wysoka mrozoodporność, ponadto ona jest mało wymagająca, jeżeli chodzi o glebę i cień. Jeśli jednak chcecie wyhodować zwarty krzew o rozłożystym pokroju w swoim ogródku, warto wybrać dla Mahonii dobrze oświetlone miejsce.

Forsycja

Forsycja to jeden z najbardziej znanych wiosennych krzewów uprawianych w naszych szerokościach geograficznych. Duże kwiaty forsycji dosłownie wypełniają gałęzie rośliny, co sprawia, że ​​wygląda jak duża, jasnożółta kula.

Pod koniec okresu kwitnienia roślina ta traci swój urok i cieszy oko dopiero do połowy sierpnia, kiedy jej zielone liście zmieniają kolor na fioletowo-fioletowy. Bujne krzewy forsycji latem stanowią doskonałe tło dla innych roślin.

Forsycja wcale nie jest kapryśna, ale nie znosi nadmiaru wilgoci, dlatego po każdym podlewaniu należy rozluźniać glebę.

Zimokwiat wczesny

W Chinach, skąd akurat i pochodzi ta roślina, zimokwiat wczesny kwitnie od grudnia i do maja. Jednak w naszych szerokościach geograficznych ten krzew zaczyna kwitnąć dopiero w marcu i kwitnie niecałe 2 miesiące. Wybór miejsca dla zimokwiata wczesnego ma szczególne znaczenie, ponieważ kwiaty tej rośliny mają dość intensywny zapach.

Zimokwiat wczesny lubi półcień, dlatego idealnie nadaje się do sadzenia pod drzewami. Może wytrzymać krótkotrwałe skoki mrozu do –20 ° C, ale w surowe, bezśnieżne zimy potrzebuje dobrego schronienia.

Wrzosiec krwisty

Wrzosiec krwisty to niski (do 30 cm) szybko rosnący krzew, który może być nawet używany jako roślina okrywowa. W łagodnym klimacie europejskim on zaczyna kwitnąć późną jesienią lub wczesną zimą, ale w bardziej surowych umowach – dopiero w kwietniu lub, jeśli zima była ciepła, na koniec marca.

Wrzosiec krwisty jest ceniona nie tylko za wczesne kwitnienie, ale także za niezwykłe igiełkowate liście, które pojawiają się nie od razu, ale stopniowo, dzięki czemu krzew pozostaje zielony przez prawie cały sezon ogrodowy.

Należy pamiętać o tym, że początek kwitnienia roślin w dużym stopniu zależy od pogody. Po ciepłej zimie pierwsze kwiaty mogą zacząć kwitnąć już na początku marca. Jeśli natura nie jest tak pomocna, termin ten może zostać przesunięty o 4-6 tygodni.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Fabienne Wiśniewska odziedziczyła urodę po mamie. Dziś jest śliczną dziewczyną

  2. Celebrytki przed zrobieniem kariery. Jak dawniej wyglądały najpopularniejsze Polki?

  3. Pierwszy wywiad Ewy Krawczyk od odejścia Krzysztofa. Wdowa jest zdruzgotana

     

  4. Baby z „Dirty Dancing” przeszła w życiu serię zabiegów upiększających. Jak wygląda dziś?

  5. Kobiety o tych imionach działają na mężczyzn jak magnes. To mistrzynie uwodzenia