To, co zwykle wyrzucamy, tak naprawdę można po prostu zamrozić i użyć do przygotowania niektórych potraw.

Nawiasem mówiąc, szefowie kuchni znani na całym świecie robią to samo.

Z resztek można przygotować sosy i buliony, co nada im niesamowity aromat.

Pięć podstawowych produktów, które można zamrażać:

1. Szypułki i wierzchołki pomidorów

Do przygotowania bulionu będziecie potrzebować niewielkiej ilości szypułek, ponieważ są one bardzo aromatyczne. Pamiętajcie jednak o tym, żeby po ugotowaniu bulionu lub sosu wyjąć z niego szypułki. Niektórym kucharzom udaje się zamrozić nawet botwinkę.

Popularne wiadomości teraz

Anna zobaczyła głodne i brudne dzieci i zapytała, gdzie są ich rodzice: "Tata jest w domu, śpi, a mama nas zostawiła"

"Skąd masz takie drogie ubrania, mój kochanek mi je dał": krzyknął mężczyzna, gdy znalazł ubrania, które ukrywała jego żona

"Jeśli chcecie żyć szczęśliwie, nigdy nie dawajcie swoim mężczyznom drugiej szansy. Po rozwodzie nauczyłam się tej lekcji na zawsze"

"Kiedyś skończyły mi się pieniądze i byłam w innym mieście. Nie miałam ani grosza w portfelu, więc zadzwoniłam do męża, ale on mnie zaskoczył"

Jeśli interesuje was ten temat, możecie obejrzeć program z Gordonem Ramsay lub Jamie Oliverem na YouTube, aby uzyskać więcej informacji.

Wierzchołki pomidorowe można również wykorzystać do przygotowania marynat zimą. Na przykład możecie przygotować świetną marynowaną kapustę na rodzinne przyjecie. Dzięki wierzchołkom marynata będzie miała bardzo ciekawy aromat.

Ważne jest, aby wyjąć wierzchołki pomidorów dopiero po tym, jak oddadzą potrawie cały swój aromat, w zasadzie, podobnie jak wszystkie inne aromatyczne korzenie używane do przygotowania bulionu.

2. „Dupki” roślin okopowych

Można zamrażać „dupki” marchwi, selera, pietruszki i cebuli, lecz uprzednio należy je dokładnie przepłukać.

Wierzchołki z selera, ogony z kłączy pietruszki, „dupki” i szypułki pasternaku oraz rzepy można przechowywać razem. Oni również przydadzą się do przygotowania bulionu warzywnego.

Można też dodać lubczyk, on ma podobny aromat. Ma bardzo długie wierzchołki i grube łodygi.

3. Gniazda nasienne papryki słodkiej

Nasiona można oczywiście usunąć, ale nie koniecznie trzeba to robić. Na sam koniec trzeba będzie po prostu odpędzić bulion.

Photo by Thomas Rehehäuser on Unsplash

Niektóre ludzie nawet dodają gniazda nasienne do jajecznicy. Brzmi dziwnie, ale całkiem możliwe, że jest to bardzo smacznie.

4. Wierzchołki pomidorowe

Można je dodawać do zup, sosów oraz bulionów.

Ten sposób jest bardzo wygodny, zwłaszcza gdy jesienią wszyscy zaczynają przetwarzać pomidory. Trzeba po prostu odciąć wierzchołki i włożyć je do zamrażarki.

Możecie bardzo szybko zrobić z nich sos pomidorowy zimą, wycinając zielony środek. Jeśli macie w domu blender, możecie zmielić je w całości i ugotować, dodając wasze ulubione przyprawy.

5. Zielenina

Chodzi o różne aromatyczne zioła i główki czosnku oraz wierzchołki selera korzeniowego.

Można zamrozić także bazylię, szałwię, rozmaryn, tymianek i koperek. Dla wygody można oznaczyć każdą torebkę, żeby od razu wiedzieć, jakie zioła są w konkretnej torebce.

Zamrozić można również groszek, który można dodawać do zup, co prawda, w niewielkich ilościach.