Jałowiec może zarówno przynieść korzyści, jak i zaszkodzić. Jako roślina iglasta jałowiec woli mieszkać w lesie, ale z powodzeniem zakorzenił się także za płotami kreatywnych właścicieli, którzy postanowili urozmaicić swój ogród. Nie spieszcie się jednak sadzić tę roślinę na swojej działce, lecz zastanówcie się nad tym, czy rzeczywiście to jest dobry pomysł.

Chodzi o to, że jałowiec jest dość kapryśny, jeżeli chodzi o sąsiedztwo z innymi roślinami. Oto są główne punkty, które warto wziąć pod uwagę, zanim zdecydujecie się na zakup jałowca.

Jałowiec w projektowaniu krajobrazu

Bez wątpienia ten wiecznie zielony krzew zdobi każdy zakątek waszej działki: ogród skalny, skalniak, minimalistyczne obrzeże, ogród kwiatowy nad stawem i inne fantazje ogrodowe. Jałowiec ma zgrabny wygląd, jest niewybredny i chętnie będzie rósł w towarzystwie innych roślin i kwiatów.

Żywopłot z jałowców

Niektóre gatunki jałowca można posadzić po "obwodzie" działki jako ogrodzenie, które będzie chronić ogródek zarówno przed wiatrem, jak i przed wzrokiem ciekawskich. Również za pomocą takiego żywopłotu można podzielić działkę na strefy: ogród, ogród warzywny i ogród kwiatowy, wyposażyć strefę rekreacyjną. Szczególnie utalentowanym estetom udaje się nawet stworzyć cos na kształt krawężników z jałowców.

Ściółka z jałowca

Ściółka tego wiecznie zielonego krzewu wraz z igłami świerkowymi lub sosnowymi może służyć jako ściółka dla różnych roślin, np. kwiatów.

Popularne wiadomości teraz

32-letnia kobieta urodziła dwunaste dziecko. Jak teraz żyje ta hałaśliwa rodzina

Makijaż spłynął z twarzy: Anna Mucha pokazała się w złym świetle

Kobieta dowiedziała się, że jest w ciąży 9 dni przed narodzinami dziecka

Oko za oko, ząb za ząb: 3 znaki zodiaku, które nigdy nie przyznają się do winy, nie przepraszają i się nie zmieniaja

Warto wiedzieć!

Ściółkę jałowcową można również dodać do kompostownika, jednak należy pamiętać, że igły rozkładają się od 3 do 5 lat, a zatem na nawóz wysokiej jakości trzeba będzie trochę poczekać.

Lecznicze właściwości jałowca

Jałowiec pomaga w oczyszczaniu powietrza, ponieważ zawiera fitoncydy – substancje organiczne, które zabijają lub hamują wzrost i rozwój bakterii i mikroskopijnych grzybów.

Warto wiedzieć!

Jeden hektar jałowca wytwarza dziennie prawie 30 kg fitoncydów. Ponadto różne części jałowca są wykorzystywane do produkcji leków przeciwzapalnych, a także do leczenia nerwobólów, reumatyzmu, zapalenia wielostawowego, zapalenia oskrzeli i innych poważnych chorób. Na bazie jałowca robią także napary i wywary, które pomagają w leczeniu chorób skóry i alergii.

Jałowiec w walce z owadami

Niektóre szkodliwe owady nie znoszą zapachu jałowca. Są to na przykład komary i muszki. Przyczyna leży w olejkach eterycznych zawartych w wielu drzewach iglastych, które po prostu odstraszają szkodniki.

Nieestetyczny widok jałowca zimą

Niektóre gatunki jałowca, prawie jak rośliny liściaste, przez nastąpieniem sezonu zimowego zrzucają igły. Dlatego zimą jałowiec wygląda dość brzydko, a jego igły zmieniają kolor z przyjemnego zielonego na wyblakły brąz. Ale to jeszcze nie jest najgorsza cecha jałowca.

Właściwości toksyczne jałowca

Większość gatunków jałowca zawiera toksyczne substancje, które negatywnie wpływają na ośrodkowy układ nerwowy, przewód pokarmowy, nerki i nie tylko. Z tego powodu nie zaleca sie sadzenie jałowców tam, gdzie są dzieci lub zwierzęta domowe, ponieważ oni mogą przypadkowo posmakować nieznanej rośliny. Co więcej, jagody jednego z gatunków tego wiecznie zielonego krzewu – jałowca kozackiego – nawet zawierają truciznę.

Warto wiedzieć!

Większość gatunków jałowca sadzi się na działce wyłącznie w celach dekoracyjnych.

Jałowiec jako nosiciel groźnych chorób

Mowa o rdzy, na którą cierpią wszystkie gruszki rosnące w pobliżu jałowców. Chodzi o to, ze to na nich zimuje Nagoć sawinowa, czyli gatunek grzybów, który wywołuje rdzę gruszy. Ponadto ta choroba stopniowo przechodzi w stan przewlekły, rozprzestrzeniając się wzdłuż igieł, szyszek i pędów oraz tworząc grzybnię. Następnie na jałowcu pojawiają się obrzęki, guzki i rany. Wiosną na jałowcu pojawiają się pomarańczowe organy. To w nich dojrzewają zarodniki, łatwo przemieszczające się na duże odległości i infekujące liście i owoce gruszki.

Warto wiedzieć!

Zarodniki nagoci sawinowej mogą bez problemu pokonać odległość 40-50 km.

Wiele innych roślin, od jabłoni po róże, również mogą zostać zarażonymi tym grzybem.

Rośliny i drzewa zarażone rdzą tracą wilgoć, ponadto to negatywnie wpływa na fotosyntezę oraz ich rozwój.

Jałowiec, podobnie jak wiele innych roślin, ma wiele właściwości, o których warto wiedzieć, zanim posadzicie go u siebie w ogródku. Lecz wybór należy do was!

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Fabienne Wiśniewska odziedziczyła urodę po mamie. Dziś jest śliczną dziewczyną

  2. Celebrytki przed zrobieniem kariery. Jak dawniej wyglądały najpopularniejsze Polki?

  3. Pierwszy wywiad Ewy Krawczyk od odejścia Krzysztofa. Wdowa jest zdruzgotana

     

  4. Baby z „Dirty Dancing” przeszła w życiu serię zabiegów upiększających. Jak wygląda dziś?

  5. Kobiety o tych imionach działają na mężczyzn jak magnes. To mistrzynie uwodzenia