Psychologowie udowodnili, że kynoterapia (terapia z udziałem psa) naprawdę działa. Ta metoda pomocy psychologicznej jest bardzo popularna w Europie i Stanach Zjednoczonych. Psy leczą nerwice, zaburzenia neurologiczne, chroniczny stres, ataki paniki, zaburzenia lękowe, a nawet ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi).

Ponadto naukowcy ustalili, że niektóre rasy psów skuteczniej od innych radzą sobie z psychiką człowieka. Te psy bardzo dobrze wyczuwają nastrój człowieka, reagują na ten nastrój i pomagają ludziom. Dlatego podczas komunikowania się z tymi zwierzętami ludzie uspokajają się, u nich zmniejszają się objawy stresu i niepokoju.

Według psychologów psy tej rasy są doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi z nadpobudliwością i zaburzeniami lękowymi.

Dowiedzmy się więc jakie rasy psów są w stanie uspokoić nawet najbardziej zdenerwowanych ludzi?

1 Labrador retriever

Photo by Ivan Louis on Unsplash

Popularne wiadomości teraz

Dziewczyna przygarnęła „najsmutniejszego kota świata” i pokazała, jak piękny stał się w ciągu roku

Basia Kurdej-Szatan pokazała twarz Henia. Fani piszą, że jest podobny do mamy

Najbardziej samotne kobiety według znaku zodiaku

TOP-10 zabawnych zwierząt o nietypowym umaszczeniu

Labradory to psy-ratownicy, doskonale towarzysze, pomocnicy i przewodnicy. Mają zdolność dosłownego odczuwania nastroju osoby i przejmowania na siebie wszelkich negatywnych emocji. Są bardzo czule, lubią głaskanie i potrzebują kontaktu fizycznego. Dobrze dogadują się z dziećmi. Poprawiają nastrój, wywołują uśmiech i poczucie spokoju.

2 Husky syberyjski

Photo by photo-nic.co.uk nic on Unsplash

Te psy świetnie nadają się do psychoterapii z udziałem zwierząt. Istnieje nawet cos takiego jak „husky-terapia”. Naukowo udowodniono, że dzieci z autyzmem o wiele szybciej rozwijają się, opanowują mowę oraz komunikację, jeśli od dzieciństwa są obok nich przedstawiciele tej rasy psów. Również komunikacja z husky ma pozytywny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy i pomaga zmniejszyć objawy depresji i zespołu stresowego.

3 Pudel

Photo by Ezequiel Garrido on Unsplash

Pudle mają silną energetykę i wesoły charakter. Przedstawiciele tej rasy psów mają niemal najwyższy poziom inteligencji wśród psów – są bardzo bystrzy. Dlatego podczas komunikowania się z pudlem ludzie mają wrażenie, że czworonożny przyjaciel naprawdę ich rozumie. Te psy rozumieją wiele słów z ludzkiej mowy. Komunikacja z pudlem poprawia nastrój, zmniejsza depresję, apatię, melancholię, PTSD (zespół stresu pourazowego) u żołnierzy i ofiar przemocy, usuwają objawy stresu, nerwice, ataki paniki. To najlepsze psy w czasie zamętu i paniki, które pomogą nie stracić głowy i nie poddać się masowemu szaleństwu.

Jeszcze redakcja "Koleżanki" zaleca przeczytać:

1. Małgorzata Socha pokazała swoją dorosła córkę. Zosia ma już 7 lat

2. Jennifer Lopez na okładce gazety. Gwiazda odsłoniła dużo ciała. Fani są zachwyceni.

3. Jak się ułożyło życie bliźniaków siódemek? Teraz te dzieciaki żyją szczęśliwym życiem

4. Takiego nikt się nie spodziewał! Wpadka Kasi Cichopek w „Pytaniu na śniadanie”

5. Niesamowity gadający kot. Jak to jest możliwe?