Przygotowanie piernikowej chatki będzie wymagało dużo czasu i umiejętności, ale zapewniamy was, że wysiłek włożony w to na pewno się opłaci – pełne podziwu oczy waszych dzieciaków, radość ze wspólnej twórczości i magiczna świąteczna atmosfera są silnymi argumentami!

Piernikowa chatka: szablon

Domek z piernika
Domek z piernika
Rysunek 1

Domek z piernika
Domek z piernika
Rysunek 2

Składniki:

Lukier:

 • Białko - 1 szt.

 • Cukier puder – okolo 200 g

Sposób przygotowania:

 1. W garnku połączyć miód, cukier, cynamon, starty korzeń imbiru oraz gałkę muszkatołową.

 2. Wstawić garnek na ogień i doprowadzić tę masę do wrzenia, ciągle mieszając. Po ugotowaniu trzymamy masę na ogniu jeszcze około minuty, aby cukier całkowicie się rozpuścił.

 3. Zdjąć garnek z ognia, przelać jeszcze gorącą masę do większej miski i dodać do niej 2 łyżeczki sody. Dokładnie wymieszać -- masa wyrośnie i zacznie się pienić.

 4. Od razu dodajemy do tej masy 125 gramów masła, które trzeba odpowiednio wcześniej wyjąć z lodówki, i dokładnie mieszamy. Temperatura tej masy powinna być nie więcej niż 60 stopni, dlatego warto ostudzić ja do temperatury pokojowej.

 5. Dodać jajko i ponownie dokładnie wymieszać.

 6. Następnie porcjami wsypać przesiana mąkę i zagnieść ciasto. Ono powinno być miękkie, elastyczne oraz lekko przyklejać się do rąk.

 7. Owinąć ciasto folia spożywczą i wstawić do lodówki na co najmniej pół godziny.

 8. Rozwałkować ciasto oraz wyciąć z niego poszczególne elementy chatki: 4 ściany, komin, dach (2 elementy) oraz okrągłą podstawę.

 9. W tym czasie rozgrzać piekarnik do temperatury 180 stopni.

 10. Wyłożyć wszystkie elementy na blachę do pieczenia wyłożona papierem do pieczenia oraz wstawić do piekarnika na około 10 minut.

 11. Przygotowanie lukru: w osobnej misce połączyć białko z 200 g cukru pudru oraz dokładnie je wymieszać, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Można także dodać do tej masy kilka kropel soku z cytryny. Stopniowo ubić tę masę za pomocą miksera, aż ona pobieleje i zrobi się bardziej gładka.

 12. Udekorować każdy element chatki lukrem oraz posypkami, a kiedy lukier zastygnie – przystąpić do „budowania” naszej chatki.

 13. Aby wszystkie elementy było łatwiej przykleić jeden do drugiego, warto lekko przyciąć ich krawędzie nożem, a żeby chatka nie zawaliła się podczas "montażu", warto podeprzeć ja na przykład zwykłą szklanką.

 14. Sklejamy wszystkie elementy chatki za pomocą lukru i zostawimy go na kilka godzin, aby lukier całkowicie zastygł i chatka się nie rozwaliła.

Redaktorzy "Koleżanki" również zalecają przeczytać:

1. Szczegółowy horoskop dla każdego znaku zodiaku na rok 2021. Nowy rok, nowe wyzwania

2. Te sławne kobiety są z o wiele młodszymi od nich partnerami. Rekordowa różnica to 32 lata

3.  Zenek Martyniuk stracił nadzieję.Przekazał smutną wiadomość

4.  Kasia Skrzynecka pokazuje rodzinne zdjęcie. Fani zwrócili uwagę na ważny szczegół

5.  Pamiętacie ojca filmowego Kevina?Mało kto o tym wie, że aktor zmarł w bardzo dziwnych okolicznościach