Kapusta według tego przepisu potrzebuje przynajmniej kilku dni fermentowania. Ona zawsze wychodzi niesamowicie smaczna, chrupiąca i co najważniejsze korzystnie wpływa na zdrowie.

Składniki:

Sposób przygotowania:

Aby przyrządzić kiszoną kapustę w domowych warunkach, będziecie potrzebować jednej główki kapusty średniej wielkości. Najpierw trzeba usunąć górne liście i posiekać ja.

Marchewki trzeba umyć, obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Następnie trzeba połączyć kapustę i marchewkę. Weźcie umyty słoik i włóżcie do niego starte warzywa.

Na sam koniec trzeba przygotować solankę. Będziecie potrzebować dwóch łyżek soli oraz jednej łyżki cukru na jeden litr wody. Wstawcie tę mieszankę na ogień i zagotujcie. Po ostygnięciu wlejcie ją do słoika, przykryjcie go pokrywką i pozostawcie w temperaturze pokojowej na trzy dni. Pamiętajcie, aby od czasu do czasu mieszać kapustę, aby ona była wystarczająco i równomiernie słona w smaku. Jak tylko na powierzchni tej mieszanki pojawi się piana, to oznacza, że kiszona kapusta jest gotowa.

Redaktorzy "Koleżanki" również zalecają przeczytać:

1. Filip Bobek pochwalił się piękną żoną! Złożył jej życzenia urodzinowe

2. Zmysłowa Jennifer Lopez pokazała kadr z łóżka. 51-letnia gwiazda znowu robi wielkie wrażenie

3. Mandaryna zmieniła swoją fryzurę. Efekt przemiany pokazała swojej publiczności

4. Oto imiona kobiet, które najczęściej zdradzają. Sprawdź, czy jesteś wśród nich

5. Podobna do taty czy mamy? Maja Hyży pokazała twarz córeczki.