Teraz w sklepach można kupić mnóstwo różnych rodzajów nawozu, ale nie wszystkie z nich są skuteczne, a niektóre mogą w ogóle zaszkodzić roślinom. Dlatego warto spróbować domowych nawozów, o skuteczności których można wcale się nie martwic, ponieważ zostały oni przetestowane przez wiele tak zwanych domowych ogrodników.

Aby podziwiać kwitnącą pelargonię, zalecamy użyć zwykłego jodu, ponieważ on ma wyjątkowe właściwości, które bardzo pozytywnie wpływa na tą roślinę, w szczególności:

Ponadto jod ma działanie dezynfekujące, dzięki czemu pomaga pozbyć się grzybów, które bardzo lubią pelargonie.

Natomiast opinia, że pelargonie należy karmić roztworem na bazie jodu przez cały rok, jest wręcz przeciwnie błędna. Jeśli będziecie nawozić pelargonie jodem przez tak długi okres, to po prostu zniszczycie roślinę.

Photo by Mak on Unsplash

Jesień to idealny czas na nawożenie pelargonii tym konkretnym nawozem. W tym okresie pelargonia najlepiej wchłania wszystkie mikroelementy, które trafia do gleby.

Kupcie lub weźcie z apteczki zwykły jod, który jest zwykle stosowany do leczenia ran. Wystarczy jedna kropla, którą należy rozpuścić w jednym litrze wody – woda powinna być osiadła i letnia. Lepiej nie używać zimnej lub na odwrót gorącej wody, ponieważ to będzie stresem dla rośliny. Inaczej pelargonia po prostu wykorzysta całą swoją siłę, aby pozbyć się jodu, a nie zakwitnąć.

Oczywiście całego litra wody nie trzeba wlewać do jednej doniczki. To jest jedynie przykład, natomiast dokładna ilość zależy od wielkości rośliny oraz doniczki. Podlewajcie pelargonie taką ilością tego roztworu, do której ona jest przyzwyczajona.

Przed podlaniem warto rozluźnić glebę, aby nawożenie było jak najbardziej skuteczne dla rośliny.

Również po podlaniu zalecamy umieścić pelargonie w cieniu przynajmniej na jeden dzień, ponieważ jest to dość mocny środek i gdy roślina go przyswaja, może być bardzo podatna na jasne światło słoneczne.

Nawożenie pelargonii jodem wystarczy zrobić 2-3 razy w ciągu jesieni, zachowując odstęp między podlewaniem 3-4 tygodnie. Musicie zobaczyć na własne oczy, jak pięknie i wspaniale zakwitnie pelargonia po takim nawożeniu!

Redaktorzy "Koleżanki" również zalecają przeczytać:

1. Filip Bobek pochwalił się piękną żoną! Złożył jej życzenia urodzinowe

2. Zmysłowa Jennifer Lopez pokazała kadr z łóżka. 51-letnia gwiazda znowu robi wielkie wrażenie

3. Mandaryna zmieniła swoją fryzurę. Efekt przemiany pokazała swojej publiczności

4. Oto imiona kobiet, które najczęściej zdradzają. Sprawdź, czy jesteś wśród nich

5. Podobna do taty czy mamy? Maja Hyży pokazała twarz córeczki.