W kwietniu w większości regionów naszego kraju rozpoczyna się długo oczekiwany sezon ogrodniczy. W tym miesiącu w ogrodzie sadzi się paprykę, pomidory, bakłażany, seler i por. Jeśli jeszcze nie posadziłeś nasion, możesz wybrać sadzonki odmian wcześnie dojrzewających. Ponadto w kwietniu trzeba przygotować do sezonu klomby, podciąć krzewy oraz posadzić drzewa.

Planując prace w ogrodzie, należy kierować się nie tylko pogodą, ale także fazami księżyca. W niektóre dni cyklu księżycowego rośliny dobrze zakorzeniają się w ziemi i szybko rosną, podczas gdy w inne dni warzywa i kwiaty są słabe i wrażliwe. Podczas pełni i nowiu nie zaleca się prowadzić żadnych prac ogrodniczych.

Fazy ​​księżyca w kwietniu 2021 roku

Ubywający księżyc - od 1 do 11 kwietnia oraz od 28 do 30 kwietnia 2021 roku;

Księżyc w nowiu - 12 kwietnia 2021 roku;

Przybywający księżyc - od 13 do 26 kwietnia 2021 roku

Popularne wiadomości teraz

Przepiękna willa Małgorzaty Sochy. Tak właśnie wygląda dom idealny

Barbara Kurdej-Szatan wspomina swoją ciążę. Zdjęcie wywołało sporo kontrowersji

Anna Lewandowska pokazała, jak bawi się ze swoimi córkami: "Weszły mi na głowę"

Identyczne siostry trojaczki wyrosły na identyczne piękności

Pełnia księżyca - 27 kwietnia 2021 roku.

Kalendarz siewu na kwiecień 2021 roku:

1 kwietnia – wysiew rzodkiewki, czerwonej kapusty, czosnku wiosennego, grochu, fasoli, dyni. Sadzenie wczesnych ziemniaków. Sadzenie sadzonek moreli, wiśni, śliwek, jabłek, gruszek.

2 kwietnia – opryskiwanie drzew i krzewów przed chorobami i szkodnikami. Sadzenie kwiatów bulwiastych i kręconych. Wysiew grochu i dyni.

3 kwietnia – dobry dzień na sadzenie ziemniaków, czosnku i cebuli. Wysiew sadzonek papryki i kapusty. Nie zaleca się obfitego podlewania.

4 kwietnia – wysiew cukinii, dyni, groszku, marchewki, pietruszki, rzodkiewki. Dobry czas na sanitarne cięcie drzew i krzewów, oraz sadzenie wieloletnich kwiatów.

5 kwietnia – dobry dzień na nawożenie sadzonek oraz opryskiwanie roślin. Sadzenie sadzonek kapusty i papryki, sadzenie ziemniaków i roślin okopowych.

6 kwietnia – wysiew rzodkiewki, pasternaku, korzenia pietruszki i selera. Pielenie i spulchnienie gleby.

7 kwietnia – hilling i przerzedzenie sadzonek, pielenie i spulchnienie gleby. Nie zaleca się przesadzać lub nawozić roślin. Można przycinać gałęzie i zwalczać szkodniki.

8 kwietnia – dobry dzień dla sadzenia wczesnych ziemniaków, rzodkiewki, buraków, marchwi, grochu, fasoli, orzeszków ziemnych. Nawożenie gleby, wysiew pomidorów i papryki na sadzonki. Sadzenie poziomki, truskawek i winogrona.

Księżycowy kalendarz siewu na kwiecień
Księżycowy kalendarz siewu na kwiecień

9 kwietnia – te same prace, co dzień wcześniej.

10 kwietnia – pielenie i spulchnienie gleby, walka ze szkodnikami i chorobami. Dzień uważany jest za jałowy. Nie zaleca się sadzenia lub wysiewu roślin.

11 kwietnia – nów. W dni nowiu pracy ogrodnicze są zabronione.

12 kwietnia – nów. W dni nowiu pracy ogrodnicze są zabronione.

13 kwietnia – nów. W dni nowiu pracy ogrodnicze są zabronione.

14 kwietnia – dobry dzień na sadzenie i przesadzanie wszelkich warzyw i wszystkich rodzajów kapusty. Zalecane jest nawożenie mineralne i obfite podlewanie roślin. Można sadzić ozdobne i wieloletnie kwiaty.

15 kwietnia – wysiew pietruszki, cukinii, kalafiora. Sadzenie grochu, fasoli, fasoli, melonów, winogron.

Kalendarz księżycowy ogrodnika na kwiecień / fot. Ua.depositphotos.com

16 kwietnia – te same prace, co dzień wcześniej.

17 kwietnia – sadzenie kręconych warzyw i kwiatów. Nie zaleca się podlewania roślin.

18 kwietnia – sadzenie sadzonek ogórków i wczesnych pomidorów. Wysiew nasion ogórków i cukinii, dyni, fasoli. Nie zaleca się stosowania nawozów chemicznych.

19 kwietnia – wysiew i sadzenie sadzonek kapusty, kopru, fasoli, wczesnych ziemniaków. Sadzenie malin, winogron, sadzonek moreli i orzechów.

20 kwietnia – wysiew wczesnej papryki, sałaty, sadzonek selera, kukurydzy. Sadzenie jabłoni, krzewów jagodowych. Podlewanie i nawożenie nawozami mineralnymi.

21 kwietnia – te same prace, co dzień wcześniej.

22 kwietnia – wysiew słonecznika, bazylii, majeranku, rozmarynu. Można sadzić agrest, borówki i maliny.

23 kwietnia – wysiew koperku, pietruszki, ostrej papryki. Pielenie i spulchnienie gleby, nawożenie mineralne. Dobry dzień na sadzenie rocznych kwiatów.

24 kwietnia – sadzenie truskawek, winogron, sadzenie sadzonek w glebie. Sadzenie i przesadzanie krzewów jagodowych.

25 kwietnia – sadzenie wszelkich rodzajów kapusty, wczesnego groszku, buraków, sadzenie ziemniaków. W szklarni można sadzić dynie, kabaczki i ogórki.

26 kwietnia – dobry dzień na sadzenie róż, jeżyn, winogron. Nie zaleca się opryskiwania roślin przed szkodnikami i chorobami.

27 kwietnia – pełnia księżyca. Pracy ogrodnicze są zabronione.

28 kwietnia – pełnia księżyca. Pracy ogrodnicze są zabronione.

29 kwietnia – wysiew marchwi, cebuli, rzodkiewki i pietruszki. Sadzenie sadzonek ogórków, pomidorów, papryki i bakłażana w szklarni. Nawożenie mineralne i organiczne. Można sadzić jabłonie, śliwki, wiśnie.

30 kwietnia – dobry dzień na sadzenie kręconych kwiatów, rzodkiewki, czosnku i poru. Pielenie i spulchnienie gleby. Nie zaleca się podlewania i przycinania roślin. Można sadzić truskawki i winogrona.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Kurdej-Szatan przeżywa trudny czas:„Zostałam sama z dwójką dzieci. To dla mnie nowość”
  2. Paulina Młynarska pokazała swoje ciało po mastektomii. Dziennikarka opublikowała odważne foto w sieci

  3. Modlitwa w sprawach beznadziejnych. Te słowa warto znać

  4. Znak zodiaku – Baran. Jakie naprawdę są osoby urodzone między 21.03 a 21.04?

  5. Co się dzieje z Waldusiem ze „Świata według Kiepskich”? Fani są wstrząśnięci jego stanem