Róże mają dwa główne problemy: szkodniki owadzie i choroby grzybowe. Natomiast aby zapobiec tym problemom, wystarczy zapewnić różom odpowiednią pielęgnację.

Zapobieganie i zwalczanie chorób

Choroby grzybowe mogą wystąpić o każdej porze roku, zwłaszcza podczas pogody deszczowej. Róże są często atakowane przez mączniaka prawdziwego oraz czarna plamistość, które bardzo osłabiają roślinę. Na przykład w przypadku czarnej plamistości pod koniec lata liście róże mogą całkowicie opaść. W rezultacie krzewu będzie brakować ważnych substancji odżywczych, on będzie osłabiony i może nie przetrwać zimy.

Istnieją trzy główne sposoby na zwiększenie odporności róż na choroby grzybowe.

 1. Wybór odmian. Są odmiany róż, do których dosłownie „przyczepia się każda choroba”: w pobliżu rosną zdrowe krzewy, a ten usycha. Takich odmian lepiej w ogóle unikać lub sadzić oddzielnie od innych róż. Zanim kupicie nową odmianę róży, zapytajcie miłośników róż lub sprzedawców w specjalistycznych sklepach, których odmian najlepiej unikać. Pamiętajcie: z różami, które są dobrze znane w waszej miejscowości, na pewno będzie mniej problemów, niż z importowanymi pięknościami.

 2. Odpowiednia pielęgnacja: wystarczająca odległość między krzewami, regularne pielenie i spulchnianie ziemi, umiarkowane nawożenie. Korzenia róż potrzebują powietrza, wiec brak cyrkulacji powietrza przyczynia się do rozwoju chorób grzybowych. Warto także dbać o stan liści, i jeśli na nich pojawiają się plamy, należy je natychmiast odciąć, a przed schronieniem róż na zimę odciąć wszystkie liście z krzaków i spalić.

  Popularne wiadomości teraz

  W wieku 7 lat zostali uznani za najpiękniejsze bliźniaki na świecie. Jak wyglądają po trzech latach

  Kobieta dowiedziała się, że jest w ciąży 9 dni przed narodzinami dziecka

  Ciężarna Agnieszka Włodarczyk pokazała wyprawki dla maluszka: aktorka przygotowuje się do porodu

  Jadzia z "Sanatorium miłości" przerywa milczenie

 3. Regularne opryskiwanie, bez czekania na pierwsze oznaki choroby. Po raz pierwszy krzewy należy opryskać wiosną, gdy tylko pojawią się pąki. Następnie trzeba spryskiwać ich co dwa tygodnie do końca lata, od czasu do czasu zmieniając opryski. Konieczne jest opryskiwanie liści na wszystkich częściach krzewu, w tym łodygach, ale w ten sposób, aby roztwór nie dostał się na kwiaty.

Zwalczanie szkodników

Najbardziej skutecznym środkiem do zwalczania szkodników są insektycydy. Weźcie pod uwagę, że środki owadobójcze należy stosować nie tylko wtedy, gdy na roślinach pojawiły się na owady, ale regularnie, biorąc pod uwagę ich cykl rozwojowy. Krzewy należy spryskiwać przy suchej, bezwietrznej pogodzie, wieczorem lub wczesnym rankiem, aby kropelki nie zamieniły się w soczewki i nie spowodowały poparzeń. Tych środków nie można mieszać ze sobą, po prostu w niektóre weekendy należy spryskiwać je środkami grzybobójczymi, a w inne – środkami owadobójczymi.

Nawożenie

Kupiliście słabą sadzonkę, krzew źle przezimował, zaatakowali go gąsienice, choroby, przedwcześnie przesadziliście go, brakuje mu wilgoci lub na odwrót jest jej nadmiar? W każdej z tych sytuacji roślina wymaga dodatkowego nawożenia i stymulacji wzrostu. Przed sadzeniem trzeba zanurzyć korzenie róży w mieszance stymulującej, koniecznie podlać krzew podczas sadzenia, nawozić go co 2-3 tygodnie, jak również naprzemiennie podlewać i opryskiwać.

Są ogrodniki, którzy boją się jakichkolwiek chemikaliów w ogrodzie. Natomiast w przypadku róż należy pamiętać o tym, że ludzie nie jedzą tych roślin, a różaniec planuje się zwykle na wiele lat. Dlatego jeśli nie posadzicie sałaty lub kopru bezpośrednio pod różami, stosowanie środków chemicznych do ochrony krzewów róż nie będzie stanowić zagrożenia dla waszego zdrowia.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

 1. Fabienne Wiśniewska odziedziczyła urodę po mamie. Dziś jest śliczną dziewczyną

 2. Celebrytki przed zrobieniem kariery. Jak dawniej wyglądały najpopularniejsze Polki?

 3. Pierwszy wywiad Ewy Krawczyk od odejścia Krzysztofa. Wdowa jest zdruzgotana

   

 4. Baby z „Dirty Dancing” przeszła w życiu serię zabiegów upiększających. Jak wygląda dziś?

 5. Kobiety o tych imionach działają na mężczyzn jak magnes. To mistrzynie uwodzenia