Ten przepis z pewnością przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy nie jedzą mięsa. Danie jednak jest tak smaczne, że nawet osoby uwielbiające tradycyjne kotlety schabowe sięgną po nie z przyjemnością.

Dorota Segda obchodzi urodziny. Aktorka kończy 55 lat

Do tego dania można wykorzystać kalafior, który został nam z obiadu. Nic nie powinno się zmarnować.

Składniki:

Popularne wiadomości teraz

"Nie mogę jeść tylko 2 razy dziennie tylko dlatego, że ty tak chcesz": krzyknęła moja synowa, gdy usłyszała naszą podstawową rodzinną zasadę

"Kiedyś skończyły mi się pieniądze i byłam w innym mieście. Nie miałam ani grosza w portfelu, więc zadzwoniłam do męża, ale on mnie zaskoczył"

"Mieliśmy wesele. Daliśmy tej parze mieszkanie, które oszczędzaliśmy dla naszej córki. Urządziliśmy je": co jeszcze możemy zrobić

"Pobraliśmy się, gdy byłam już w siódmym miesiącu ciąży. Świętowaliśmy skromnie, tylko z najbliższymi. Po ślubie nie mieliśmy dokąd pójść"

  • 1 kalafior,
  • pół pęczka natki pietruszki,
  • 1 czerstwa kajzerka lub pół szklanki bułki tartej,
  • 1 duży lub 2 małe ząbki czosnku,
  • 1 cebula,
  • 2 jajka,
  • olej do smażenia,
  • przyprawy: 1 łyżeczka majeranku, 1 łyżeczka tymianku, 1 łyżeczka curry, 1 łyżeczka pieprzu ziołowego, pół łyżeczki mielonej gorczycy, pół łyżeczki gałki muszkatołowej, pół łyżeczki papryki chili, sól do smaku

Wykonanie:

  1. Kalafiora gotujemy w osolonej wodzie, odcedzamy i odstawiamy do wystygnięcia.
  2. Cebulę obieramy, kroimy w małą kostkę i podsmażamy.
  3. Natkę pietruszki myjemy, osuszamy i siekamy drobno.
  4. Czosnek przeciskamy przez praskę.
  5. Chłodnego kalafiora wkładamy do dużej miski i rozgniatamy widelcem.
  6. Do miski z kalafiorem wkładamy uprzednio namoczoną czerstwą kajzerkę lub wsypujemy ok. pół szklanki bułki tartej. Wbijamy też 2 jajka, dodajemy cebulę, czosnek, natkę pietruszki i przyprawy.
  7. Wszystkie składniki wyrabiamy dłonią na jednolitą masę. Jeśli okaże się, że masa jest zbyt rzadka, dosypujemy trochę bułki tartej i wyrabiamy dalej.
  8. Z masy formujemy niezbyt duże okrągłe albo owalne kotlety. Każdy kotlet obtaczamy w bułce tartej.
  9. Na patelni rozgrzewamy olej. Smażymy kotleciki do zarumienienia po jednej i po drugiej stronie.

Rada!

Zaintrygowały Cię kotlety z kalafiora? Wprowadzając w życie nasz przepis, pomyśl również o dodatkach. Kotlety z kalafiora możesz zaserwować tak, jak serwujesz zwykłe mięsne kotlety, na przykład z ziemniakami lub kaszą oraz wybraną surówką. Ciekawie też komponują się z sosami na zimno (np. tatarskim lub tzatziki) oraz pieczonymi warzywami.

Gotowe! Smacznego :)

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com