Oto są kilka zasad, które pomogą wam wybrać dobre sadzonki:

Nagietki, petunie, ageratum – na targowiskach kwiatowych można znaleźć sadzonki na każdy gust… Tak duży wybór może was zmylić, ale warto jednak zachować zdrowy rozsadek!

 • Najlepiej kupować sadzonki kwiatów z zamkniętym systemem korzeniowym (czyli takie, które wyrosły i są sprzedawane w doniczkach lub kontenerach) – są najbardziej żywotne.

 • Starajcie się nie kupować zwiędłych sadzonek. Oczywiście może się zdarzyć, że sprzedawca po prostu zapomniał je podlać i po podlaniu większość z nich ożyje. Ale niektóre gatunki nie tolerują odwodnienia, a jeśli przeżyją, to na pewno zachorują, będą słabo się rozwijać i słabo kwitnąc. Ponadto więdnięcie może być związane z chorobami, najczęściej zgnilizną korzeni. Takie rośliny prawie na pewno umrą.

 • Oprócz chorób sadzonki kwiatów są często atakowane przez szkodniki. Oczywiście takie rośliny będą rosły gorzej na otwartym terenie, a jeśli zostaną posadzone na balkonie, loggii lub pozostawione na jakiś czas w mieszkaniu, szkodniki szybko atakują także rośliny doniczkowe.

  Popularne wiadomości teraz

  Cud życia: Małgorzata Rozenek -Majdan pokazała zabawne zdjęcia małego Henia. Fani: "Przeuroczy"

  Ciężarna Agnieszka Włodarczyk pokazała wyprawki dla maluszka: aktorka przygotowuje się do porodu

  Jadzia z "Sanatorium miłości" przerywa milczenie

  Ile naprawdę lat mają polskie gwiazdy? Niektóre z nich wyglądają na o wiele starsze

 • Matowy, białawy kolor liści lub pajęczyna na nim wskazuje na to, że roślina została zaatakowana przez przędziorka.

 • Delikatnie dotknijcie dłonią liści: jeśli zobaczycie na nich bardzo małe białe „motyle” (o długości zaledwie około milimetra) – oznacza to, ze roślina została zaatakowana przez mączlika szklarniowego.

 • Natomiast jeśli zobaczycie na młodych liściach sadzonki małych, półprzezroczystych owadów koloru zielonego, czerwonawego lub czarnego – to są mszyce. Jednak nie zawsze udaje się je rozpoznać. W niektórych kwiatach, takich jak astry lub balsamy, mszyce żyją w miejscu wzrostu pędu, wiec ich obecność można zidentyfikować na podstawie stanu liści roślin: są one pomarszczone lub skręcone.

 • Jeśli zauważycie na sadzonkach szkodniki, lepiej zrezygnować z zakupu tej rośliny. Natomiast jeśli was bardzo kusi posiadanie tego gatunku, można spróbować „wyleczyć” roślinę za pomocą kwarantanny – należy umieszczać ja jak najdalej od zdrowych sadzonek, roślin doniczkowych i ogrodowych oraz dwa lub trzy razy (w odstępie 5-7 dni) leczyć środkami owadobójczymi.

  Jak wybrać sadzonki kwiatów
  Jak wybrać sadzonki kwiatów

Jakie sadzonki wybrać

 • Nie kupujcie dużych roślin, ponieważ oni gorzej tolerują przesadzanie. Wybierajcie sadzonki, które dopiero zaczynają kwitnąć, z dużą ilością pąków i jednym lub większą liczbą kwiatów.

 • Wybierajcie mocne rośliny o mocnych łodygach i wielu bocznych pędach (oczywiście, jeśli takie rozgałęzienie jest charakterystyczne dla tego gatunku). Cienkie łodygi, które słabo kwitną, często pękają podczas sadzenia.

 • Zakupione sadzonki należy jak najszybciej posadzić, ale jeśli nie można tego zrobić, należy umieścić je w dobrze oświetlonym miejscu (ale nie pod palącym słońcem). Podlewajcie rośliny umiarkowanie, aby gleba była wilgotna, ale niezbyt wilgotna, ponieważ nadmiar wilgoci może spowodować gnicie roślin.

 • Nie spieszcie się z zakupem sadzonek. Dla każdego gatunku istnieją optymalne warunki sadzenia. Nie próbujcie sadzić nagietków, celozji, cynii, dalii, balsamów, pokrzywy i innych ciepłolubnych gatunków w kwietniku na przełomie kwietnia i maja. Bez względu na to, jak ciepła jest pogoda, zimno, które prawdopodobnie nastąpi na początku czerwca, może zniszczyć rośliny i zniweczyć wszystkie wasze wysiłki.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

 1. Fabienne Wiśniewska odziedziczyła urodę po mamie. Dziś jest śliczną dziewczyną

 2. Celebrytki przed zrobieniem kariery. Jak dawniej wyglądały najpopularniejsze Polki?

 3. Pierwszy wywiad Ewy Krawczyk od odejścia Krzysztofa. Wdowa jest zdruzgotana

   

 4. Baby z „Dirty Dancing” przeszła w życiu serię zabiegów upiększających. Jak wygląda dziś?

 5. Kobiety o tych imionach działają na mężczyzn jak magnes. To mistrzynie uwodzenia