Przed nami arcytrudny czas. Właśnie dlatego trzeba tym bardziej zadbać o swoje zdrowie. Najlepsze w tym celu są domowe sposoby jak soki czy kiszonki. 

Tradycyjny przepis na winegret oraz kilka ciekawych wariacji na temat ulubionej sałatki

Naszym dobrem narodowym są z pewnością buraki. Te niepozorne warzywa potrafią naprawdę zdziałać cuda. Przygotowanie soku jest banalnie proste a regularne picie nie tylko wspomoże naszą odporność a przede wszystkim wpłynie pozytywnie na nasze wyniki krwi.

Składniki:

Popularne wiadomości teraz

"Widzę jakieś papiery w koszu. Serce podpowiadało mi, że mój mąż nie jest w podróży służbowej. Podwinęłam rękawy i sięgnęłam do wiadra"

"Całe życie zdmuchiwałam z ciebie kurz, a ty poszedłeś do swojej kochanki: to twoja wina"

"Skąd masz takie drogie ubrania, mój kochanek mi je dał": krzyknął mężczyzna, gdy znalazł ubrania, które ukrywała jego żona

Żaden z gości na weselu nie miał pojęcia, że para młoda ledwo się zna, ale Anna nie spodziewała się, że będzie to znak od losu

  • 1 kg buraków,
  • główka czosnku,
  • około 2 litry zimnej, przegotowanej wody,
  • kilka liści laurowych,
  • kilka kulek ziela angielskiego,
  • kromkę czerstwego, czarnego chleba lub sok z kiszonej kapusty albo ogórków 
  • opcjonalnie 2 łyżki soli kamiennej lub morskiej, cebulę pociętą w talarki lub podzieloną na kilka części.

Wykonanie:

  1. Buraki trzeba obrać i pokroić na małe kawałki. Następnie należy je układać w dużym, szklanym lub kamionkowym naczyniu, przekładając z czosnkiem i przyprawami.
  2. Na wierzchu ułożyć kromkę chleba na zakwasie (najlepiej wcześniej podsuszonego). Kolejnym krokiem jest dolanie wody – musi przykryć całość. Naczynie należy przykryć (na przykład talerzem), by składniki nie pływały po powierzchni.
  3. Sok trzeba odstawić w ciemne, chłodne miejsce. Proces fermentacji trwa kilka dni, do tygodnia. Kiszenie powinno odbywać się w temperaturze pokojowej. Gotowy sok należy odcedzić i przelać przez sito do szklanych i szczelnych butelek. Sok przechowuje się w lodówce, co powstrzymuje dalszy proces kiszenia i kwaśnienia.

Uwaga!

Jeżeli podczas kiszenia na soku z kiszonych buraków pojawia się pleśń (dzieje się tak, gdy niezanurzone składniki mają kontakt z powietrzem), sok należy wylać i zrobić nowy. Spleśniały ma stęchły zapach i zdecydowanie nie jest zdrowy.

Pamiętajmy jednak, że mimo tego iż sok z buraków jest bardzo zdrowy nie jest polecany każdemu. Jego zażywanie z lekarzem powinni skonsultować cukrzycy oraz osoby cierpiące na reumatyzm i kamicę nerkową, a także kobiety w ciąży i karmiące.

Więcej ciekawych artykułów na koleżanka.com