Oczywiście każdy z nas chce, żeby kuchnia była wygodna, przestronna oraz posiadała wszystkie niezbędne atrybuty i dodatki (wygodne meble, wyposażenie i ładne ozdobne drobiazgi). Natomiast nie każdego stać na to, ponieważ wielu ma w swoich mieszkaniach zbyt małe kuchnie – ich aranżacja i urządzanie staje się prawdziwym wyzwaniem. Ponadto, w takich kuchniach jest zbyt mało miejsca nawet dla jednej osoby, nie mówiąc już o całej rodzinie.

Co prawda, istnieje jednak kilka sposobów aranżacji kuchni, za pomocą których mała kuchnia może stać się dość wygodnym pomieszczeniem, w którym będzie można nie tylko szybko przygotować jedzenie, ale także usiąść przy stole z cała rodzina.

1. Podział na strefy

Nawet mała kuchnia powinna być podzielona na dwa strefy: wypoczynkową (jadalnię) i strefę gotowania. W przypadku małych kuchni są dwie opcje układu mebli.

• Pierwsza opcja: wzdłuż jednej ściany (układ liniowy), gdzie strefa gotowania (tzw. trójkąt roboczy: lodówka, kuchenka i zlewozmywak oraz blaty robocze) znajduje się wzdłuż jednej ściany, a część wypoczynkowa (stół z krzesłami lub kanapą) — naprzeciwko. To pozwala nie zagracać przestrzeń i zajmuje minimum miejsca.

Popularne wiadomości teraz

Zdradzona żona napisała list do kochanki swojego męża

4 pary znaków zodiaku, które są tylko dla siebie stworzone

Jak wygląda i czym zajmuje się córka Ewy Wachowicz? 19-latka ma już własny biznes

TOP-10 zabawnych zwierząt o nietypowym umaszczeniu

• Druga opcja: kuchnia w kształcie L – taki skald pozwala maksymalnie wykorzystać strefę narożną.

Photo by Becca Tapert on Unsplash

2. Wykorzystanie strefy narożnej

Meble i urządzenia AGD w małej kuchni lepiej umieszczać bardzo blisko siebie. Pamiętaj, aby koniecznie wykorzystać przestrzeń narożną (zainstaluj narożne szafki i półki).

3. Kompaktowe AGD

Sprzęt AGD i meble powinny być kompaktowe i wielofunkcyjne; do małej kuchni najlepiej nadają się AGD do zabudowy, co zdecydowanie powiększa wolna przestrzeń. Stół kuchenny może być składany, wtedy go można będzie schować do niszy, lub wysuwany – taki stół lekko schować do wbudowanych szafek. Możecie także wybrać składane krzesła (trzeba przemyśleć miejsce ich przechowywania), a także ruchome stoliki na kółkach (można wykorzystywać je jako schowek, dodatkowa powierzchnie do gotowania oraz mały stolik jadalny). Ponadto można użyć parapetu jako blatu kuchennego.

4. Nie stawiajcie kuchenki mikrofalowej na blacie roboczym

Kuchenkę mikrofalową w małej kuchni należy zawiesić na ścianie, a nie umieszczać ja na blacie roboczym, jak pokazano na zdjęciu poniżej.

Photo by olive Bauers on Unsplash

5. Zwolnijcie miejsce

Jeśli macie niewielką rodzinę lub rzadko i mało gotujecie i pieczecie, możecie zainstalować płytę grzejną zamiast kuchenki z piekarnikiem i zmniejszyć liczbę palników z 4 do 2. Zwalnia to miejsce pod płytą, gdzie można zrobić na przykład szafkę do przechowywania.

Jeśli natomiast nie możecie obejść się bez piekarnika, możecie wybrać wielofunkcyjny model piekarnika. Jego także lepiej powiesić na ścianie (w wiszącej szafce lub na specjalnych łącznikach).

6. Wykorzystajcie powierzchnie ściany

Wykorzystajcie całą powierzchnię ściany kuchni od podłogi do sufitu i zamień duże, nieporęczne szafki na bardziej kompaktowe (nawet jeżeli oni będą dość wąskie i wysokie oraz będzie ich wiele, to pozwoli maksymalnie wykorzystać powierzchnię ścian i zwolnic miejsce). Na wiszących szafkach możecie przechowywać zapasy żywności oraz rzadko używane przedmioty.

7. Jasne kolory

Projekt małej kuchni powinien być wykonany w jasnych kolorach, bez dużych jaskrawych rysunków i detali. Trzeba zrobić wszystko, aby przestrzeń małej kuchni nie była zbyt zatłoczona: wybierzcie lekkie, niezbyt jaskrawe zasłony, błyszczące powierzchnie mebli, szafki z przezroczystymi drzwiami oraz kilkoma otwartymi polkami (nie warto jednak zagracać takich szafek niepotrzebnymi przedmiotami, nie będzie to wyglądało estetycznie).

8. Niewielki zlewozmywak

Lepiej wybrać mały zlewozmywak oraz kupić deskę do krojenia takiego samego rozmiaru – dzięki temu można wykorzystywać zlewozmywak jako dodatkowa powierzchnie robocza.

9. Drzwi harmonijkowe

Zamiast zwykłych drzwi wejściowych zainstaluj drzwi harmonijkowe lub zróbcie łuk zamiast drzwi. Ponadto można wybrać szafki z przesuwanymi drzwiami (na kółkach), a nie z otwieranymi.

10. Lakoniczny wystrój

Nie zagracajcie małej kuchni niepotrzebnymi przedmiotami i detalami. Wystrój powinien być prosty, lekki i nieskomplikowany, najlepiej w tym samych kolorach i z powtarzającymi się elementami.

11. Dobre oświetlenie

W małej kuchni warto zapewnić kilka źródeł światła: lampa sufitowa, oświetlenie mebli oraz oświetlenie nad blatami roboczymi.

Photo by Toa Heftiba on Unsplash

12. Unikajcie bałaganu

Unikajcie bałaganu na stołach, w szafkach i na półkach.

Dzięki tym lajfhakom powiększenia przestrzeni i powierzchni roboczej małej kuchni można zachować jej funkcjonalność, praktyczność i wygodę bez przesuwania ścian oraz optycznie zwiększyć przestrzeń.

Jeszcze redakcja "Koleżanki" zaleca przeczytać:

1. Małgorzata Socha pokazała swoją dorosła córkę. Zosia ma już 7 lat

2. Jennifer Lopez na okładce gazety. Gwiazda odsłoniła dużo ciała. Fani są zachwyceni.

3. Jak się ułożyło życie bliźniaków siódemek? Teraz te dzieciaki żyją szczęśliwym życiem

4. Takiego nikt się nie spodziewał! Wpadka Kasi Cichopek w „Pytaniu na śniadanie”

5. Niesamowity gadający kot. Jak to jest możliwe?