Nieodłącznym elementem, który kojarzy nam się z jesienią są grzyby. Nie ma nic przyjemniejszego niż spacer po lesie w poszukiwaniu darów lasu. Pachnące, świeże idealnie nadają się do zaprawiania w słoiki.

Kotlety jajeczne z brokułami polecają się na obiad. To pyszne i zdrowe danie

Prosty przepis pozwoli Ci zachować smak i zapach lasu na długi czas. Pomyśl tylko o tym wyjątkowym smaku w długie zimowe wieczory! Pycha!

Składniki:

  • 2 kg małych grzybów - borowiki, podgrzybki, maślaki,
  • 3 szklanki wody,
  • niecałe 3/4 szklanki octu 10%,
  • 3 płaskie łyżki cukru,
  • 1 średnia marchewka,
  • 2 duże liście laurowe lub 4 małe,
  • 8 kulek ziela angielskiego,
  • 8 kulek czarnego pieprzu,
  • 1 łyżka gorczycy,
  • 3 łyżki soli do obgotowania grzybków,

Popularne wiadomości teraz

"Jeśli chcecie żyć szczęśliwie, nigdy nie dawajcie swoim mężczyznom drugiej szansy. Po rozwodzie nauczyłam się tej lekcji na zawsze"

"Czułam się zbyt stara i zbyt zmęczona, by mieć kolejne dziecko, ale Adam zrobił wszystko, co w jego mocy, by zmienić moje zdanie"

"Co za zdrada, nie mam pojęcia, od kogo są te bukiety": byli dobroczyńcy, którzy powiedzieli mi o twoich podróżach

"Pobraliśmy się, gdy byłam już w siódmym miesiącu ciąży. Świętowaliśmy skromnie, tylko z najbliższymi. Po ślubie nie mieliśmy dokąd pójść"

Wykonanie:

  1. Do garnka wlej trzy szklanki wody i wsyp trzy płaskie łyżki cukru. Dodaj też dwa duże liście laurowe lub cztery małe, 8 kulek ziela angielskiego, 8 kulek czarnego pieprzu oraz łyżkę gorczycy. Zalewę zagotuj kilka minut i zmniejsz moc palnika a następnie wlej niecałe 3/4 szklanki octu spirytusowego 10%. Po minucie wyłącz zalewę.
  2. Przejrzyj wszystkie grzyby. Zostaw tylko te zdrowe. Do marynowania najlepiej jest wybrać te najmniejsze grzybki. 
  3. Opłucz je szybko i sprawnie pod zimną, bieżąca wodą (sztuka po sztuce). Małe zostaw całe, większe pokrój na kawałki. Możesz marynować same kapelusze lub całe grzybki. Umieść je w garnku z osoloną, gotującą się wodą i gotuj na małej mocy palnika od 5 do 7 minut. Następnie odcedź na sitku
  4. Przygotuj słoiki. Słoiki powinny być idealnie czyste, a najlepiej wyparzone wrzątkiem. Tak samo zakrętki. Używaj tylko nieuszkodzonych słoików i zakrętek.
  5. Marchewkę umyj, obierz i pokrój w plasterki. Po kilka plasterków włóż do czystych, przygotowanych do przetworów słoików. 
  6. Słoiki z marchewką wypełnij gorącymi jeszcze grzybami do około 3/4 pojemności.
  7. Słoiki z grzybkami wypełnij gorącą zalewą. Powinna całkowicie przykryć grzyby. Od razu zakręcaj mocno słoiki. Jeśli wszystkie składniki udało Ci się dodać jeszcze bardzo gorące, słoiki nie powinny wymagać dodatkowej pasteryzacji.

Smacznego :)

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com